1. hırsızın ne yaptığına bağlıdır. olası bir nefs-i müdafaa halinde büyük ihtimalle ceza alınmaz.
  örneğin: hırsız yatak odasına girdi, size silah doğrulttu ve sizden para altın vs. bir şeyler istedi, o sırada elinden tutmaya çabaladınız bir münakaşa oldu ve hırsız öldü. yamulmuyorsam(düzeltirseniz iyi olur yamuluyorsam) kabaca bu halde gerçekleşecek bir olayda ceza almazsınız.

  edit: yatak odası kısmı şehir efsanesi değildir. hukukta oraya giren bir hırsızın niyetinin kişinin vücut bütünlüğüne müdahale etmek istediği anlaşılır. ayrıca verdiğim örnekte galiba durumun yatak odası olması önemli değil bu durum siz salonda veya balkonda olsanız da büyük ihtimalle farketmeyecektir. hatta uygun durumda sokakta bile olabilir.(yine yamulursam düzeltiniz.)

  edit 2: yamuldum düzeliyorum ilk editte yazılan şey doğru değil karineler üzerinden hareket etmek pek uygun olmuyormuş bu bilgi için ercanayr'a teşekkürler.
 2. doğrudur. ceza kanunu'nun ilgili maddesinde zaten ağırlatıcı ve hafifletici sepetler şu şekilde sayılmıştır:

  "bir insanı kasten öldüren kimse müebbet hapis cezasıyla cezalandırılır.
  kasten öldürme suçunun;
  1- yatak odası dahilinde bir hırsıza karşı işlenmesi halinde kişiye ceza verilmez. kişinin hırsız olduğuna dair kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmasına gerek yoktur. hırsız gibi görünmesi yeterlidir.

  2- yatak odası ve holün birleştiği eşikte gerçekleşmesi halinde verilecek ceza yarı yarıya indirilir. eşik kavramı modern mimari gözetilerek bakanlık tarafından yönetmelikle belirlenir.

  3- mutfakta su içerken işlenmesi halinde verilecek ceza önce üçte bir oranında artırılır, sonra beşte iki oranında indirilir.

  4- salonda televizyon karşısında uyuklanırken hırsızla karşılaşılması durumunda gerçekleşmesi halinde cezanın dörtte biri çektirilip geri bırakılır, sonra kalan kısmın üç bölü ikisiyle çikolata alınır."

yatak odasına giren hırsızı öldürmek hakkında bilgi verin