şükela:  tümü | bugün
1005 entry daha
 • hayal kurmaktan vazgeçtiğin ya da hayal kurmak yerine, hayatında olan biten gerçekleri düşünmeye başladığında yaşlanma eşiğine adım attın demektir.

  hayal gücü çocuklukta zirvededir. uçmak da dahil her şeyi yapabileceğine inanır insan. sınır yoktur hayallerde. orada doğmuş olsaydın amerika başkanı bile olabilirdin ama en azından onu sağ kolu olabilir, uzay araştırmalarına gereken önemi gösterebilirsin. böylece yeni çekilmiş galaksi ve yıldızların fotoğraflarını ilk sen görürsün. belki astronot bile olabilirsin. ya da bütün dünyayı dolaşıp, bir belgesel çekerek insanlara yırtıcı hayvanlardan korunma yollarını, zehirli otları öğretirsin. o da mı olmadı! bir trafik dersi programlayıp, herkesi sırayla eğitime tâbi tutabilrisin. böylece trafik kazaları sıfıra inebilir. belki sadece yılda bir kaza olur. o da arızadan kaynaklıdır.

  gençlik döneminde biraz daha imkan dahilinde hayaller kurulur ama yine de çizgiyi geçmek, büyük işler başarmak mümkündür düşünce dünyasında. okul bitirilir, işyeri açılır, lüks araba için renk seçilir, fakir fukaraya yardım edilir. çoluk çocuk derken bir bakarsın emekli olup marmaris'e yerleşmişsin, domates biber ekiyorsun.

  ve işte yaş kemâle erdi. pastanın üçte ikisini yedin. geriye üçte bir kaldı. oysa yapacak ne çok şey vardı!

  senaryo yazacaktın, ufaktan başlasan; kim ne yapsın senin uyduruk hikayelerini. zaten tanıdık filan da yok. muhtemelen 3-5 sayfa yazıp atacaksın bir kenara.

  klip yönetmek! piyasada adam akıllı klip sayısı bir elin parmaklarını geçmez. şöyle bir iki tane güzel iş yapsan mı? ama hiç tecrübe yok, bu yaştan sonra da sıfırdan başlanmaz ki. o da kalsın.

  hayvan barınağı iyi olur sokak hayvanları için. ama iş güç. hiç vakit yok. ekmek parasına mahkum. ilerde olur umarım.

  güzel bir ev yaptırayım. kartpostallardaki gibi. en azından arada kafa dinlemek için kaçar. yok! çok para lazım buna.

  sonra, daha sonra, ilerde.

  vaktiniz varken hayal kurun. hatta hayal kurmakla kalmayın, hayallerinizi gerçeleştirmek için her türlü riske girin.

  ırmak düşü gören incecik bir su * olmaktan vazgecmeyin. ırmak olmak sizin elinizde.
4 entry daha