şükela:  tümü | bugün
107 entry daha
  • hiç profesyonel bakamıyorum beni üzen bir durum. bir yandan takdir ediyorum emekçi tavrını para kazanmak için farklı yollara başvuran onca insan varken, diğer yandan bu böyle olmamalı da kafamı kurcalıyor.
    belki de bizi genel olarak zorlayan çalışma şartlarının zor olduğunu bilmek, saatler fazlasıyla uzun ve yorucu.
    yoksa her yaştan kişi çalışabilir ama insani şartlara sahip olmadığımızı biliyoruz, haliyle insan bu yükün altında eziliyor.
  • bu hüznün bazılarında rakı'nın çok büyük etkisi vardır.
  • abi abla sen otur ben alırım çayımı kahvemi diyesi geliyor insanın, bi çayla yarım saat oturma sebebidir şahsım için.
  • hizmet sektöründe çalışan insanların yaptığı işi ciddiye almamaktan kaynaklıdır. her ne kadar iyi niyetli olarak çöken bir hüzün olsada maalesef bilinç altlarında bu olduğunu düşünüyorum. çocukluğumdan beri bu sektörün içindeyim hiç bir garsonun işi gece gündüz saatlerce çalışan 45-50 yaşlarında bir acil servis hemşiresinden, evinden uzakta aylarca sefere çıkan yaşlı bir gemi kaptanından ya da kış ayında bilmem kaç metre rakımda zemheride ayazda ders veren bir kayak hocasından daha zor değil. bu meslekleri yapan insanlara mesleklerini icra ederken insanların hüzünlenmeyip aksine karizmatik bulmasının sebebide yine hizmet sektörüne olan bilinç altlarında ki ciddiye almama duygusundandır. bu bir meslek, her mesleğin olduğu gibi bu mesleğinde zorlukları vardır, üç beş züppe emir kipiyle konuşuyor diye mesleğe yeni başlayanlar dışında hiç bir kaşarlaşmış garson, barmen hayata küsmez hatta iplemez bile. insanları gerçekten çok iyi tanır bu işi uzun süre yapmış insanlar ve her türlü manyaklığa, duygu durumuna alışkındır iyi de kazanırlar ortalama üstü bir restaurantta kendini geliştirmiş, meslek erbabı yaşlı bir garson tiple birlikte emekli milletvekili maaşı kadar para kazanıyor. hem bir sürü insan tanırsınız, kendi işimi kurmadan önce çok uzun süre garsonluk sonra barmenlik yaptığım zamanlarda fabrikatöründen, tiyatrocusuna, rektöründen, üst düzey emniyet mensubuna, bir çok meslekten ve sınıfsal kökenden oluşan bir müdavim popülasyonum vardı. ez cümle, hizmet etmek ciddi bir iştir, işini bu bilinçle ve profesyonellikte ve ciddiyetle yapan insanlara evinden şöhret olmak için kaçıp işin finalinde, seks işçisi olmak zorunda kalmış, gözüyle bakmaya gerek yok.
  • o adamın ayaklarına yazık. insanı ufak şeyler istemeye utandırır. hayat o kadar kötüdür ki kimi baba parasıyla zengin olur kimi ise 45 yaşında garson olur işletme mezunu banka gişesinde çalışan bir bireye.
  • kazuo ıshiguro'nun gunden kalanlari'ni okuduysaniz normaldir.
  • gözlerim çabuk dolar benim. aslında gerçek olmayan düşüncelere kapılır, yorgun argın eve gittiğini ve hayırsız erkek evladının yaşlı amcanın zar zor kazandığı parayı elinden alıverdiğini düşünürüm. bi de lanet bi gelini vardır ki bu amcanın, sormayın.

halbuki bir gün bu bunaltıcı düşlerden beni uyandıran bir laf etmişti yanımda biri:

"muhtemelen o amca senden daha fazla para kazanıyor"

ama maalesef ki ne olursa olsun ben üzülmeye ve hüzünlenmeye devam ediyorum. hüzne teşneyim galiba.
  • o garson senden çok kazanıyor haberin yok.
3 entry daha