şükela:  tümü | bugün
 • 1970-1980'lerde çok popüler olan, fakat sonra nedense ortadan kaybolmuş olan kitap. payel kitabevi tarafından nisan 1972'de yayınlanarak türkçeye kazandırılmıştır.
  "ağlama angelita; bu akşam ya sana bir ev alacağım, ya da yasımı tutacaksın" diye başlayan ve dokunaklılığından baştan sona kadar birşey kaybetmeyen bir kitaptır.
 • kitapta; el cordobes in unu karsisinda franco nun bile dibinin dustugu de belirtilmektedir.
 • potansiyel ferdi tayfur kasedi veya filmi ismi.
 • iki yıl süren titiz bir incelemenin ve yüzlerce mülakatın ürünüdür.anlatımdaki kapsam ve güç nedeniyle kendi türünde bir başyapıt sayılan bu kitap,30'dan fazla dile çevrilmiş,bütün dünyada şatış rekorları kırmıştır.kitapta el cordebes'in hayatına parelel olarak bir ulusun dramıda dile getirilir.orjinal adı ou tu porteras mon deuil dir.
 • defalarca okuduğum annemden kalma bu da neymiş lan dediğim, ama okuyunca bağımlısı olduğum bir hayat hikayesi. adamlar otla beslenirken açlıktan, hala gitar çalıp eğleniyorlar ve kurtuluş matador olmaktan geçiyor. niceleri ölüyor. bir de impulsivo var. el cordobes in belalısı olan boğa..
 • orijinal adı 'ou tu porteras mon deuil' olan, bir solukta okunan, böyle insana garip bir hüzün, tuhaf bir coşku ve yeterince duygusalsanız şirinleri bile görebilirsiniz.

  erlichte de yazmış ama, şu cümleyle başlayan bu kitabı okumadan, bunu yazmadan nasıl uyuyabilirsiniz ki;

  "ağlama angelita; ya sana bu akşam bir ev alacağım ya da yasımı tutacaksın..."
 • ispanya iç savaşı taraflarına mümkün olduğu kadar objektif yaklaşmaya çalışmış, ne franco' cuları ne de cumhuriyetçileri iyi ve kötü veyahut haklı ve haksız olarak göstermemeye çalışmış kolayca okunabilen hoş bir eser.

  ablasına kalacak bir ev vermek için boğalar ile ölümüne mücadeleye giren bir insanın nihayetinde el cordobes diye hoteller açabilecek noktaya gelmesini ve bu olayı el cordobes' in en büyük başarısı olarak görenlere ise diyecek bir lafım yok.
 • (bkz: #16641880)
 • dominique lapierre ve larry colins tarafından ciddi araştırmalar sonucunda yazılmış, bir gencin matador olma hayalini gerçekleştirmek azmiyle başından geçenlerle paralel olarak franco dönemini anlatan, bence baş yapıt. manuel benitez'in hayatının corridasına çıkışının anlatılışı bölümlere ayrılmış ve araya konulan bölümlerde de ispanya tarihi ve benitez'in el cordobes oluşunun hikayesi anlatılmıştır. kaderci davranmayı reddedip hayatının kontrolünü o hayatı kaybetme ihtimaline rağmen eline almayı kafaya koymuş ve kararlılığının meyvesini almış bir adamın halk kahramanına dönüşmesi en duygusuz adamın bile yürek tellerini oynatır gibime geliyor çünkü okurken ben küçük manuel ile beraber toprak ağalarına küfür de ettim, el cordobes ile boğaların gözlerinin içine de baktım deli deli. internet üzerinden satışı da yapılıyormuş kitabın şimdi baktım da. halbuki bana bu kitabı bir arkadaşımın ödünç vermesi üzerine "bu kitap bu kitaplıkta olmalı." diye az sahaf gezmemiştim ama buldum sonuç olarak. uzun lafın kısası okunması şiddetle tavsiye edilir.
 • anatomide scarpa ucgeni diye bilinen uylugun ana atar ve toplar damarlarinin (femoral arter ve ven) gectigi yerden impulsivo adli boganin boynuzuyla yaralanan ve sans eseri arter yaralanmadigi icin kurtulan cilgin matador el cordobes nami diger cordobali.. ispanya tarihinin en cok ucreti alan matadoru unvanini almistir. onun hayat hikayesinin anlatildigi bu kitabin kapagi da ilginctir. kapakta francisco goya'nin en unlu ve en onemli yapitlarindan biri olan isyancilarin olumu isimli tuvalinin resmi vardir. bu resimde fransiz askerlerinin ispanyol isyancilari oldurmesi anlatilmaktadir. cordobalinin babasinin da olumune neden olan bu ispanya ic savasinda kaba kuvvetle basa gecen general franco, yillarca ulkeyi demir yumrukla yonetmistir.. ilginctir kitabin son sayfalarinda franco'nun evinde verilen cok ozel aile yemegine el cordobes'in de katilmasi ve francoyla birlikte yan yana resim cektirmesinin basariymis gibi anlatilmasi ilgincime gitmisti...