şükela:  tümü | bugün
 • tecrübe ile enerjinin biraraya gelmesi.
 • hayatın ellerinden kaymaya başladığını hisseden insanın ,hayata, gençlik ile tutunma isteğinin neticesi de olabilecek ilişki.
 • ey mü'minler, müslim bacı kardeşler! hangi dinde yaşlı kadın genç erkek ilişkisini yasaklayan bir kural var bilmem ama islamda olmadıği kesin:
  " kureyşin esed oğulları kolundan huveylid kızı hatice zeki, dirâyetli, şeref ve asâlet sâhibi, 39-40 yaşlarında zengin ve güzel bir hanımdı. daha önce iki defa evlenmiş ve dul kalmıştı. kureyşin ileri gelenlerinden pek çok isteyenler olmuş, fakat hiç biri ile evlenmemişti. güvendiği kimselere sermâye vererek ticâret ortaklığı yapıyor, böylece servetini artırıyordu. yüksek ahlâk ve âli-cenâblığı sebebiyle, kendisine müslümanlıktan önce "tâhire" denildiği gibi, sonra da "haticetü'l-kübra" denilmiştir.

  hz. hatice bir ticâret kafilesiyle peygamberimiz (s.a.s.)'i şam'a gönderdi. kölesi meysere'yi de hizmetine verdi. fakat hz. peygamber (s.a.s.) şam'a kadar gitmedi; malları busra'da satarak geri döndü. çünkü bahîra'nın ölümünden sonra yerine geçen râhip nestûra da, hz. muhammed (s.a.s.)'in şam'a gitmesini uygun bulmamıştı.(40)

  üç ay kadar sonra, hz. muhammed (s.a.s.) beklenilenin çok üzerinde kazanç elde ederek döndü. hz. hatice, bu büyük insanın emniyet, dürüstlük ve gayretine hayran oldu. daha sonra araya vasıtalar girdi; evlenmeleri kararlaştırıldı. bu esnâda hz.muhammed (s.a.s.) 25, hz hatice ise 40 yaşlarındaydı.(41)

  nikâh, hatice'nin amcazâdesi, varaka oğlu nevfel tarafından hz. hatice'nin evinde kıyıldı. ebû tâlib ile varaka birer hitâbede bulunarak, her iki âilenin üstünlük ve meziyetlerini dile getirdiler.(42) esâsen, hz. peygamber (s.a.s.) ile hz. hatice'nin nesebleri kusayy'da birleşir. hz. hatice'ye 20 dişi deve mehir verildi.(43) nikâhtan sonra develer kesilerek dâvetlilere ziyâfet çekildi.

  evlenmelerinden sonra, hz. muhammed (s.a.s.), hz. hatice'nin evine geçti. örnek ve mutlu bir âile yuvası kurdular. hz. hatice, hz. muhammed (s.a.s.)'e derin bir saygı ve sevgi ile bağlıydı. peygamberliğinden önce olduğu gibi, peygamberlik devrinde de en büyük yardımcısı oldu. yüksek ve eşsiz ruhlu bir hanım olduğunu gösterdi.

  peygamberimiz (s.a.s.)'de ondan son derece memnundu. o devirde çok evlilik âdet olduğu ve bir çok teklifler aldığı ve aralarında yaş farkı da bulunduğu halde, onun üzerine evlenmedi; ölümünden sonra da onu hep hayırla andı. " sonuç olarak özellikle de müslüman toplumlarda daha büyük bir hoşgörüyle yaklaşılması gereken bu durum, aksine müslümanlar tarafından daha da acımasızca eleştirilir, bu da düpedüz ikiyüzlülüktür, çifte standart uygulamaktır...
 • söz konusu iki taraf dışında kimseyi ilgilendirmeyecek olan hadisedir.**
 • prime filminde işlenen konu.

  uma thruman genç partnerinin yaşını öğrendiğinde söylediği söz;

  - senden daha yaşlı t shirtlerim var benim!! taksi!!

  (bkz: ayar verilmez alınır)
 • bu iki kişi birbirine aşıksa çok sağlıklı, güzel bir ilişki türüdür. yaşıt olup da birbirini saymayan sevmeyen, çıkar üzerine ilişki kuranlar eğer bu çiftleri eleştiriyorlarsa kendilerinden utanmalıdırlar. uzaktan saçma görünür ama yaşamayan bilemez bunu. o çiftler ki herkesi karşılarına almayı göze almış, beraber oluyorlar. saygu duymak lazım.
 • iki gönül bir olunca samanlik seyran olur sözünü dogrulayan iliski.

  yeni ve radikal bir örnek uzaklardaki malezya’dan:
  erkek 33, kadin 104 yasinda.

  bir yastikta kocasinlar:

  http://thestar.com.my/…2/nation/14119344&sec=nation

  edit: "harold and maude" filmi de bir örnektir. harold 18 yasinda varlikli bir ailenin cocugudur. annesinin buldugu genc kizlari istemez, cünkü o 79 yasindaki kadina (maude) asiktir.
  yönetmen: hal ashby
  oyuncular: ruth gordon, bud cort
  müzik: cat stevens
 • bu konuyu ele alan bir adet kült film:
  (bkz: harold and maude)
 • genel olarak kısa surmesi muhtemel iliskilerdir. kadın ile erkek arasında 10 yastan fazla bir fark varsa, bu iliski pek de uzun omurlu ve saglikli olamaz. erkeklerin bir cogunun da geç olgunlaştığı düşünülürse, kadının görevi bakıcılıktan ibaret olacaktır. cocukları oldugunda durum daha da vahim bir hal alır. kadınların erkeklere oranla daha cabuk yaslanması da farklı bir bakış açısıdır. bu sebepler yuzunden, kadın erkekten buyuk olacaksa bile, bunun da bir sınırı olma diye dusunmekteyim.