şükela:  tümü | bugün
 • binalar ve sokaklardan gelen şehir ışıkları gibi yapay ışıklar yavruları denizden karaya doğru çekebilir, hatta yumurtadan çıkan yavruların suyu bulmasını zorlaştırabilir. yavru deniz kaplumbağalarının kentsel ortamda, hedeflerine ulaşma şansı yüzde 50'dir. yavru kaplumbağalar bu yüzden daha fazla efor sarfetmek zorunda, düşünün ekosisteme aykırı bir takım değişkenlikler var, mantığınızın süzgeci zorluyor, ışığın şehirden geldiğini anlayamıyorsunuz. şehir nedir haliyle ondan habersizsiniz. orada yaşayan başbelası,iki ayakları üzerinde yürüyen canlılar var. denize girmek için çabalarken birisi sizi yiyebilir ya da eğlence aracı haline getirebilir.
  koşu bandı üzerinde efor testi yapılıyor, havuzda bir mayo giydiriliyor ve çengelli iğne ile yüzdüğü istikametin tersinden çekiliyor ama bu zavallılar daha çok çaba harcıyor.
  hatta akdeniz kıyısında anahtarlık olarak satılan %100 gerçek denilen anahtarlık şeklinde deniz kaplumbağası hediyelik süs eşyası görürseniz şikayet edin.

  (bkz: florida atlantic university)

  sevdikleriniz ya da kendiniz için deniz kaplumbağası evlat edinin;
  https://www.wwf.org.tr/…_kaplumbagasi_evlat_edinin/

  kaynak
 • bulunduğum bölgede yumurta bırakıyorlar neyse ki sahil şehir ışığına biraz uzak kalıyor ki o güzelliklerin yaşama şansı çoğalıyor. ben de birkaç kez sahilde ters yöne gidenleri denize bıraktım. fakat çocuklar büyük tehlike. denizin içinde defalarca yakalayanını gördüm. ellerinden alıp insanlardan uzaklaşana kadar arkasından yüzdüm. insanla duyarlı olmalı ama kendisine saygısı olmayan kişilerden doğaya duyarlı olmasını beklemek de anlamsız.