*

şükela:  tümü | bugün
 • en güzel seyahat şeklidir. kompartmanı kapatıp, müzik ve içki eşliğinde trip yapmak için idealdir. özellikle uzun yolculuklarda şiddetle tavsiye edilir. yalnız bir kötü yanı en sonda yer aldığı için diğer vagonlara göre daha çok sallamasıdır. kısaca yalnız yapılan yolculuklarda müthiş bir iç yolculuğa da sebep olur yataklı vagonda seyahat.
 • yataklar yarım kişiliktir bu vagonlarda, sex için ideal ortamların başında gelir.
 • (bkz: yatakli tren)
 • "rahat ve ucuz ulasim "seklinde dusunulerek tercih edilen, tren yollarının halini yakindan görme firsati taniyan ulasım bicimi. muhtemelen cumhuriyet sonrasından bu yana elden gecmemis, yenilenmemis trenlerimizde; yatakli vagonlar diger vagonlara göre lüks denilebilir. tuvalet ve yemek gibi ihtiyaclarınızı fazla beklenti ile süslemeden giderebilirsiniz. eh uyku probleminiz yoksa takatuka ragmen uyuyabilirsiniz ancak 10 saatlik yolu 16 saatte bitirmek zamanı bol olanların bile tercihi olamaz galiba. gittigi kadar duran bir tasit demek sanırım haksızlık olmaz.biraz daha hızlansalar, elden gecseler en güvenilir ulasim bicimi olacak, düsünülmeli...
 • bir yanlis anlasilmaya meydan verdigini gordugum vagon tipi: trenler cumhuriyet doneminden beri elden gecmemis degildir turkiye'de. (bkz: tvs2000/#2799046) ve (bkz: m10) bu baslikta da ozel olarak (bkz: m10/#2464836)
 • fıkralara sıkça konu olan vagon çeşidi.
 • sevgili tcdd'mizin işletirken maalesef saçmalıktan saçmalığa, çirkinlikten çirkinliğe koştuğu vagon tipidir.

  ilk gıcıklık bilet fiyatlarıyla başlıyor. eskiden tcdd bu hizmeti gayet makul bir fiyata sunardı, ve ankara'nın batısında bulunan hatlarda varan'a göre cüz'i bir miktar daha yüksek bir fiyatla tek başınıza kompartımanı kapatabilir, çok keyifli bir yolculuk geçirebilirdiniz. ancak, son zamanlardaki zamlar bu durumu aldı götürdü. işte size örnek fiyatlar:

  ankara ekspresi ankara - istanbul: 90 ytl
  izmir mavi treni ankara - izmir: 79 ytl.
  pamukkale ekspresi istanbul - denizli: 79.5 ytl.
  iç anadolu mavi treni istanbul - adana: 70 ytl

  görüldüğü gibi "zaten yataklı vagona zengin adam biniyor bari biraz daha sömürelim bu zenginleri" gibi bir mantıkla hazırlanan tarifeler, fiyatları neredeyse uçak bileti fiyatlarıyla eşitlemiş durumda. bu fiyatlandırmalar yüzünden hep 2 tane yataklı vagonla giden izmir mavi tek yataklı vagona düşerken, hep 10 yataklı vagonla giden ankara ekspresi'nde bu sayı 5'e kadar düşer oldu.

  ikinci saçmalık ise bazı trenlerin teşkilatında. şu anda iç anadolu mavi treni ile meram ekspresi'nde pulman vagonlar m10 iken yataklı vagonlar eski tip. yani bu trenlerden biriyle seyahat eden bir yolcu yataklı için pulman'a göre 36 - 38 ytl fark ödeyecek. buna karşılık pulman yolcuları klimalı bir vagonda serin serin giderken yataklı yolcuları sıcaktan pişecek. bu çok büyük bir ayıptır. dilerim bir an önce bu hatalardan dönerler.

  edit: sonunda zamlardan geri adim atip fiyatlari indirdiler. iyi oldu netekim.
 • ankara'dan hareket edip, aralıksız kars'a gitmek için ideal 'vefakat' gunubirlik ya da kısa mesafeler katedmek için biraz pahalı olan ulaşım aracı. öğrenciler yurtdışında da bunu nisbeten az tercih etse de keyfi için yaşamaya değer... çeşit çeşittir, kendi içinde farklı oda tipteri bulunur. konforu olumlu veya olumsuz mutlaka etkiler.

  mesela suit şekinle olanları var, akıllala zarar!
  sevgiliyle çok mütevazi veya bakışa göre uçuk bir balayı için ideal olabilir.