şükela:  tümü | bugün
  • hastası olduğum ifade.
    sanki george soros konuşuyor. alt tarafı ntv'den duyduğunu sallıyorsun. yeme bizi harun abi.
  • kullanım şekli "yatırım tavsiyesidir" olarak değişmeli bence. daha kendine güveni olmayan adama biz nasıl güvenelim? herifi ciddiye alıp yarım saat yorumunu okuyorum (sanırsın makro iktisat tezi yazıyor pezevenk), sonunda dalga geçer gibi "yatırım tavsiyesi değildir!" diyor. ulan o yatırım tavsiyesi değil, bu yatırım tavsiyesi değil. o zaman ne sikime dünya bankası başkanı gibi atıp tutuyorsunuz amına koyim?
  • bilimum finans sitesinde borsada işlem gören şirketlerle ilgili yorum yapan kullanıcıların, ya da rapor yazmış aracı kurumların notudur.

çoğu zaman adamın biri rastgele bir nik almış oluyor, "xyo çok ucuz %30 potansiyeli var. al sat tavsiyesi değildir." diyor sanki spk adamın peşine düşecek hey allam.
  • yazma zorunluluğu yoktur ve suç kapsamına girebilecek bir yorumun içinde hiçbir koruyuculuğu yoktur. "ytd" nin hiç ama hiç bir anlamı yoktur.
  • facebook'ta milletin paylaştığı ve avukat ağzından çıkmış gibi duran saçma sapan "kişisel verilerimin paylaşılmasını kabul etmiyorum" anafikirli yazılardan farklı değil.

saçmasapan konuşup sözlerinizi bununla bitirmek sizi hiç bir şeyden korumaz.

diyelim ki cemaat kanalları hep bir ağızdan yayın yapmaya başladılar "fuatavni'den kesin bilgi, haftaya dolar 3 tl olacak", "hadi hep birlikte garanti bankasından tüm paramızı çekiyoruz çünkü garanti bankası batacak" ama hepsi de sözlerini "yatırım tavsiyesi değildir" diye bitirdi. hatta ekonomi programının adını yatırım tavsiyesi değildir yaptılar, yatırım tavsiyesi değildir shirt'leri giyidiler, arka planda da ponpon kızlar yatırım tavsiyesi değildir yazıyorlar dans ederek.

ardından dolar fırladı, garanti bankası nakit bulamaz hale geldi. sizce "yatırım tavsiyesi değildir" korur mu bunu yapanları?
  • zaman zaman bir tür yavşaklık ifadesi olarak kullanılır.

- arkadaşlar bu hisse tavan tavan gider yarın.
    - kesin mi abi?
    - ytd

lan ne coşturyorsun ortamı o zaman yavşak.
  • insanların sosyal medyada ve forumlarda finansal varlıklar hakkında salladıktan sonra kullandıkları cümle. kimileri bunu yazmayı üşenip; ytd diye kısaltır.
    bu cümle, sermaye piyasası ürünleri(pay senedi,tahvil... gibi) hakkında yazdıktan/konuştuktan sonra yazılmışsa/söylenmişse mantıklı ve doğru şekilde kullanılmıştır çünkü sermaye piyasası kanunlarına göre yatırım uzmanı olarak nitelendirilen insanlar ve spk tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar dışında kimse bahsi geçen ürünler hakkında tavsiye veremez. cezası 3 ay hapisten başlar. örnek verirsek; ayşe hanım, xw menkul değerlerinin müşterisi olsun. yatırım danışmanı olarak atanan arzu hanım/mehmet bey tarafından bir hisse veya tahvil hakkında bilgilendirilerek,o ürüne para yatırma tavsiyesi alabilir;ama analistler yatırım uzmanı olmadığı için raporlarında yatırım tavsiyesi değildir notunu koyarlar/koymak zorundalar.

sermaye piyasası ürünleri dışındaki ürünlerde;misal para piyasası ürünü olan dolarda; bu cümle gereksizdir.
  • "tahminleri götümüzden sallıyoruz, tutarsa ne ala, tutmazsa sorumluluk almayız" cümlesinin kibarcasıdır.
  • yatırım tavsiyesidir.
  • sözlükte de sıkça kullanıldığını gördükçe şaşırıyorum her defasında. "sadrazamın sol taşşağı" gibisinden nick'i olan eleman "bence dolar artar" yazıyor ve ekliyor: yatırım tavsiyesi değildir!

hayır sen kimsin ki seni ciddiye alacağız? maliye bakanı falan mı sanıyorsun kendini? senin yorumunu görüp evi arabayı satıp dolar alacağımızı mı düşünüyorsun yani olayın ne senin arkadaşım?

hukuki olarak yazma zorunluluğu varmış diyenler var en çok da buna bir tarafımla gülüyorum. adı soyadı bile belli olmayan birisinin yaptığı bir yorumdan dolayı kim kimi sorumlu tutabilir ya var mı böyle bir saçmalık?

ytd imiş he amk iyi ki yazdın tam da notere gidiyordum arabayı satmaya.