şükela:  tümü | bugün
 • insanlarin yaslarinin ilerleme sureci
 • mineral ve sentetik bazlı ürünlerin kullanım ve stoklama sırasında oksijenle temasıyla istenmeden ortaya çıkan kimyasal değişimi. isı, ışık gibi katalitik etkiler ve diğer yabancı maddeler oksidasyonu hızlandırır. sonuçta tortu ve asit oluşumu meydana gelir. yaşlanmaya dayanıklı maddeler veya antioksidantlar (ao) yaşlanmayı önler.
 • (bkz: yaslanmak)
 • özellikle genetik bilimciler tarafından henüz bugün olmasa da gelecekte tedavi edilebilir bir hastalık olarak görülmektedir.

  (bkz: http://en.wikipedia.org/…g#prevention_and_reversal)
 • yassı mamül çelik üretildikten sonra türüne ve kalite baremine göre mekanik özelliklerini kaybetmesidir. genelde 3 ile 6 ay arasında müşterinin istediği aralıklardan çıkar. ürün yaşlanmıştır.
 • her insanın fizyolojisi gereği başına gelen ve sonunda ölüme sebep olan hadise. bu konuyla ilgili çok sevdiğim bir laf vardır.

  "a man is as old as his arteries."

  thomas sydenham
 • "yaşlı dokularla beslenmenin ömrü kısaltabileceği gösterildi. yaşlı bireylerin etiyle beslenen dişi farelerin yaşam süresi, genç bireylerin etleriyle beslenenlere göre %13 daha kısa kaldı. bu sonuç, yaşlı dokularda biriken hasarın, bunlarla beslenenleri olumsuz etkilediğine işaret ediyor."

  "araştırmacılar ekmek mayası, sirke sineği ve farelere, kendi türlerinin veya benzer türlerin genç ve yaşlı bireylerine ait dokuların özlerini içeren diyetler yedirdiler. her bir deneyde yaşlı bireylerin özleriyle beslenen canlıların daha hızlı yaşlanma eğiliminde oldukları görüldü. ancak bazı durumdalar bu eğilimi yalnızca bir cinsiyet anlamlı düzeyde gösterdi.

  örneğin fare deneyinde farelere 3 veya 25 yaşında geyik eti yedirildi. yaşlı bireylerin etiyle beslenen dişi farelerin yaşam süresi genç bireylerin etiyle beslenenlere göre %13 kısaldı. ayrıca tümör sıklığı iki katına çıktı. ancak erkek farelerde fark anlamlı değildi.

  maya ve sinek deneylerin ise canlıların büyüme ortamlarına genç ve yaşlı bireylerin özleri katıldı. sonuç yine benzerdi. kısacası, yaşlı dokularda biriken hasar, bunlarla beslenen bireyleri de olumsuz etkilemiş görünüyor.

  araştırmacılar yaşlı dokuların hangi tipte içeriklerinin bu farka yol açtığının halen bilinmediğini dikkat çekiyorlar. ayrıca farelerde niye cinsiyetler arasında fark olduğu bilinmiyor.

  öte yandan yazarlar, bu sonuçların, dokulardaki moleküler hasar birikiminin hastalık ve ölüm riskini artırdığı fikrini doğrudan desteklediğinin altını çiziyorlar."

  http://advances.sciencemag.org/…t/3/2/e1601833.full

  http://haber.sol.org.tr/…et-yiyen-yaslaniyor-187110

  yaşlanmaya çözüm bulduğum ortada. genç geyik eti tüketeceğim veya kendi türümün genç bireylerini tüketeceğim. şakası bir yana telomerlerimin kısalmasına yol açan mevzulardan uzak durayım en iyisi...

  diet ile alınan gıdaların yaşam süresine etkisi cidden ilginç... hani oluşan hastalıklar ile ilişkisi bilinen bir şey ama aldığın protein'in yaşı ile yaşam süresinin belirlenmesi ilginç.
 • tüm dünyada her gün yaklaşık 110 bin kişiyi öldüren "doğal" hastalık