• kış uykusu ne kadar uzun sürdüyse demek
  • gençler için belirtelim; semt olan “taksim” değil, eski dilde, “pay etmek” anlamında “taksim” denilmesi hadisesi.

edit: konu açılmışken bir arkadaşın semtin adının nereden geldiğini yazmasıyla araştırdım yazalım; beyoğlu ve galata’nın su sorununu çözmek için yapılan maksem ile su paylaşımı burada yapıldığı için semt adı taksim olarak anılıyormuş.

edit2: “paylaşmak” demiştim ama hakim bir arkadaşın uyarısıyla işdeş fiil olmaktan çıkardık ve “pay etmek” olarak düzelttim.
  • özellikle adres verilirken no x taksim y şeklinde bina numarası ve daire numarası belirtmek için kullanılır.
  • cenk koray veyahut clementine izlemiş neslin bileceği kullanım. pokemon veya youtuber jenerasyonlarının değil. (bkz: her yeni jenerasyonun bir öncekine ebleh gelmesi)
  • (bkz: taksim etmek)
  • slash demek istemeyen kişilerce yapılır.

90'lı yılların sonlarına kadar hipodromlarda ve canlı yayınlarında, yarış sonuçları ve sıralı ikililer anons edilirken kullanılırdı.

örneğin; 2-4 sırasıyla biten bir yarıştan sonra, parasal neticeler anons edilirken "2 taksim 4" ifadesi kullanılırdı.

aslında çağ dışı bir tabir de değil ama internetle büyüyen embesil jenerasyon slash diye öğreniyor.
  • bir kisi de dememis ki aga yatik cizgi nedir.

egik cizgi olmasin o?*
  • (bkz: apostrof)'u duyunca hepten şaşıracak yazar beyanı.
  • yaşın kaç evladım ben kendimi bildim bileli taksim denir ona 33 yaşındayım . yatık çizgi ne la.
  • osmanlı türkçesinde kullanılan bu kelime arapça "kısım" kelimesinin türemiş halidir ve "kısımlara ayrılmış" anlamında şimdiki "bölü" yerine kullanılırdı.slash kullanacağıma bunu kullanmayı tercih ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap