şükela:  tümü | bugün
 • muavin, yardimci anlamina gelen sozcuk.
 • aynı zamanda devlet büyüklerinin yanında bulunan en yakın memurdur.
 • cumhurbaşkanlığı muhafız alayı komutanı albayın, cumhurbaşkanına karşı görevi. bu yaver karacıdır. bir de havacı ve denizci binbaşılardan iki yaver daha vardır.
 • (bkz: emir subayı)
 • şimdi yaver denince insanların aklına ayakçı tarzı getir götür elemanı geliyor. haliyle fazla zeki olmayan insanlar sanılıyor yaverler.

  sanılanın aksine yaverler en az yaverlik ettikleri insanlar kadar zeki ve donanımlıdırlar. yeri geldiğinde istişare yapıp yol gösterirler, yeri geldiğinde kararlara itiraz ederler. portatif müsteşar diyebiliriz. siz cevrenizde bulunan aptal bir insana tahammül edebilir misiniz?

  salih bozok için yazdım aslında bu satırları. mustafa kemal'in de vahdettin'in yaveri olduğu düşünürsek salih bozok'tan yeterince yararlanılmadığı kanısındayım ben.

  not: aslında mustafa kemal ile yaşıt sayılabileceğimiz ismet inönü'nün mustafa kemal'in en iyi yaveri olduğunu söyleyebilirim.
 • farsça'da yardımcı anlamına gelen kelime.
 • (bkz: ya ver şunu)
 • son bir kaç gündür en çok bahsi geçenlerden ve vicdani itirafıyla da dikkatimi çeken şüphesiz ki hulusi akar ın yaveri yarbay levent türkkan ... sorgusundaki itirafları ve geçmiş yaşamıyla aklımda yer etmiştir.

  ilkinden biraz farklı bir örnek olacak belki ama karadayı dizisindeki yaver kod adlı savcı turgut da (bkz: yurdaer okur) da hafızamdaki bir diğer örnek.
  her ikisi de çok enterasan gerçekten ...
 • bir de yılmaz özdil in bugünkü köşe yazısından bakın ...
  yaver
 • 26 temmuz 2016 cnn türk tarafsız bölge yayınında yaverlik müessesesi de gündeme geldi. yaverlik sembolik bir görev midir yoksa elzem midir sorusu soruldu.

  napoleon'un yaveri ile ilgili meşhur bir anektod, hatırlayabildiğim kadarıyla şöyle:

  napoleon bir muharebeden önceki gün kurmaylarıyla birlikte at üstünde savaş alanını incelemek üzere müstahkem bir tepeye çıkar. şuraya şu birlik saldırsın, şu kanatın görevi şu noktayı ele geçirmek olsun diye havzayı değerlendirirken eldivenini düşürür. yaveri derhal atından iner ve napoleon'a eldivenini geri verir.

  o günün akşamında, kamp çadırında bütün kurmay heyetiyle birlikte harita üzerinde birliklerin konuşlandırılması görüşülürken napoleon yaverine o tepede alınan önlemleri sorar. yaver de cevaben, belirttiğiniz şekilde topçu bataryaları o noktaya yerlerleştirildi, der.

  yani napoleon yaverine olan güveni, aralarındaki itimat rabıtası o kadar sağlamdır ki ikisi de ağızlarından tek bir söz çıkmasına gerek kalmadan iletişim kurabilmektedirler. yaver, komutanın sırdaşıdır, komutan da yaverin sırdaşıdır, ikisi de birbirine canlarını emanet ederler.

  birtakım feraset yoksunu yöneticiler yaverlerini iyi seçemedi diye bu makamın ortadan kaldırılması söz konusu olmamalı. çünkü neden? çünkü yaverini düzgün seçemeyenler, zaten 15 temmuz'da hangi adrese sadakat göstermeleri gerektiğini de doğru seçememiş kişiler de ondan.

  yaverlik kaldırılmalı mıdır diye tartışanlar bir de bu perspektiften bakmalı, derim.

  .