şükela:  tümü | bugün
 • gayet yumuşak bir düşüştür bu. geceye sevgiliyle sarmaş dolaş yatarak başlanır ve sabahın erken saatlerinde kişi kendini yorganla yerde bulur.
 • bir de yatılı okullarda geçirilen ilk gece ranzanın ikinci katından düşenler vardır, çok acır canları, bir gümbürtüyle yatakhanedeki diğer talebeler de uyanır, bakar herkes uyku sersemliği içinde mahmur mahmur. eğer sorun yoksa uykuya devam edilir, kol, bacak, kafa yaralanması varsa gece zehir olur, ertesi gün öğrencilerden verim bekle sonra...
 • pencereden soğuk kapabilme kapasitesi yüksek nanemolla insan evladının yatma yönünü değiştirmesinden kelli* yönünü şaşırıp, "arkamda duvar var" rahatlığıyla dönmesinden kaynaklanan bir durumdur.
  (bkz: yataktan düşerken uyanmak)
 • 2,5 kişilik yataktan* sadece bir geceliğine 1,5 kişilik yatağa** geçen bedenin adaptasyon olayını aşamaması ile vuku bulan eylem.

  bunu anlattığınız babanız "çocukken de düşerdin sen, söyle annene yatağının yanına sandalye koysun da bir yerini kırma. ekieki." diye sizinle dalga geçebilir; patronunuz "yeter ki düşme - düşmez kalkmaz bir allah"* esprileriyle gününüze neşe katabilir, anneniz ise en son 20 sene önce yaptığı gibi geceleri sessizce sizi kontrol etmeye gelebilir.

  hayır, bir sonraki düşüşte bir yerinizi kırarsanız, kimseyi de inandıramazsınız; yaşınız 25 ise!
 • bir sürü türlüsünü yapabiliyorum bak bunun.

  ranzanın üst katından, korkuluklara rağmen düşebilmeyi becerebilen bir bünyem olduğundan, sıralamaya en kötüsü o diye girilebilir. baya bir yeriniz inciniyor, kırılıyor. ama açıkçası battaniyeye dolanıp yere kafa atmak da fena kötülükte değil; hakkını yememek gerek, birinci olmak için kapışabilir bu ikisi.. yine ranzanın ikinci katında yatarken, tuvalete diye kalkıp, uyumaya devam ederek merdivenlerden inmeye çalışınca yuvarlanmak da ayak burkucu kötülükte olabiliyor. hayat zaten çok zor be.

  ancak şimdi bir de sevimli düşüşler var. misal sevgiliyle birlikte düşülünce sadece sevimli değil romantik bile olur düşüş. hatta düşeş. sanki, tam uyurken olması zor gibi onun.. yataktan uyurken düşmek demedik ki ama, sayılır bence!
 • yataktan düşerek ölme olasılığının 1/2.000.000 olduğuna salatalığın %99 unun su olduğu kadar şaşırmıştım. sonra domatesin aslında meyve, meyvenin de aslında meyva olduğu tartışmaları yapılınca olan biten hiçbir şeye şaşırmama başladım. hatta şaşıranlara şaşırma kararı aldım. son olarak niye böyle bir karar aldığıma şaşırırken eeeh yeter lan deyip yatağa attım kendimi.

  yalnız şöyle bir paylaşım yapabilirim: üst ranzada yasin yatıyordu o gece. düşmüş. yere değil. önce bilgisayar masasına, sonra yere. sabah oldu, uyandık. dizini açtı, "bura niye kanamış acaba lan ohaa bacağım şişmiş noldu bana" dedi. ben yine şaşırmamaya devam ettim.
 • uykuda görülen görüntülerin içiçe geçmesi ve gerçekle birleşmesi durumu.
  ....

  bir düş görmeye başladı. yatar yatmaz şekiller oluşmaya başlamıştı. gözlerinin önüne gelen renk harelerine aldırmadan uykuya dalmaya çalışmıştı. o kadar yorgundu ki bedeni, öylesine çöküvermişti yarım yamalak açtığı döşeğine.

  kırmızı bir cismin içinde uçmaktaydı. bir direksiyon çevirirken birden dümen döndürmeye başlıyordu. daracık, hareketsiz kaldığı kaptan koltuğundan yuvarlanıp tam düşmek üzereyken konforlu pilot kabininde yoluna devam ediyordu. gecenin içinde ilerlerken korkuya saplanan duyguları, sevinç içinde çığlık atan görüntüsünü yansıtan bir ayna sunuyordu önüne. hızla iniş yaptı. önce toprağa sonra suya. suya inişi daha ağır oldu toprağa inişine göre. bir denizdeyim diye balıklama dalarak indi kırmızı cisminden. kafasının toprağa çakılmasıydı son görüntü.

  yorganın kırmızı nevresimi yarıya kadar sökülmüş, yerde kendisiyle birlikte debeleniyordu. kurumuş damağını acı tükrüğüyle şapırdatıp baş ucundaki suya uzandı. toparlanıp döşeğine döndü.

