şükela:  tümü | bugün
  • bildigim kadariyla parlak olan vernige denir.bu vernigin bi de mat olani vardir parlamaz oyle.i$te bu parlamayan yat vernik degildir..
    (bkz: ukte dolduruyorum)
  • muhtemelen su geçirmediği için yatlar üzerinde kullanıldığından böyle bir isim almıştır. (bkz: deniz tutkalı)
  • iç cephe kapılarında ya da mobilyalarında, yatlarda ve bir çok mobilyada kullanılan, genelde ah$ap koruyucunun üzerine sürülen verniklerdir.. renksizdir.. ah$ap koruyucu hangi renkte ise o rengi alırlar.. yat vernikleri genelde inceltilmeden kullanılan vernik çe$ididir.. fakat bazı durumlarda %10 gibi sentetik tiner ile inceltilebilirler..
  • üzerinde at resmi olanı meşhurdur.
  • sanki doğru adi yat vernigi olmalıydı ama neyse, zaten telefondan yazıyorum, turkce de öldü, hepimizin başı sağolsun. evet, yat verniği renksiz değildir. tüm vernikler gibi hafiften sarımsıdir. sararır, biraz. dış cephede kullanabilirsiniz, ic cephede de kullanabilirsiniz. içindeki yağ oranı biraz daha fazladır ve elastiktir diyebilirim. ahşap kıpırdayınca biraz ona eslik edebilir. hemen gevreyip kırılmaz. tüm vernikler inceltilebilir. bu da öyle.

ingilizcesi spar varnish dir ve burdaki spar, yelkenli geminin şeyi, yani direği manasında kullanılmıştır.

kısacası yat verniği, biz amatörler için uygun bir verniktir. her türlü ahşap nesneyi bununla vernikleyebiliriz. benim tavsiyem özellikle soğuk havalarda tinerle iyice inceltin ve kat kat sürün. böylece akma ve fırça izlerini minimuma indirebilirsiniz.

yalnız yat verniği geç kurur. geç sertleşir. özellikle soğuk havalarda.

keresteyle kalın..
  • amatör kullanım için sik gibi vernik türüdür. bir türlü kurumak bilmez, fırça ya da daldırma usulü verniklemeye gelmez çünkü geç kurumasına rağmen akışkanlığı iyi değildir. üstündeki akmaları, fırça izleri kolay yayılmaz, çok inceltmeniz gerekir ki bu sefer kat yapana kadar çok uğraştırır. bunu icat edenin züriyetini öpsünler, götünü verniklesinler. 20 dakikada kuruyup zımparalanmaya hazır hale gelen selülozik vernik varken, dokunma kuruluğu için bile 24 saat gerektiren yat verniğinden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ederim.
  • geç kuruma açısından özellikle silikonu abartılmış filli boya yat verniğinden uzak durmanızı tavsiye ederim. bu arada selülozik dolgu verniği ara kat içindir, son kata narin kalır. çizilir hemen.