şükela:  tümü | bugün soru sor
 • misafirin yatılı olanı için kullanılan tabir.

  bu tip misafirlerin önceden yatılı olarak gelecegini haber veren tipleri oldugu gibi misafirlige geldikten sonra "aa...burasi güzelmis biz biraz daha kalalim" deyip 3-5 gün evsahibi ve ahalisinin elini kolunu baglayanlari da vardir, cünkü genellikle bu tip misafirler yakın akraba olup bunlara bi siktir git diyemezsiniz, besleyip içirmek ve hatta belki tuvalete cise götürmek zorunda bile kalabilirsiniz.
 • ankara'nın cehennem sıcağında, hele de karşı cinstense, kendi evinizin içinde yarı çıplak don gömlek dolanmanıza mani olduğu için, en çok nefret edilen kişidir. dolayısıyla;

  (bkz: ben böyle misafiri sikeyim)
  (bkz: siktir git lan artık evimden)
 • bir geldi mi pir gelen misafir(ler)dir. nedense bir şekilde birbirlerini takip ederler sonra farkedersiniz ki yayılmacı politikaları karşısında kendi evinizde siz misafir olmuşsunuz.

  annem hep der zaten "misafir misafirden haz etmez, ev sahibi hiç birinden" diye..
 • eger evin evladi bir kac arkadasini yatiya cagirmissa, bu arkadaslarin ev annesine yemekler icin 'ellerinize saglik'; yatak, yorgan vb. hizmetler icinse 'cok tesekkur ederiz' soyleme yarisina girdigi durumdur ayrica. eger a kisisi 'ellerinize saglik' demisse b kisisi pesi sira ' evet evet, cok guzel olmus' demekle tatmin olmaz meyveler icin ilk siradan ' niye zahmet ettiniz' diyerek one gecmelidir. ev evladinin bir hakem olarak tarafsizligini korumasi gerekmekle birlikte macin baris, kardeslik mesajlari cercevesinde mumkunse berabere bitmesi dilenmektedir.
 • evinize ilk kez geleninin yastığının altına çaktırmadan evin anahtarı konulursa rüyasında evleneceği kimseyi göreceğine dair batıl bir inanç vardır.
 • gerginlik yaratan misafirdir. aslında bu gerginlik türk misafirperverliğini zedeleyebilir. ama dejenere olmuş türk gençleri olarak rahatsızlığımızı ve gerginliğimizi yazmak da bizim hakkımızdır. bu yazıyı “ eskiler böyle mi yapardı? “ diyen bir yaşlı amca, “ eskiden kapıyı çalar. ben tanrı misafiri derdin. ve seni misafir ederlerdi. “ diyen bir teyze hissiyatında yazmak isterdik. tabi yazamıyoruz böyle şeyler. dünya değişti. bizler de değiştik. değişmeyen bir tek şey kaldı. o da yatılı misafirlikler.

  kapı açıldığında, karşında tanımadığın 3-5 kişiyi gördüğün an yaşanan gerginlik de hiçbir zaman değişmeyecektir. çünkü o anda; evde bir gün içinde yapılan tüm aktiviteler düşünülmeye başlanır. gece yatmam. sabah kalkmam. zaten sabaha kadar bilgisayar başında takılıyorum. bir de banyo yapmamı gerektiren durumlar var. eee bunlar şimdi 3-5 gün yalan mı olacak? diye düşünürken, gerginlik bir on kat daha artar.

  hele bir de misafirler tavuk misali erken saatte yatmaya geçince, en iğrenç saatler de başlamış olur. tuvalete gitmek için sessiz olmak, kahve yapmak için bir ninja gibi hareket etmek, osuramamak, gülememek…ve daha neler neler. bu gerginlik misafirlere yansıtıldığı zaman, misafirler gitme kararı alır. bünyeye büyük bir rahatlama çöker. o eski, güzel, mutlu günlere geri dönülür.
 • kabusa dönebilen bir süreci oluşturan kişi ya da kişiler.
  kültürümüzde var bu. yapacak bir şey yok. hani tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak demişler, mümkünse bu yapımalı.
  tabi gelen kişiye göre durumdan alınan keyif ya da sıkıntıların dozajı değişiyor. ama kim olursa olsun 3 gün sonrası, hadi bilemedin en fazla 1 hafta sonrası hakikaten eziyet haline dönüşebiliyor. evin hanımları bu konudan daha bir muzdarip oluyorlar, evi derli toplu tut, yemek düşün. ha bir de gezmeye gelinmişse gezdrme programı yap. ankara'da ikamet ederkene anıtkabir'e ve atatürk orman çiftliğine misafir taşımaktan iflahım kesilmişti valla. e tabi gelenlerin çocukları görmek istiyor falan. istanbul o anlamda daha beter, gezdirilecek çok fazla yer var ve trafik kabusu malum.
  bir de dizi meselesi. hiç izlemediğin, zappingde bile tahammül edemediğin dizileri baştan sona izlemek zorunda kalmak, en fenası da bu alah sizi inandırsın. gerçi yaprak dökümünü bu şekilde keşfetmiştim ama o da iyi mi oldu kötü mü bilemicem.
 • yatak yorgan zahmetine sevişmeksizin katlandığımız kişidir.
 • 1-2 günden sonra insanın tadını kaçıran misafir çeşidi..