şükela:  tümü | bugün
 • satranc egitimi konusunda kitaplari vardir...turkce ye de isbankasi yayinlari tarafindan yavas yavas cevrilmektedir bunlar.
  satrançta kazandıran stratejiler
  satrancta kazandiran acilislar
  satrancta kazandiran konbinezonlar...
 • 1960 doğumlu büyükusta. arap bir baba ve ingiliz bir annenin çocuğu olarak suriye'nin başkenti şam'da dünyaya gelmiştir. yedi yaşındayken ailesi ile abd ye göç eden seirawan abd vatandaşlığına geçmiştir. satranca 12 yaşında başlayan seirawan'ın, 19 yaş dünya şampiyonluğu ve 4 defa abd şampiyonluğu bulunmaktadır.

  çocukluk dönemlerinde oyun sonunda başarısız olması üzerine hocası vladimir pafnutieff, seirawan'a şu sözleri söyler:

  "satranç kombinezonları satrancın can damarıdır.satranç becerilerini kombinezonları kavrayarak geliştirmelisin.doğası gereği, her satranç oyununda bir satranç kombinezonu vardır.bir kombinezon söz konusu olduğunda onu görmeyi öğrenmek ve darbeyi vurmak zorundasın! bunu yaparsan bir sürü oyun kazanırsın.yapamayacaksan sana tenis de öğretebilirim tabii."

  türkçe çevirisi yapılan kitaplarıda şöyle:

  satrançta kazandıran harika oyunlar
  satrançta kazandıran taktikler
  satrançta kazandıran oyun felsefesi
  satrançta kazandıran oyun sonları
  satrançta kazandıran stratejiler
  satrançta kazandıran kombinezonlar
  satrançta kazandıran açılışlar
 • anatoli karpov ve gari kasparov'u yenebilmiş az sayıda oyuncudan biridir.
 • satrançta kazandıran taktikler kitabını dün aldığım, anlatımı güzel, sade, açıklayıcı ve her türden satranç oyuncusunun kendini geliştirmesine imkan verecek türde kitaplar yazan suriye kökenli abd satranç büyükusta'sı.
 • süper geyik bir adamdır. the master game programındaki yorumlarıyla yerlere yatırıyor.

  1982 fide world cup'ta nunn*'a karşı kaybedeciğini anladığında "ıt's a nice thing to resign but to lose to a man so improperly dressed...? oh, this is difficult!"
  https://www.youtube.com/…v=ek_htrjqzp4&feature=plcp

  aynı turnuvada karpov*'a kaybederken " "next time i'll come in my underwear....it will be good psychologically....he'll never expect that." diyerek yarmıştır.
  https://www.youtube.com/…v=hkpe4knki8y&feature=plcp
 • seirawan verdiği satranç derslerinde, oynanan oyunlardaki saldırıları, savunmaları değişik bir bakış açısı ile anlatıyor.

  şöyle; "hadi diyorum rakibime, hayallerimin oyununu oyna ki ben de şuradan içeri dalabileyim" ya da "ay orada ne yapıyor ki bu adam? amacı ne? fikri olan?" gibi yumuşak geçişli çözümlemeleri, oyunlara ayrı bir tat veriyor.

  3.cinse ait o naif bakış açısı ile vermiş olduğu dersler şuradan listelenebilir. (not: aşağılara doğru yaylanın, ara-bul şeklinde bir sürü dersini bulabilirsiniz, ilginizi çekebilecek pek çok şey olduğu için kanalın adresini vermek daha mantıklı geldi. yardııııır!)
 • "satrançta kazandıran" serisinin 6 tanesini edinebildim. *

  kitaplar satranç tutkunları için bulunmaz birer nimet. anlatımı çok iyi. kombinezon ile ilgili yazılmış kitaplara getirdiği eleştiri mükemmel;

  ".................... hiç hoşuma gitmeyen ikinci şey de tüm kombinezonların sağlam oluşu. hayret doğrusu. pek şanslıyım herhalde. benim kombinezonlarımın çoğu hiç de kazanıyor falan değildi."

  satranç ile ilgileniyorsanız bu adamın kitaplarını mutlaka alın derim.
 • son derece anlaşılır bir dille satranç dersleri veren usta oyuncu..

  satranç oynamaya karar verdiyseniz bu derslere bakmadan başlamayın, aksi halde oynadığınız oyunların tümü bir zaman kaybından öteye geçmez..
 • satrancın neşeli yüzü. goygoycu ve rahat bir adamdır. yorumculuğu sırasında yaptığı antin kuntin şakalar kadar, kitaplarında da aynı türden espriler var. kasparov gibi kendini kasan, ruh hastası bir abimiz değil. tam tersi. bu yüzden çağdaş satranç kitaplarında, zımba yediği maçlara oldukça rastlanıyor; ama alan üstünlüğüne dayalı, güçlü tekniği ile üst düzeyden birçok oyuncuyu yenmişliği de var elbette. zamanının etkili oyunculardan. yorumcu olarak da her zaman polgar'a tercih ederim. komik adam.
 • satranç dünyasının bob rossu.
hesabın var mı? giriş yap