• o eşiği geçeli nerdeyse 20 sene oldu.
    ilk bilgisayarımız amstrad idi. 128 kb hafızası ve disket sürücüsü vardı. onla basic programlama dilini çözmüş ve lise üçte iken basic dilinin sayesinde bilgisayar derslerin de notlarım yüksek gelmişti.
    sonra hayallerimi süsleyen commodore 64 namı diğer c64aldım. ona da disket sürücü aldım ve kafa ayarı yapmadan disketlerden oyun dünyasının içine akmıştım. bir river raid, boulderdash, test drive gibi sayısız oyunları keyifle oynadım. sonra pc aldım 30386 dx. 20 mb hdd bile vardı lan. orada da fazla oyun oynamadım.
    sonra internet kafecilik furyasında kafede çalıştım. çoklu oyunlardan quake 3 arena, nfs 2 se efsanesi, half life derken oyunlardan sıkıldım. (1998-2001).
    sonrası mobil telefonlar. artık hic bir oyundan c64 teki kadar zevk alamadım.
    evet yaşlandık ve bunu kabul ediyorum.

edit: 20 mb hdd yerine 20 gb hdd yazmışız anasını satim. düzelttim entryi . uyaran arkadaşa teşekkür ediyorum.
  • 1080 ti elimde kaldı. yeminle aynı durumdayım.

tanım: gerçek olan ve düşündükçe bu durum içinde olan bendenizi üzen konu.
  • tek bir nedeni var bunun, yapacak daha önemli işler görmeye başlıyorsunuz. (bkz: zamanı değerlendirirken daha seçici olmak)
  • yaşlandıkça başka bir şeyden zevk alamamaktan heralde
  • artık bütün oyunlar açık dünya.hepsi bir diğerinin laciverti
  • 30 yaşındayım, red dead redemption’ı %35’e kadar oynayabildim.
    bilgisayara yeni ekran kartı aldım, ilk olarak gta5 yükledim, %15’te bıraktım.
  • dünyayı keşfetme zamanının geldiğine delalettir.
  • ben de aynı durumdayım. oyun oynarken sanki boşa kürek çekiyormuşum ve hayatı kaçırıyormuşum gibi geliyor. gün geçtikçe sorumluluklarım artıyor. yapacak daha önemli şeyler görüyorum. bunu oynayacağıma musluk söküp takmayı öğrenmem lazım diyorum mesela. oyunun beni geliştirmediğini ve kendimi geliştirecek bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyorum.

çocukken öyle değil. sonsuza kadar yaşayacakmışsınız ve zamanınız çokmuş gibi geliyor. öğrenmem gereken hayatı ileride öğrenirim diyorsunuz. yaşlandıkça ömrün bitmesine az kalıyor, hayatın kısalığını fark ediyorsunuz. annem, babam daha kaç yıl yaşayacak? onlarla vakit geçirmem lazım diyorsunuz. bu kısa hayatta oyuna zaman ayırmak istemiyorsunuz. zaten işten güçten vakit kalmıyor kendinize.

oyun oynayan,keyif alanlara saygım var ama bende bu şekilde oluyor.
  • henüz yaşım 24. uzun zamandır tek zevk alabildiğim oyun fm kalmıştı zaten, şimdi onu da oynayamıyorum. maksimum yarım saat sonra sıkılıyorum.
  • oyunlar da diziler gibi olduğundan bir dönem insanı sarıp, keyif verip sonrasında bıkılır ve zevk alınmaz. yeni ortaya çıkan bir oyun daha ilgi çeker ama sonuç değişmez.

aslında her yaşta oyunlar insanların kafasını dağıtmak için bir kaçıştır, yaşla zevk almanın bir bağlantısı yoktur. her yaştan insan kapasitesi ya da zevkine göre bir oyunla kendini eyler.

tetris bir bilgisayar oyunu klasiğidir, her yaşta ara ara oynar ve keyif alırım.
hesabın var mı? giriş yap