şükela:  tümü | bugün
 • "evimizdeki bitkiler veya süs çiçekleri solunumlarında gündüzleri havadaki karbondioksiti alarak oksijen verirler ama geceleri ise bizim gibi oksijen alarak karbondioksit verirler. bu nedenle de çiçeklerle aynı odada uyumanın, havadaki oksijen azalacağı için zararlı olabileceği konusunda genel bir inanış vardır. aslında bu doğrudur ama sanıldığı kadar tehlikeli değildir.

  konuyu daha iyi anlamamız için bir bitkinin aynı anda yaptığı iki işi bilmemiz lazım. birincisi hücrelerin nefes alışı, ikincisi de ışık ve klorofil özümlemesi diye de adlandırılan fotosentezdir. bu iki olay tamamen birbirinden farklı, iki ayrı işlemdir.
  tüm canlı hücrelerde olduğu gibi bitki hücrelerinin de yaşayabilmeleri için havadaki oksijene ihtiyaçları vardır. havadan nefes yolu ile aldıkları oksijenle şeker gibi gıda moleküllerini yakarlar, enerji kazanırlar. bu, gündüz ve gece yaşamları boyunca durmaksızın devam eder.

  bitkilerin yapraklarındaki hücreler aynı zamanda gündüzleri ışıkla birlikte fotosentez işlemini gerçekleştirirler. yani bitki gündüzleri her iki işlemi birlikte yaparken geceleri sadece nefes almaya devam eder. fotosentez işleminde bitkiler havadan karbondioksiti alıp oksijen verirler. ancak hücreler buradan çıkan oksijeni nefes almada tekrar kullanırlarken, nefes verişteki karbondioksiti de fotosentezde kullanırlar.

  ortalama yetişkin bir insan, hareketsiz durumda bir dakikada 15, bir günde 20 bin kez nefes alır. her solumada yarım litre hava ciğerlerine girer. yani dakikada 7-8 litre havayı ciğerlerine çeker ve tekrar verir. bu, günde 11 bin litre hava demektir. aslında nefes alırken havadan oksijen alıp karbondioksit veririz ifadesi de tam doğru değildir.

  aldığımız havada hem oksijen vardır, hem de karbondioksit. verdiğimizde de aynı şekildedir ama oranları değişiktir. ciğerlerimize aldığımız havadaki oksijen oranı yüzde 21 iken dışarı verdiğimizdekinde yüzde 16'dır. yani her nefeste aldığımız havanın yüzde 5-6'sı vücudumuzda oksijen olarak kullanılır. dolayısıyla havadan aldığımız günlük oksijen miktarı ortalama 570 litre civarındadır.
  gündüzleri yeterli ışık altında, bitkilerdeki fotosentez işlemi, bitkinin nefes almasından daha yoğundur. yani ortaya fazladan oksijen çıkar ve gündüzleri odanızdaki havadaki oksijen miktarını artırırlar. geceleri ışık olmadığından ve karanlıkta fotosentez işlemi yapılamadığından, nefes almaya devam eden bitkilerden çıkan karbondioksit miktarı daha çoktur.

  evlerimizdeki bitkilerin veya süs çiçeklerinin gündüz çıkardıkları fazla oksijen ve gece verdikleri karbondioksit miktarı, insanın soluduğu havanın içindeki oksijen miktarı yanında o kadar azdır ki sağlığımızı etkileyebilmesi mümkün değildir. ancak kapısı, penceresi hava sızdırmaz küçük bir odada, dev bitkilerle birlikte yatma gibi bir alışkanlığınız varsa başka tabii..."

  (kaynak: http://volqan.us/…bize_nasil_zarar_verebilirler.htm)
 • kesinlikle yapilmasi gerekendir.

  eger bizi oldurecek seviyede karbondioksit uretseydiler, ormanda kamp kuranlari sabah ölü bulmaz miydik?
 • bitki sayısını abartmadığınız sürece, hissedilebilir bir sıkıntı yoktur. kimse odasını orman kıvamına getirmiyordur.
  sonuçta iki kişi aynı odayı paylasabiliyorsa, hatta uyurken sadece ağzından değil başka yerlerinden de karbondioksit veriyorsa, çiçek ile de pek tabii yaşanır.
 • dünya şehirleri arasında bilmem kaçıncı sıradan kötü hava koşullarına sahip istanbulda yaşayıp yatak odasındaki çiçeğe takılmak nedir ya.
 • dün gece kalp hızımın yavaşlaması sebebiyle bayılacak gibi oldum ve sabah kalktığımda odamda bir suçlu arayışına girdim. odamda benimle birlikte yaşayan ve 1 santimetreden uzun tek canlı olan mor sümbül gözüme çarptı. kendisi iki gündür odamda yaşamakta ve hoş kokusuyla etrafa natüralizm esintileri yaymaktadır.

  yaptığım araştırmaya göre(10 dakikalık) sümbülümüzün kendisine sorulan sorulara cevap vermemekten başka hiçbir suçu olmadığına karar verdim. kendisini seviyoruz.