şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'ye bir miktar yatırım yapanlara türk vatandaşlığı verilmesi.

  profiliyle meşhur başbakanımızın enfes açıklaması. çöküş hızına paralel olarak kaynak aramaları da o derece hızlı. allah yardımcınız olmasın. amin.
 • anlamadığım olay. yatırım yapana niye ceza veriyoruz?
 • bir cok ulkede uygulanmaktadir, gerekli yatirim miktari ise epey onemlidir.
 • (bkz: akp'nin türk vatandaşlığını para ile satması/#61396686)

  "x dolar farkla akp'li olmak ister misiniz?" diye de sorarlar ileride.

  ayrıcalıkları;

  - istediğiniz kadına tecavüz edip evlenebilmek
  - istediğiniz gibi vergi kaçırabilmek
  - hoşunuza gitmeyen kanunlardan muaf olabilmek
  - merkezi sınavlarda sorulara erken erişim
  '
  '
  '
 • yatırım miktarı az ise dünya bize götüyle gülecektir.

  + dolar için her şeyi yaparım abi!
 • hee çok cazip çünkü türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı..

  bunun kötü bir yanı yok aslında. örneğin krizde olan her avrupa birliği üyesi ülke dönem dönem bu şartları belirliyor ve duyuruyor. ekonomi iyileştikçe de yatırım miktarı ve şartlar değişiyor. adı üstünde avrupa birliği ülkesi. yani sunduğu imkanlar otomatik olarak ulaşabileceğin sayısız ülkede dolaşım hakkı, oturma izni ve çalışma izni ve daha bir çok yan hak içeriyor. yatırım yaptığın anda da buna erişemiyorsun hemen zaten, bir sürü yan şartları var.

  türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını kim neden ister?

  göçmendir, savaşın olduğu bölgeden kaçış arıyordur.
  ülkesinde kirli işlere bulaşmıştır ve kaçış yolu arıyordur.
  ortadoğu ülkeleriyle olduğu gibi belli ülkelerle yapılmış ticari anlaşmalar gereği vergi indirimleri ve teşviklerden yararlanmak istiyordur.

  bunun dışında hiçbir durumda türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmanın bir avantajını göremiyorum. gören varsa da buyursun gelsin. 500.000 euro şartı olan ab ülkeleri varken bu miktar için ne düşünecekler çok merak ediyorum.
 • doğru bir durum. her ülke bunu kanunlaştırıyor. kriterlerini iyi belirlemek gerek. zaten parası olana her ülkede , o ülkenin vatandaşından daha fazla imkan var. vatandaşlık vermesen ne olacak ki. 6 ayda bir yurt dışına çıkıp tekrar geri gelir tezini öne süreceğim ama parası olan haftasonu gezmek için bile yurtdışına çıkıyor zaten. yani bu durum fakir olan bizleri ilgilendirmiyor pampiş , takma kafana.
 • tevekkeli ondan londra'daki elçiliğimizin önü anababa günü. bir sürü suratsız ingiliz dolacak şimdi ülke. neyse yatırım yapsınlar da sonra kovarız olmadı.
 • aynı olay abd'de de var arkadaşlar neden bu kadar olumsuzsunuz türkiye'ye karşı anlamıyorum.batının iyi şeylerini alınca hep bi haohoaoaoho diyorsunuz.