• yasemin ismin de olanlara takılan lakap;ne alaka olduğunu çözemedim,çözemiyorum,çözemiyeceğim..
  • bir sigara içip uyumadan önce şu hikayemi anlatmak istiyorum;

nakliye işi yapan dayım ile nakliye yapıp okul harçlığımı çıkartmak için çağırdığı zaman gidiyordum.
    hazırlıklar tamam şile'den sakarya'ya bir nakliye yapılacak, eşyaları yükledik çıktık şile'den yola güzel tarlaların arasından geçerek gittik ne manzara idi ama.herşey bitti eşyaları gideceği yere götürüp eve de taşıdık, dışarda ev sahibini bekliyoruz üstmen abi yorgunluktan çömelmiş sigara içiyor kendisi sessiz, sakin bir insan.
    ancak dayım öyle bir insan değil, yolda gördüğüne selam verme çabasına giren, işte veya herhangi bir yerde karşısındakine acayip seslenişlerde bulunabilen birisi en çok kullandığı kelime ise "yaşko" kamyonun içinden kafayı çıkarıp "ooooo yaşko" diye bağırır el eder, karşısındakini dinlemez birşey anlatırsın kırk defa.
    o gün yorgun argın bekliyoruz sokaktan bir affedersiniz "çingene" arabası geçiyor dayım durur mu?

- ooooo yaşko sen ne arıyon burda?

arabanın içindeki adam hiçbir şey demeden gitti, suratına bile bakmadı aradan bir dakika geçti arabanın içindeki adam sokağın başından yanımıza geliyor.

- selamun aleyküm kardeş, sen mi bağırdın?(bu arada çömelmiş oturan üstmen abi irkilmiş ayakta herhangi birşeye karşı tetikte duruyor)
    dayım : kardeş seni birine benzettik kusura bakma...
    - tamam eyvallah siz nerde oturuyorsunuz?
    dayım: şuranın çocuğuyuz biz, bilirsin gelmişsindir oralara.
    üstmen abi: bende benzettim de bunun gibi heyecanla atlamıyorum hemen.
    - neyse eyvallah kolay gelsin

adam gittikten sonra üstmen abiye sordum "yaşko ne demek abi?" meğerse 'çingene, roman' anlamına geliyormuş.üstmen abi doğru diyorsa o gün o adam bizi dövmediği için şanslıyız ki arabada sadece o değil birkaç kişi daha vardı. hepsi gelip bizi pastırma yapabilirlerdi paçayı ucuz kurtardık.

tavsiyem hiç kimseyi aşağılamaya kalkmayın, o adamın geliş anında içe doğru s*ç*ışımı hiç unutamam.

yaşko : halk arasında kullanılan aşağılama anlamındaki bir sözcük, kullanmayın kullandırtmayın!
hesabın var mı? giriş yap