şükela:  tümü | bugün
  • bir ekonomi jargonu.

yatırım tavsiyesi değildir notuyla kendilerinin bir sorumluluk kabul etmediğini belirtme derdine düşen über yatırımcı bireylerin burada özgürce yazarak marifetlerini göstereceklerini ve yurdumun yeni yetme yatırımcısının kafasını ziyadesiyle karıştıracaklarını bekliyorum.
  • değildir.
  • yere yatırmayın. dizleriniz soyulur.
  • şu sözlükten bir de şöyle piyasayı iyi okuyan, neler olabileceğini az çok öngörebilen birisi yok mudur kardeşim?

işimiz geleceğimiz önemli bu konuda. tamam ekonomi cok iyi hiç bir şey olmaz diyenler bir kenarda dursun, batsın gitsinler de, biz bilmeyenler olarak kar etmekten ziyade paramızın değerini, emeğimizin değerini korumak istiyoruz.

dolar yükseliyor, tlnin değeri düşüyor demektir bu, biz tl kazanıp dolar harcıyoruz onu öğrendik artık. ama her zaman dolar almak paranın değerini korumak anlamına gelir mi, bilmiyoruz. en nihayetinde bu da bir para birimi, çeşitli olaylar nedeniyle çok çabuk değeri değişiyor. altın da aslında aynı şey. ama bu olaylardan en az etkilenen şey altın diye düşünüyorum.

bir kişi de çıksın arkadaş paranızı korumak için şunu şunu yapın, yatırım tavsiyesidir desin. ama açıklamasını da yapıversin, bunu istiyoruz. okumayan etmeyen koyun sürüsü insanlardan değiliz ama ekonomi konusunda uzman değiliz. asıl işimiz bu değil çünkü.

hadi arkadaşlar, şu batan gemiden bize de bir tahta parçası uzatıverin.

(bkz: topluluk adına konuşmak)
  • (bkz: sol)
  • gayrimenkul.türk parasının dolar ve euro karşısında çok ciddi değer kaybetmesinden kaynaklanan enflasyon bu kadar büyük iken tek yapabileceğiniz gayrimenkul alıp değer kazancını beklemek. diyelim ki 100k paranız var.ticaret ile uğraşarak %30 kar ile değerlendirdiniz 1 senede. türk parasının değer kaybını düşünüce zaten 100k değerinde bir ev çok rahat 120-120 k seviyesine çıkacak 1 sene sonra. ki bunun 1 seneki kira geliri var. ayrıca ülkedeki para döngüsü krizle beraber ciddi seviyede azalıyor. ticaret hacmi düşüyor. buda ticaretteki karızını düşürür. en temizi gayrimenkul.
  • (bkz: #68815009)
  • rüyamda 3 gündür araba görüyorum bugün başlarsam 3 yılda alırım herhalde arabayı. girizgahı yaptığıma göre uzun vadede kaybetmeyeceğim bir yatırım tavsiyesine ihtiyacım var
    edit: zaten yanmış format eylenmiş viran yine de tanımsız kalmayalım belli miktar parası olup ekonomi bilgisi olmayan ben gibi güzide şahısların paralarını değerlendirmek için işin ehli abi/ablaların düşüncelerinden yararlanma işlemidir.