şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aydın'ın efeler ilçesinde 2'si yavru 3 köpeği tren raylarına ip ile bağlayan o.ç. cani yada canilerdir.

  bir köpek maalesef kurtarılamamış, diğer 2 köpeği ise belediye ekipleri son anda kurtarmış.

  http://www.haberturk.com/…n-da-korkunc-olay-1874562
 • sizin yedi sülalenizi, ızdırabınızı, gelmişinizi, geçmişinizi sikeyim!
 • bu ülkede hala şaşırmayı başarabildiğim için kendime şaşırıyorum.

  hiçbir yetkilinin umursamayacağını bilerek yaptığım bir milyonuncu suç duyurum da hayırlı olsun. siz de konunun hukuki takibini yapmak isterseniz aşağıdaki metni bimer üzerinden gönderebilirsiniz:

  "13.03.2018 tarihinde aydın'ın efeler ilçesinde kimliği belirsiz kişi veya kişiler, 2'si yavru 3 sokak köpeğini demir yolundaki raylara bağlayarak öldürmeye çalışmışlar, tren köpeklerden birinin üzerinden geçerek ölümüne neden olmuş, diğer iki köpek ise aydın büyükşehir belediyesi ekiplerinin müdahalesi ile tren durdurularak son anda kurtarılmıştır. (haber linki: https://www.birgun.net/…me-terk-ettiler-207853.html)

  konu ile ilgili türk ceza kanununun 179. maddesi son derece açıktır:

  trafik güvenliğini tehlikeye sokma
  madde 179- (1) kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

  eylem, trafik güvenliğini tehlikeye sokmasının yanı sıra toplumda da ciddi tepki uyandırmıştır. bildiğiniz üzere, hayvana yönelen şiddet eylemleri her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır. şiddet ve suç işleme eğilimi yüksek kişiler, hukuki kovuşturma ve hapis cezası ile karşılaşmayacakları zannıyla hayvanları büyük bir rahatlıkla öldürmektedirler. bu durumun cezasız kalması toplumda infiale yol açmakta, kamu barışına ve güvenliğine zarar gelmektedir. bu tip olaylara dur denmesi ancak mahkemeler tarafından verilecek cezalar ve adaletin tecelli etmesi ile mümkün olacaktır.

  ayrıca ve önemle belirtmek isteriz ki, yapılan bilimsel çalışmalar, hayvana şiddetin eninde sonunda insanlara da yöneleceğini göstermektedir. adli tıp uzmanı prof. dr. sevil atasoy “hayvana fena muamelenin mutlaka bir erken uyarı sistemi olarak değerlendirilmesi gerektiğini” ifade etmektedir.

  netice ve talep:

  yukarıda açıklanan nedenlerle, eylemi işleyen şahıs ya da şahısların kimliklerinin tespit edilerek;

  1. 5199 sayılı kanunun 28. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasına,

  2. türk ceza kanununun 179/1 maddesinde belirtilen trafik güvenliğini kasten tehlikeye sokmak suçundan yargılanmak üzere haklarında kamu davası açılması için iddianame düzenlenmesi amacıyla konunun yetkili cumhuriyet savcılığına bildirilmesine,

  3. neticeden 4982 sayılı bilgi edinme kanunu ve 3071 sayılı dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanun hükümleri gereğince tarafımıza bilgi verilmesine,

  karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim."