• uyumasi gereken insaninin, uyuyamadiginda basardigi eylem.. uyumak icin doner durur..
    her donus yeni bir dusunceye gebedir.. donus noktalarinda kilit kelimeler gecer akildan.. en meshuru "neyse"dir..

baska bi takim ornekler ise

- uyumam lazim (don)
    - lan niye uykum yok sabahin korunde kalkicam neyse(don)
    - gelicek di mi. az kaldi.. bilmiyorum ki gelince nolucak.. ben de gidicem o gelmeden bilmiyorum ki..(don)
    - mor pantolonumu nereye koymustum ya.. neyse(don)
    - ben gostericem ona yarin sabah, ne demek lan sonra konusuruz amaaan neyse (don)
    - ya kale almiycam tamam.. hayret bisey.. aaa susta uyu be artik.. (don)
    - aa ben onu nursele vermistim galiba.. yoooo getirmis miydi o.. neyse (don)
    - derim ki yarin, sen beni niye benim konusmak istedigim zaman dinlemiyosun derim.. yok olmadi bu neyse (don)
    - evet evet nursel getirmisti pantolonu..sonra ben onu naptim ya.. dur sabah bakariz (don)
    - ocagin altini kapatmismiydim.. en son cayi iceri getirdim.. ha kapatmisimdir canim.. yoksa.. (don)
    - eeee sikicem ama arasam mi.. yok gec olmustur yarin bakariz (don)
    - yok olmuyo kalkayim bi sigara iceyim.. ama sigara cok ictim bugun de.. icmesem daha iyi (don)

kalkilir.. sigara icilir.. mor pantolon bakilir bulunur/bulunmaz.. uyku acilir.. sekiz olmus carsaf duzeltilir..

- uyumam lazim lan!
  • bir yanda yatakta tornado yaratılırken, bir yandan da durmak bilmeyen zihinle uğraşmak gerekir.
    - ya uyuyamayınca neler yapılıyordu?
    - odayı havalandırmak iyi gelir diye okumuştum açsam mı, yok lan üşütmeyelim durduk yerde.
    - ya üstümdekiler mi kaşındıryo kalkıp değiştirsem mi?
    - hayal kurmak da nereye kadar, yarın kalkmak lazım ya.
    - ne tarafa atlatıyoduk bu koyunları, ya koyun hayal edemeyen tek ben miyim?!!
    - düşünmemeye çalışsam beynim durunca uyurum belki.
    - düşünmüyorum, düşünmüyorum, hiçbir şey düşünmüyorum. acaba hiçbir şey düşünülmeden geçirilen bir saniye var mı şu hayatta? hiç sanmıyorum. bi de "zihninizi boşaltın hiç bir şey düşünmeyin" diye saçmalıyorlar rahatlama egzersizlerinde. ya geçen gün tvye çıkan yogi neydi ööle, "pozitif düşünün" dedi de cem mumcu dalgasını geçti. orada haklıydı da, genel olarak kıl bi adam, sevemedim. gerçi terapi şeysi güzeldi, beğenmiştim .neymiş efendim, depresyon yaşamsal faaliyetlerden bağımsızmış, tamamen organikmiş. insan balayında çok mutluyken bile depresyona girebiliyormuş. ulan görünürde mutlu olabilir hatta öyle hissedebilir ama nerden biliyorsun süper mutluyken aynı zamanda yoğun bir anksiyete yaşamadığını, bilinçaltının bu olaydan nasıl etkilendiğini filan. sonra bi de hepsini ilaçla tedavi etmiyoruz diyorsun, e demek ki yaşamsal faaliyetler değiştiriyor, düzenliyor kişinin vücudundaki bilmemneleri, ulan hep unutuyorum şu transmitterleri, kalkıp baksam mı, yok lan açmiyiim ışığı iyice uykum kaçaçacak. acaba ben de mi depresyondayım ya. yok yok değilimdir, olsa olsa distimi. gitsem cem mumcu'ya bi ilaç yazsa, geçer mi acaba? ulan amma dengezisizim ya. neyse ne diyodu....zzzzzz (düşüncelere eşlik eden 37 dönüşten sonra uyunmuştur)
    sıklıkla bu hale gelip cinnet yaşayanların lastikli çarşaf kullanmaları daha faydalıdır. zira toplanıp iyice sinir eden bir çarşafla uyumak daha da güç olacaktır.
  • genelde çarşafın her tarafının ısıtılması sonucu ani yer değiştirmeler ile meydana gelir, çok şiddetlilerinde yer yer çarşafın yerinden çıkması ve yataktan düşmeler görülür.
  • yaz aylarında odada uykunun içinde eden bir sivrisinek varkende meydana gelir, tam uykuya dalacakken kulağın dibinde vınnn die geçinçe rastgele savurmaya başlarsınız ellerinizi aradan bikaç saat geçtikten sonra sinek hala katledilememişse tüm bedeniniz olaya iştirak eder ordan oraya savrulursunuz
  • asla uyumayla degil, yataktan hisimla kalkmayla sona eren eylem..
    ilk yonelim buzdolabina olur.. kapagi acilir kapatilir (niyeyse.. ici dolu olsada yenmez, yiyenlerde var ama onlarin uyuma sansi daha dusuk)
    akabinde evin icinde gezinilir, tv acilabilir, bilgisayar aclip sozluk bakilabilir,.boyle olaydan entry turetilebilir..

ama yatakta yaratilan tornado icerde devam eder.. lan niye uyumuyosun gavat hala oturmus entry giriyosun misal..

bu durumda iyi guzel ev arkadaslari, anac msn userlari "hadi yat uyu".. derler, sonra siz aksi yonde donuse gecmek uzere yataga yonelirsiniz.. bak yoneldim bu otomatik pilot mesela.
  • yatakta sava$ ucagi yaratma yetisi olan bir insan iseniz bunu yapana kadar daha yararli $eyler yaratmak* daha akil kari olacaktir. eki.
  • özellikle ertesi gün erken kalkılacağı bilindiğinde ya da stresli bir gün olacağı düşünüldüğünde daha sık yaşanan durum.uykuyla inadına göze göz, dişe diş bir savaş verilir. "hayır ben seni yeneceğim, kalkmayacağım bu yataktan" diye düşünülür. maalesef yanlış bir tavırdır. uykuya dalma güçlüğü çekenlere inat etmemeleri, kalkıp biraz dolaşmaları, birşeylerle meşgul olmaları söylenir. kişi bunu bilse de sürekli saate bakıp, uyanmak için 6 saatim,5 saatim,4 saatim, 3 saatim var diyerek ciddi bir inat gösterip sonunda uyuyabilir. maalesef kazanılan hiçbirşey yoktur ortada.
    (bkz: kendimden biliyorum)
  • aynı hızda aksi yönde yeterince dönülürse notralizasyon işlemi gerçekleştirimiş olur.
    iyi uykular.
hesabın var mı? giriş yap