şükela:  tümü | bugün
 • (ara: yataktan) şeklinde bir arama yapıldığında gayet net görülebileceği üzere, normal diye nitelendirebileceğimiz kadar çok sayıda insan için yataktan kalkmak oldukça zor bir eylemdir.

  aslında bu eylem sevgilinin elini ilk kez tutmayla büyük bir benzerlik içerisindedir. şimdi bir düşünün, bütün zor aşamaları (tanışma, teklif vb) geçtiniz, mutlu mesut bir yemek yediniz (ağzınıza yüzünüze de bulaşmadı diyelim hadi), ve tatlı bir şeyler yemek veya bir kahve içmek üzere bir kafeye oturdunuz. şimdi sıra elini tutmakta. burada bir an duraklayıp yataktan kalkma faslına dönelim. yataktan kalkmak da bir çok insan için böyledir. yapacak milyonlarca keyif verecek işi bıraktınız, zar zor yatağa girdiniz. istemeye, istemeye, zorla(!) uyudunuz. güzel bir yemekle bir tutulabilecek deliksiz bir uykudan sonra işte en zor ana geldi sıra. yataktan kalkmaya.

  her iki durumda da zorluklar sizi beklemektedir. yataktan kalkmayı o kadar çok istersiniz ki, dopdolu capcanlı bir gün sizi beklemektedir. ve sevgilinizin elini tuttuğunuz andan sonra olacakları düşünün bir de.. belki elele saatlerce yürüyecek, sonra daha da ileri gidip bir de buse konduracaksınız belki (nereye isterseniz canım).. ama şimdi en zor kısmındasınız işin. uykunun vazgeçilmez tadı damağınızda, gözlerinizi açmaya bile çekiniyorsunuz. oysa üzerinizdeki örtüyü bir kere attı mı işiniz yarı yarıya bitmiş demektir. veya elinizi masanın üstüne koydunuz, sevgilinizin de bardaktaki çayı amaçsızca karıştırıp beklemenin verdiği tuhaf heyecan ve sıkıntı içinde. yaklaştık iyice. işte burada gözünü yumup derin bir nefes alıp bütün korkuları, bütün çekimserliği, bütün uyuşukluğu geride bırakıp ani bir hamleyle, hatta düşünmeden harekete geçmek gerekir. ani bir hamleyle sevgilinizin elini tutar, ve yine ani bir hamleyle yatakta doğrulup yeni ve müthiş bir güne başlarsınız. artık uyanmış, binlerce tarif edilemez duyguyla dolmuşsunuzdur. yeni bir hayatın ilk gününe; sevgiye ve yeni güne merhaba deme vaktidir.

  çünkü uyandığınız her gün güzel bir gündür!
 • karsiti olan eylemden cook daha zor, daha aktif bir eylem (bkz: yataga yatmak)
 • her sabah o uyanma saatinde bütün hayatını sorgulamana sebep olan eylemdir.
 • bazan kalkmaktan yatmak ile sonuçlanabilecek olgudur yataktan kalkmak; kalktığınızla yatmanız bir oluverir ki, alamamışsınızdır uykunuzu ve yeniden yatağın sıcaklığına bırakmanızda hayır vardır, şer değil, kendinizi.
 • her sabah 5 dk daha yapmak istemediğim eylem