şükela:  tümü | bugün
  • kaşgarlı mahmud'un divanü lugati't-türk'üne göre "gizlilik" anlamına gelen eski türkçe kelime.

aynı zamanda berk öner'in sidre isimli projesinin yeni ismi.
    yaşru
  • ismi ile müsemma, müziğinin kalitesiyle bilinirliği ters orantılı olan tek kişilik türk folk metal grubu.* 1995-99 yılları arasında müzik yapmış seraphim adlı grubun üyelerinden birisiymiş bu tek kişi.

http://www.myspace.com/yasru
    http://www.youtube.com/user/officalyasruband
  • bütün türk topraklarında kendi müziğimize dair on numara eserler çıkarken türkiye' den niyeyse çok çıkmamasına rağmen olanların arasında, belki olacakların arasında da en güzellerini yapan müthiş grup. müthiş derecede içten gelen bir sesi var ve en anlamsız anlarda bile duygulandırabiliyor kendisi.

(bkz: kara haber)

"...'zamanı geldi anam gitmem gerek' der
    senin için vuruşmam gerek..."

"...ah anam oğlun geri dönmedi
    tanrı onu azad eyledi..."
  • dün gece tamamen tesadüf eseri kara haber sayesinde tanıştım yaşru ile. youtube'da teker teker şarkılarına bakarken, her tıkladığım linkte bu sefer büyü bozulacak diye çekindim açıkçası. ama yaşru beni yanılttı, ilk kez bir "grubun" bütün eserleri bana hitap ediyordu. özellikle deko kuy bildiğin mükemmel.

loop'a aldım dinliyorum. albüm çıkarsın alalım.
  • öz isimli albümü 8 ocakta çıkmış tek kişilik dev kadro.
    tüyleri diken diken eden albüm cdbaby ve itunes'tan temin edilebiliyor.

tracklist de şöyle
    1. saymalıtaş ( 01:44 )
    2. tunç yürekliler ( 05:14 )
    3. yol verin dağlarım ( 05:10 )
    4. yağmur ( 05:38 )
    5. öd tengri yasar ( 03:44 )
    6. bilge kağan’nın sözü ( 04:45 )
    7. kara haber ( 05:23 )
    8. gecenin türküsü ( 06:04 )

devamının gelmesi dileğiyle...
  • folk öğeleriyle dikkat çeken türk oluşum. kara haber adlı şarkısını dinliyorum şu an. vokal girince barış manço'yu anımsadım. cidden, barış manço'nun sesini andırıyor. başarılı.
  • sagu isimli çalışmaları çok başarılı. buyurunuz: http://www.youtube.com/watch?v=ezgg83sndwe.
  • türk folkunu çok iyi icra eden zamane ozanları,her dinlediğimde doğa ana'ya sarılma ihtiyacı hissettirir ataları yad ettirir.
  • tek kişilik bir proje olmasa, şöyle yurt ve dünya çapında konserler verse süper olacağını düşündüğüm tek kişilik grup. şarkıları anlam olarak folk metale kaysa da müzik tarzları aslında buz gibi doom metaldir. erken dönem türk çalgılarını eserlerinde kullanması ise türkiye'de pek alışık olmadığımız bir olay. beni yaşru'ya bağlayan da bu özellik işte.

ne bileyim, bi' yatırımcı tutsa şu adamın elinden. birkaç kişi ile beraber yapsa bu işi. profesyonel stüdyolarda yapılan kayıtlarla mis gibi bir albüm çıksa çok güzel olur. ama türkiye gibi bir müzik çöplüğünde kıymeti bilinir mi, tanrı bilir. insanımızın müzik zevki mâlum. olsun. o aşamaya geldikten sonra da şarkılara ingilizce söz yazılır, yurtdışı turnelerine çıkılır. iskandinav ülkeleri falan. oraların halkı seviyor bu tarz müzikleri. ki en iyi folk metal grupları oralardan çıkıyor. demem o ki yaşru neden bir ensiferum olmasın?
    eğer bu bahsettiğim aşamaya gelinirse, biz de türkiye'den albüm alarak destek veririz tabii ki. ayrıca bu geleceğe ışık tutan giriden dolayı şahsıma özel bir konseri hak etmiş olurum herhalde. :)
  • yeni albümleri canavar gibi olacağa benziyor. soundcloud' a coverladıkları nazar eyle den bir couple koymuşlar, çok iyi buldum.