şükela:  tümü | bugün
  • gunun 5 vakit nmazindan sonuncusunun vaktinin girdigini bildiren ezandir. vakit araligi en genis olan namaz yatsi oldugundan hem ezan uzatilarak okunur hem de yatsi namazi da en uzun vakit namazidir.
  • yazın okunan yatsı ezanı, pencereler de açık olduğu için, en uzun okunan ezan (en az 4. dk), bitmek bilmeyen bir ezan, özellikle kötü okunuyorsa epey bir (allah affetsin) bunaltan bir ezan olduğunu düşündürtür, hissettirir, yerine göre idrak ettirir.
    (tekrar allah affetsin, amin)
  • uşşak ve beyâti makamında okunur.
  • nasıl ki akşam ezanı sokakta oynayan çocuk için eve giriş demekse, yazın da akşam yemeğinden sonra sokağa çıkan çocuğun eve girişi demektir..
  • an itibariyle istanbulda mükemmel sedası ile semayı çınlatan dinin temeli...
  • hayatımda hiç namaz kılmamış olsam da bizim buradaki caminin hocası öyle güzel söylüyor ki gerçekten huzur doluyor insanın içi.
  • hele de burundan ve kütük gibi gırtlaktan uzatmaya çalışılarak okunuyorsa tam ömür törpüsü. buradaki beceriksiz müezzinin yaşattığı eziyetten, tükürüğü boğazına kaçsa da öksürüp sussa artık diyorum bazen. ezanların en laneti.
  • gecenin 10 buçuğunda caminin dibinde evi olanların küçük bebeklerinin ağlayarak uyanmasına sebep olan ezan.
    bari hoparlörün sesini az kıs be hocam.
  • 25 yıldır türkiye' de yaşayan ve bunun yaklaşık bir on yılını caminin dibindeki bir evde geçiren biri olarak, ilk defa bu kadar geç okunduğunu fark ettim. havada deli yağmur, sokaklarda insanlar koşuyor, birden ezan başladı lan dedim yoksa yıllardır ölmesini beklediğimiz kansız mı öldü, de ezan çalıyorlar. yok ölmemiş ama bir şey öğrendim bu vesileyle oda bir şey.
  • abdülaziz bayındır hocaya göre yanlış vakitte okunuyor. sebebi de şu ayet:

17- isra sures: 78. güneşin zevalinden (öğle vaktinde batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. bir de sabah namazını kıl. çünkü sabah namazı şahitlidir.

açıkça "gecenin karanlığına kadar" kılınması istenin bir namazın ezanını gecenin karanlığında okumak kuran'a ters gibi görünüyor. abdülaziz hoca'ya göre şu an ezanın okunduğu vakit aslında yatsı namazının kılınması için son dakikalara denk geliyor. şu an akşam namazından aşağı yukarı 45 dk sonra yatsı vakti giriyor ve yine 45-50 dk sonra da bitiyor. yani sabah namazına kadar yolu olan bir namaz değil. örneğin saat 6 da kılınan bir sabah namazından önce saat 05:50 de yatsı kılınabilir zannediliyor. ama o vakte kadar hava 100 kere kararmıştır.

abdülaziz hoca vakitler üzerine ciddi emek vermiştir. yanlış bilmiyorsam kutuplara bile sırf bu iş için dört kez gitmişliği vardır. kuran'daki ayet üzerine izahını ve vakit üzerine emeğini gördükten sonra diyanet yerine onun hazırladığı takvimi takip etmeye başladım.

katılmadığım görüşleri olmasına rağmen vakitle ilgili söylediği şeyleri kur'an'la da değerlendirerek güvenilir buluyorum.