  ....
 • şurada yazmıştım #43620749 biraz deli yatıyorum. bazen iş stresinden sanırım artıyor bu delilik seviyesi. bildiğin uyurgezerliğe dönüyor, o dönemlerde yatakta devrialem yapmayı geçtim, gece su içmeye diye uyanıyorum ya, mutfağa gidip suyumu içiyorum, sonrası kopuk. sabah uyandığımda kendimi salonda buluyordum. ya da salonda uyuyorum bir uyanıyorum yataktayım. evde kimse olmadığında sorun yok da bir misafir kaldığında gidip de sapık gibi kızların yanına yatmışlığım bile oldu. allahtan huyumu biliyorlar da ırzıma geçiyorlar diye çığlık çığlığa polisi aramıyorlar. neyse baktım bunların sayısı artıyor önüne geçemiyorum, yatağın başında 2-3 bardak su bulundurmak gibi acayip bir fikir aklıma geldi nihayet. zekam süper. aklımı yerim. artık yataktan kalkmıyorum, kalkmayınca da gözümü kapattığım yerde açıyorum mis gibi.

  dün sabah da rüyamda masmavi bir denizde yüzüyorum. baya bir yüzdüm, birdenbire bütün deniz yok oldu. önce türbülansa girmiş gibi bir boşluk hissi sonra da hem başımda hem de kıçımda korkunç bir acıyla uyandım. gözümü bir açtım yerdeyim, yataktan düşmüşüm. düşerken de başımı komodinin kenarına çarpmışım.

  defalarca başıma geldiğinden çok önemli değil aslında da, bu sefer halıları yıkamaya verdiğimden sert zemine düştüm, gözümden yaş geldi acıdan. neler olduğunu anlayınca zor bela doğruldum, yatağa doğru arka arka sürünerek kalktım, tam yatağa ulaştım, kıçımı yatağın kenarına yasladım, hassiktir tam oturamadım lan diye düşünürken bir daha kaydım yine kıçımın üzerine oturdum güm diye, üstelik bu sefer ilkinin 10 katı filan bir acıyla. kaldım öyle, biraz daha bön bön oturdum, uyku sersemliğim geçsin diye bekliyorum, aslında biraz da çanağı kırıp kırmadığımı anlamaya çalışıyorum. baktım hafiften geçer gibi oldu acısı, hah dedim bir şey yok. sevindim kendimce.

  sonra uykum açılsın diye bir yudum su içmek gibi dahiyane bir fikir geldi aklıma. kıçımın üstünde oturduğum yerden elimi komodine uzattım bardağı almak için, tam alıyorum derken komodinin üzerindeki diğer bardağa elim çarptı, baktım çarptığım bardak sallanıyor düşmek üzere, bu sefer onu tutmaya yeltendim, halbuki bırak düşsün, mal mısın amk? o refleksle nasıl bir hışımla bardağı yakaladıysam bardak elimde parçalandı, avucumun içine bardağın parçası battı. şarıl şarıl elim kanıyor. üstüm başım yerler hep su ve kan içinde. tam korku filmi seti ortalık. bi etrafıma bakındım, sabah sabah nasıl bu kadar aksiyon içine girmeyi başardığımı anlamaya çalıştım, naapıyorum lan ben dedim ama kafayı komodine çarptığımdan beyin de off duruma geçti. mala bağladım. naaptığımı da anlamadım tabi. biraz durduktan sonra kendime küfür ede ede bir gaz kalkayım banyoya gideyim elimi sarayım dedim. kalkabilirim gibi geldi çünkü. kalkarım dedim. bi insanın kendini kandırabilmesi gerçekten acayip muazzam bişey değil mi ya. ben bunu çok güzel beceriyorum. kandım kendime. dirseğimle yataktan güç alarak doğrulmaya çalıştım, hafif kalktım, zar zor doğrulttum kıçımı, bu kez de dökülen su ve kan yüzünden ıslanan yerden ayağım kaydı, tekrar kıçımın üzerine oturdum, düşerken de sırtımı boydan boya yatağın kenarlığına sürttüm.

  oturdum kaldım öyle. defalarca üstüne düştüğüm kıçım ayrı, kanayan elim ayrı, komodine çarptığım başım ayrı, sırtım sürtünmekten ayrı acıyor. bu kadar acıya dayanamayıp oturduğum yerde zırıl zırıl ağlamaya başladım. o sırada biri odaya girse yemin ediyorum intihara teşebbüs ettiğimi filan düşünür. o halimi gören birine "bişi yok ya deli yatıyorum ben biraz" desem akıl hastanesine kapatıp üstüme 40 kilit takarlar yeminle. 1-2 dk filan kalmışımdır, elim kanıyor halen kalkmam lazım, neyse biraz sağa kıçımı kaydırdım. kuru bi yer buldum ayağa sağlam kalkabilecek. yüzümü yatağa döndüm(evet nihayet bunu akıl ettim). yataktan destek alarak kalktım nihayet banyoya gidebildim. elimi sardım. sıcağı sıcağına çok anlamıyo insan da akşam üzerimi değiştirirken bir baktım, vücudumun her yeri çürük içinde. baya bir torba dayak yemiş gibi her yerim mosmor amk. kıçımda iki yastıkla anca oturabiliyorum. kırmamışımdır umarım.

  o değil de sabah ki patır kütür sesleri ve "ayyy" "off" nidalarını duyan alt kattaki sevgi abla eve erkek attım zannetmemiştir inşallah. kadına olanları izah da edemem amk.

  -tuğçe sabah sabah ses geliyordu bir sürü senin odadan.
  +ya ben yataktan düştüm.
  - allah allah ee sonraki düşen kimdi?
  +o da bendim.
  -bak sen şu işe peki sonraki?
  +inanmıyacaksın o da b...
  -cık cık cık... kapat kapat kapıyı rezilll.
  başım acıyor. 2 olsa gene genç kız olur öyle şeyler filan der susardı. 3 gruba girdi, kötü oldu amk. 3 kere düşmeyeydim iyiydi.