• (bkz: yasir arafat)
  • çocukluğumda siyah-beyaz televizyonda en çok gördüğüm iki kişiden birisidir yaser arafat.* kod adı (bkz: ebu ammar) olarak bilinir. kudüs’te doğduğu rivayet edilir ancak arafat’ın aslında mısır’da doğduğu ile ilgili kaynaklar vardır. görsel1 görsel2 görsel3

    filistin kurtuluş örgütü'nün (fkö) lideri ve filistin ulusal yönetimi'nin ilk başkanlığını yapmıştır. arafat, hayatı boyunca filistin'in özerkliği için durmaksızın israil'e karşı mücadele etmiştir. hayatının çoğunu 1958 ile 1960 yılları arasında kurduğu siyasi el-fetih örgütünün liderliğini yaparak geçirdi.

    arafat 1980'lerde libya, ırak ve suudi arabistan'dan aldığı parasal destekle oldukça yıpranmış olan fkö'nü tekrar yapılandırdı. batı şeria ve gazze şeridi'nde israil işgaline karşı filistin gençliğinin başkaldırısyla aralık 1987'de başlayan birinci intifada sırasında bu yeniden yapılandırma çok yararlı oldu. intifada kelimesi arapça'da "başından savma" anlamına gelir ama genel olarak bir başkaldırıyı, isyanı tanımlamak için kullanılır. fkö lideri yaser arafat, intifada isaril askerlerine ve araçlarına taş atan çocuklar için “onlar benim generallerim" ifadesini kullanmıştır.görsel1 görsel2 görsel3

    hayatının son dönemlerinde arafat, fkö ile israil arasında on yıllardır süren anlaşmazlığı sona erdirmek için israil hükümeti ile bir dizi müzakereye girişmiştir. bunların arasında 1991 madrid konferansı, 1993 oslo ilkeler anlaşması ve 2000 camp david zirvesi bulunur. 1994 yılında arafat, oslo'da yapılan müzakerelerden ötürü izak rabin ve şimon peres ile birlikte nobel barış ödülü'ne layık görülmüştür.

    2004 yılının sonlarında ramallah'da bulunan binalarda iki yılı aşkın bir süred israil ordusu tarafından zorla tutulmaktayken hastalandı ve komaya girdi. fransız hükûmetine ait bir jet ile paris banliyölerinden clamart'da bulunan percy askerî hastanesine götürüldü ve 11 kasım 2004'te 75 yaşında paris'de öldü.
hesabın var mı? giriş yap