• (bkz: her şey dahil)

yatalak bir yaşlı değilseniz, -umalım kimse de olmasın- huzurevi yerine değerlendirilmeli. daha eğlenceli ve seçenek daha bol. uzun vadeli olarak makul meblağlara konaklanabilir.
  • dalga geçilir şimdi ama gençken yaşadım ben bunu. 3 yıl yurt hayatı 2,5-3 yıl tek başına ev hayatı derken, soğuğa dayanıklı olmayan bünyeyi ankara'nın karına kışına maruz bırakınca eğlenceli, keyifli, dingin zamanlarımın yanında muazzam zor zamanlarım da oldu. ölsen bir haftaya kokun çıkar millet açtırır kapıyı cenazeni kılar gömer de ölmeyince kokmuyor da insan. yaşlılık şart değil, hastalık zor iş. en azından kapını çalacak birleri olmalı. gerektiğinde her işini bırakıp kendi ailesinden biriymiş gibi sana gelebilecek birileri ki böyle sağlam ilişkiler de zor bulunur. muhakkak onun da kendi hayatında elini kolunu bağlayan engeller olur çünkü. sen de zahmet vermek istemezsin zaten ama farz edelim buldun böyle bir iletişimi, banyoda düşmek denen bir garabet var. her zaman telefona da yetişemiyor insan. birileri gün içinde anahtarıyla o kapıyı açmıyorsa her türlü zordur yani.

bugün bana bir evi ev yapan nedir diye sorsan, zile basarak içeri girebilme lüksüdür derim. ki yalnızlığı benim kadar seven insana da pek nadir denk geldim hayatımda. yine de sırf bu düşünceyle evlilik kararı alınmaz elbette. almayın yani yapmayın öyle şeyler. sonra huzur vermesi gereken o evin ziline de basmak istemez hale gelebilir insan.

pandalar ölmesin gibi bir dilek pazar sabahı, umarım kimse yalnız kalmaz.

o kadar konuştu ama cevab veremedi.
  • evlenmeyen/evlenmek istemeyen kişilere söylenen soru şeklindeki imalı sözdür
hesabın var mı? giriş yap