şükela:  tümü | bugün
  • mustafa kemal atatürk'ün baş yaveri salih bozok'un anılarını paylaştığı kitaptır.
    can dündar ve bozok'un oğlu muzaffer bozok tarafından hazırlanmıştır.
    atatürk'ün bilinmeyen mektupları, latife hanım ile ilişkileri, bozok'un gözünden kişiliği hep özenle anlatılmıştır.
    kitap, doğan kitap'dan çıkmıştır.
  • atatürk'ün yaveri salih bozok'un tuttuğu notlardan, atatürk'ün gönderdiği mektuplardan oluşan, salih bozok'un oğlu muzaffer bozok tarafından yayınlanan, doğan kitap'tan çıkmış anı kitabı.

kitabı can dündar yayına hazırlamış.çeşitli konu başlıklarına ayırıp kitabı daha kolay okunur hale getirmiş. öze sadık kalmak amacıyla eski türkçe kelimlerin bazılarını değiştirmeyip dipnotlarda günümüz türkçe karşılıklarını belirtmiş.

kitapta atatürk ile latife hanım'ın nasıl evlenip nasıl ayrıldıkları, zübeyde hanım'ın ölümü, mustafa kemal'in yemek sofrası ve orada konuşulanlar...vb olaylar, bunların yakınen tanığı olan salih bozok tarafından, salih bozok'un deyişiyle tarafsız bir hisle kaleme alınmış.(ama tabi tarafsız olduğu pek söylenemez. zira salih bozok, atatürk'ü ölesiye seviyormuş.o kadar ki o öldüğünde intihar etmeye kalkmış. ama kurşun kalbini biraz geçtiği için ölmemiş.)
  • --- spoiler ---

latife hanım'ın, mustafa kemal paşa ile yaşadıkları gerginlik sebebiyle salih bozok'a yazdığı uzun ve hüzünlü mektuptan küçük bir kesit;

...öksüzüm. kimsem yok. onun için ikinci babalık vazifesini deruhte eden ve sözünün eri olan salih bey'e yazıyorum. git paşa ile görüş. ben kocamdan eminim. çünkü kadirşinastır. yüksek ruhludur. insandır. aramızdaki gerginliğe nihayet vermesini, güzel bir mazinin vereceğini kuvvetle rica et.
    ben kendisine yazdığım mektupta seni refikanla göndermesini rica ettim.
    bir haftadır uykusuz, gıdasız, idama mahkumum. esbabı (sebebi) çocukluk. halbuki çocuklar bu ağır cezadan muaftır.
    salihsin. salah ve sulh getireceğine eminim.

latife gazi mustafa kemal

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"...filhakika vatan ve milletimizi kurtarabilmek için yegane çare askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti yekvücut bir hale getirmekle hasıl olacak kudret ve hareket-i milliyeyi hüsn-i istimal eylemekten başka çare mutasavver değildi. binaenaleyh ben de öyle yaptım. elhamdülillah muvaffak da oluyorum. pek yakında netice-i maddiyeyi bütün cihan görecektir. ben bu suretle hareket edince ingilizler derhal yalvarmaya başladı ve beni kazanmaya çalıştı. her şeyi inkar ettiler. ve bütün kabahati bizim hükümetin üzerine attılar. hakikaten hükümet de benimle uğraşmak istedi. fakat kuvveti buna müsait gelmedi. ve gelemez. daha bir zaman bu suretle anadolu içinde çalışmakla her şey hallolacaktır. kariben meclis-i mebusan toplanacak ve meşru bir hükümet mevki-i iktidara geçecektir. ben de ihtimal o zaman istanbul'a geleceğim. sıhhat ve afiyetimi, katiyen hiç merak ve endişe etmeyiniz."

mustafa kemal atatürk'ün annesi zübeyde hanım'a yazdığı mektuplardan birinden küçük bir alıntı...

--- spoiler ---
  • sarı zeybek adlı belgeselde geçen "atatürk’ün yaveri salih bozok, şuursuzca sarayın merdivenlerinden aşağı koştu. alt katta boş bulduğu bir odaya dalıp kapıyı kapattı. az
    sonra içeriden tek el silah sesi duyuldu. sesi duyup odaya koşanlar, onu
    kanlar içinde buldular. tabancasından kalbine sıktığı bir kurşunla devrilmişti." metniyle can dündar'ın önsözüyle başlayan kitap.

"1993’te sarı zeybek’i bu cümlelerle noktalamıştık.o günden sonra belgeseli izleyen, kitabını okuyan hemen herkes bana salih bozok’u sormaya başladı.
    atatürk’ü uğruna ölecek kadar seven bu adam kimdi?
    ne olmuştu ona?
    kurşunu kalbine sıktıysa daha sonra o günü nasıl anlatabilmişti?"
    satırlarıyla da önsözü devam ediyor.

kitabın geri kalanında da bu soruların yanıtları sunuluyor.

can yayınlarının sağladığı ön izlemesi: https://canyayinlari.com/…89750717987.4_preview.pdf
  • trablusgarp cephesine giderken, atatürk'ün arkadaşlarından biri selanik'te kalan salih bozok'a mektup yazar. atatürk'ün fasulye ayıklamasını şaka amaçlı salih bozok'a metheder. atatürk'ün içimizden biri olduğunun kanıtı olan yüzlerce anı var kitapta.

ayrıca atatürk'ün mektuplarını okuyacak olursanız yıllarca kendisine yapılan gereksiz 'dinsizdi' iddiasının ne kadar boş bir muhabbet olduğunu da anlarsınız. kimseyi ilgilendirmez dini tabii ki ama karalama amaçlı yapılan bu muhabbetin bile arkası boştur.
  • atamın milletimiz adına ne fedakarliklardan geçtiğini, vatani için neleri göze aldığını, ve kendi hayatı pahasına nasıl riskli kararlar aldığına şahit olduğum kitap.
    büyük bir istekle okudum bu kitabı.

ve salih bozok'un teraki cemiyetinin ataturke duzenledikleri suikast hakkinda dusuncelerini ifade ettigi, okurken gözlerimi dolduran ufak bir ayrıntı;

"bazı kimseler kendisine suikast düzenlediler ve ona kurşun attılar. bereket versin ki bütün bu canice düzenler başarısızlığa ugradi; çünkü talih, türk ulusunun kurtuluş devrimi tarihinde ona büyük roller saklamıştı. onun yaşaması, kaderde yazılıydı.; çünkü yaratılış, birkaç yıl sonra uçuruma giden ülkeyi kurtarmak üzere onu görevlendirmisti. onun için, o alcak kurşunlar boşa gitti. kolağası mustafa kemal, bugün kü cumhuriyet ve atatürk dönemini açmak olanağını bulmak için o tehlikeli durumdan sağ ve esen çıkmıştı."

atatürk'ün güzel gözlü, burma bıyıklı salihim diye mektupların da hitap ettiği, atatürk'ün en yakınındaki adam salih bozok..
    hatıraları ve mustafa kemal paşasına duydugu o büyük sevgisi görmezden gelinemeyecek değerde.
    okuyun okutturun..