şükela:  tümü | bugün
  • uzun yaşamamak, yaşlılığa adım atmadan ölmek istemeye yol açan sorunsal.
  • hiçbir zaman kafa yormadığım sorunsal.

asla ve kat-a çocuk sahibi olmayı düşünmedim, yaşlanınca baksın diye de düşünemem. bu bence bencilliğin dik alası. üstelik ölü yatırım da olabilir, bu mantaliteyle yola çıkıp yolda kalanları görüyoruz.

zaten yaşamdan çok ölüme yakın bir insandım kendimi bildim bileli. şifasız bir derde düşersem kalemimi kırarım, zira cehenneme gideceğim diye bir korkum da yok. usulca giderim. kimseye yük olmadan, minnet etmeden...

kısacası kafam raad!
  • işim yok, param yok dolayısıyla bir ailem ve çocuklarım da yok. benim için cevabı nettir. sanırım en iyi ihtimalle bir kış gecesi bankta donmuş cesedim ertesi günün haberlerinde "evsiz adam donarak geberdi" temalı bir haberin nesnesi olacak.
  • kimse bakmayacak acı ama gerçek. siz kendi hayatınızın sorumluluğunu başkalarına yükledikçe, kendinizi kabullenmedikçe olmayacak.
    ölüm ihtimalinin her an dibimizde olduğu bu hayatta yaşlanabilme ihtimali bazen garip geliyor :)
  • sağlıklı yaşlanın amk. bana kim bakacak? kim altımı temizleyecek? az yiyin. spor yapın. sağlıklı yaşayın. yaşlanınca kimse bakmasın size. siz ölene kadar başkalarına bakın. hep bir başkalarından yardım bekleme huyu. siz olun yardım. öldükten sonra arkanızdan imrenerek baksınlar.
  • oooooooo o zamana kadar robotlar bakar yada yaşlılar dinamik ve güçlü yapan ilaçlar çıkar bu kadar vizyonsuz olmayın arkadaşlar biraz hayal gücü.

(bkz: teknolojinin çok hızlı gelişmesi)
  • yaşlanınca tek derdim bu olsa keşke. bu genç yaşımda en yoğun düşündüğüm şey;

ortalama insan ömrünün 70 yıl olduğunu düşünürsek. bana araba çarpmazsa, bindiğim uçak düşmezse, kalp krizi geçirmezisem, benim geriye şu kadar zamanım kaldı diye habire hesap yapmaktan ve önemli önemsiz herşeyi düşünmekten saçlarıma ak düştü.

elden ayaktan düşüp bakıma muhtaç olduğum bir yaşta, ulan bugün ölür müyüm, 1 hafta daha yaşar mıyım diye eriyip yok olurum zaten. kimsenin de bana bakmasına gerek kalmaz. zaten o yaşlara kalmamak için sağlığıma gayet dikkat etmiyorum
  • peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem'in aşağıdaki hadisi bu sorunsala bir ışık tutmakta:
    "allâh teâlâ, yaşından ötürü bir ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler lutfeder.”
    (tirmizî, birr, 75)
  • darüllaceze neyimize yetmiyor:)
  • cevapsız sorudur. ailede en genç benim, çocuğum yok ve tek yeğenimle yakın değilim.

aslında yaşlanma ihtimalim olduğundan bile emin değilim, korkarım bir yerimden uğursuz bir şey çıkıp beni erken yaşta götürecek. ama eğer iyice yaşlanıp da bunamaya başlarsam ve aileden de çevremde kimse kalmamışsa, bir akdeniz cruise gemisine binip bir tur keyifle dolaşacağım ve sonra mehtaplı bir yaz gecesi malta civarında kendimi akdeniz'in kollarına bırakacağım. böylece çok sevdiğim denizde veda edeceğim dünyaya.

gerçekten yapar mıyım bilmiyorum ama bir fantazi olarak duruyor aklımın bir köşesinde.