• öss yerle$tirme sonuçlarının açıklamasının hemen ardından hesaplarına ba$lanan, moral düzelten, ya$ama sevinci veren kavram. "naptın, nereyi kazandın?" sorularının muhattabı olmaya aday ikinci $ans, "bir sene hededeyim, kasıcam hödöye yatay geçicem." cümlesinin fiil öbegi.
  • (bkz: dikey gecis)
  • bütün bir sene çalışıp not ortalaması için kasan bir öğrencinin birkaç hocanın zalim arzu ve ego tatminatı yararına bütün hayallerinden olmasını sağlayacak olan sistem sorunsalı.
  • kabul edilmeniz halinde ya$asın başvurum kabul olmu$ dedirttrip sonrada ya acaba $imdiki okulumu bırakmasam mı ki dedirtten olay (bkz: kaos)

edit: bu kaosu yaşayan arkadaşlar varsa başvurduklari okula idalleri ve uğraşları açısından şiddetle geçmelerini tavsiye ederim. zira yıllar sonra geçmişe baktığımda iyiki yapmışım dediğim nadir olaylardan biridir.

(bkz: may the force be with you)
  • yatay geçiş konusunda üniversitelerden bazıları en büyük sorumluluğu öğrenci işlerine bırakırken, bazıları da işinizin yatay geçiş yapmak istediğiniz bölümde hallolacağını belirtirler.

farklı bir bölüme yatay geçiş başvurusu yapmak ise ayrı bir sıkıntı konusudur.. zira kimi üniversiteler başvurunuzun kabul edilebilmesi için dönem başına uyuşması gereken kredi miktarını belirtirken kimileri ise "üç beş dersin farklı olabilir tabii" diyerek işi belirsizliğe sürmektedirler.

bu tür dehliz bekleyişlere gark olmamak için 1. sınıf sonunda yapılmalıdır yatay. çünkü 2. sınıf sonunda, kendi bölümünüzle yatay geçiş yapacağınız bölümün ders programları arasındaki farklılık iyice artırabilir, işler karışabilir.
  • bazı durumlarda not ortalamasının yeterli olmadığı olay. bazı bölümler bakarlar başvuranlara, sıralarlar notları, ilk beşi alırlar mesela, geçersiniz şak diye. bazı bölümler nota bakmazlar mülakatı vardır şusu busu vardır ve de sizden mülakatta hoşlanmazlar mesela. süper ortalaması elinde, geçmek istediği bölüm uzakta, el sallar öle bakakalır öğrenci...
  • özel üniversiteden devlet üniversitesine yapamadığınız şey.

yıllar sonra gelen edit : yapılıyormuş lan. ben yaptım .

info edit: bana bu entry'm sebebiyle mesaj ve e-mail yollayan sevgili çok genç ve tembel arkadaşlarım, tembel diyorum çünkü araştırmıyorsunuz. bu yatay geçiş işi ve devlet dairelerinde telef olacağınız diğer tüm kurum işleri eşe dosta, ona buna sorularak öğrenilmez. dangalağın teki yanlış yönlendirir kendinden çok emin bir şekilde, büyük saçmalıklara sebebiyet verir. o yüzden resmi açıklama araştırın sevgili gençler.
    yatay mı geçmek istiyorsunuz? geçmeye çalıştığınız universitenin sitesindeki resmi açıklamayı okuyun. septik olun telefonla okulu arayıp tastikleyin. kılık değiştirip tekrar telefonla arayıp tekrar sorun.
  • iki ucu boklu değnek kavramını benim gibiler için en iyi derecede karşılayan olay. yapılana kadar tamamen insanı strese sokan fakat gerçekleştirldikten sonrasının hayallerinden vazgeçen insanlar için ne kadar zor olacağını gösteren garip birşey..sevineyim mi üzüleyim mi kaosuna sokuyor insanı..

(bkz: pis pis bok)
  • özel üniversitelere burslu yapılamayan geçiş

edit:yapılabiliyormuş biz bunu gördük yarı burslu tam burslu yapanlar mevcut
hesabın var mı? giriş yap