şükela:  tümü | bugün
 • yuvasından düşüp çocukların elinde telef olan acıların çocuğudur. kendisini tahta çöp şiş yardımıyla besleyebilirsiniz. örnek besleme videosu içün tıklayanzi;

  http://tinypic.com/player.php?v=5u075u&s=3
 • geçen gün yolda bulduğum hayvan. alıp eve getirdim fakat ağzını açıp yediremiyorum bir türlü. bu gidişle ölecek gibi duruyor. nasıl beslenir ne yer bunlar bilen varsa özel mesajlarını bekliyorum...
 • dün buldum, bugün öldü.

  kedi yedi, evet.

  hatta bi süre yemedi yanında yattı eşşoğleşek.
 • nispeten büyümüş bir tanesini ben ilkokuldayken kuzenim yolda bulup getirmişti. üst katımızda oturduklarından ben de hemen bakımına salça olmuştum. çok hareketli olduğunu, çok sık acıktığını, küçük sucuk dilimleri de dahil her şeyi afiyetle yediğini, haliyle çok sık pislediğini anımsıyorum. bir ay kadar kaldı, balkona çıkarıp yere koyduğumuzda uçup gitmeyecek kadar bize alışmıştı.

  iyice serpilince kedi popülasyonunun düşük olduğu bir yerde salmıştık.
 • geçen gün yağmurun altında bulduk bir tanesini.ters dönmüş yatıyordu.yanında başka bir ölü serçe vardı.bu da muhtemelen ölmeyi bekliyordu.pek debelenmeden yatıyordu çünkü.

  neyse alıp gittik veterinere, veteriner sağına soluna baktı, herhangi bir rahatsızlığı olmadığına kanaat getirip "şoka girmiş, bir süre beslemeniz gerekecek" dedi.o kadar tatlıydı ki sıpa seve seve eve götürdük.

  bir kutu ayarladık ve veterinerin tavsiyesi üzerine tarhana, bebe bisküvisi ve ekmek kırıntısıyla beslemeye başladık.pek su içmediği için biraz zorla, zaman zaman şırınga kullanarak su içirmeye çalıştık.gün geçtikçe kendine gelmeye başladı ancak ayaklarını kullanamıyor gibiydi ve uçamıyordu.biraz zaman geçtikten sonra kendisini birkaç kez kendisini bulduğumuz arsaya götürdük.belki anası bacısı filan çıkar da bunu uçururlar diye.ancak uzaktan izlememize rağmen pek uğrayan olmadı.aldık geirisin geri geldik.

  yaklaşık 10 gün sonra başka bir veterinere götürdük ve çok küçük bir yavru olduğunu öğrendik.o da arpa kırığı ve buğdayla beslememizi önerdi.gücünü toplasın uçar dedi.şimdi o şekilde besliyoruz.biraz güçlendi.balkona salınca uçamaya çalışıyor ve yaklaşık birkaç cm havalanmaya başladı:) ancak çabuk yoruluyor ve üşüyor, hemen içeri alıyoruz mecburen.ayrıca çok kuvvetli de ısırmaya başladı kerata.bakalım çalışmalarımız devam ediyor, uçuracağız inşallah.

  #direnserçe
 • belki bu kadar abartmam bazılarına tuhaf gelecektir.ama maalesef beni çok etkiledi bu olay.şurada bahsettiğim bir yavru serçemiz vardı: #41245426

  bir süredir misafirimiz olan serçe muhtemelen bir karga tarafından yenildi.

  yaklaşık 1.5-2 aydır gözümüz gibi bakıyorduk kendisine.2 defa veterinere götürdük.kendisine toplarlanması için her türlü vitamin içeren yem-su aldık.gücünü toparlayabilmesi için zaman zaman çekirdek ayıkladık verdik, zaman zaman yediğimiz yemeklerden küçük parçalar ayarlayıp verdik.sabah akşam yemini verdik, kutusunu temizledik.dışarı çıkardık, annesini bulabilsin diye bulduğumuz yere götürüp saatlerce uzaktan izledik.hava güzel olduğunda bahçede-balkonda uçma denemeleri yaptırdık.elimizle su içirdik, yemek yedirdik.

  artık ailenin parçası gibi oldu.aslında kendisine gidici gözle baktığımız için bağlanmamak adına isim filan da koymadık.yavru serçe diye sevdik.televizyon izlerken yanımıza getirdik.sağa sola sıçmalarına, elimizi gagalamalarına hep gülerek baktık.

  denemeler sonunda uçmaya başladı gibi.ama sağa sola çarpıyordu ve yükselemiyordu.ara ara çabalasın diye balkona bıraktık.

  bugün yine aynı şekilde balkona bırakmıştık.bir süre sonra eşim balkona bıraktık ama bi bakalım bişey olmasın dedi.balkona çıktığımızda ise şöyle bir manzarayla karşılaştık; her yer kan ve tüy...ve kuş ortalıkta yok.o anda anladık ki bir kuş gelmiş ve kendisini öldürmüş ve alıp gitmişti.bir süre kalakaldık.

  aylarca kendisine bakmış, bir bebek gibi herşeyiyle ilgilenmiştik.bu haftasonu ise dışarı çıkarıp salmayı planlıyorduk.ama bir anlık ihmalkarlığımız sebebiyle kendisini yem etmiştiz...

  biliyorum basit bir şey.belki biz ona rastlamasaydık ölecekti zaten.ya da dışarı saldığımızda yine bir kuşa yem olacaktı.ama yine de boğazımıza bir şeyler düğümlendi.

  "siktirgit,her gün yüzlerce insan ölüyor sen nelerle uğraşıyorsun" diyenler çıkabilir, kısmen haklıdırlar da.ama beni acayip bozdu bu olay.inanmadım,gittim bahçeye filan baktım.belki uçup gitmiştir dedim ama kendimi buna inandıramadım.

  30 yaşına yaklaşmış evli barklı adamım.her türlü yokluğun ve zorluğun içinde yetiştim.ortalama bir insana göre de çok çileli büyüdüm.ama yine de bozdu beni işte.buraya yazmamın sebebi ise bir rahatlama ve bir özür:özür dileriz yavru serçe,sana yeterince dikkatli bakamamışız.
 • bakım için indiğimiz menfez ağzında yerde koştururken gördüğüm ufaklık.avucuma aldım,avucumu bile doldurmadı.önce korktu ancak sonrasında rahatladı,gözlerini kapatıp saldı kendini,kalp atışlarını hissettim.onu gölgeli bir dala bıraktım,bakıştık son kez.sessizce vedalaştık.
 • malumunuz yaz geldi, kuşlar yavruladılar. bazı zamanlar, ebeveynleri tarafından istenilmeyen ya da aceleci davranan yavrular yuvalarını erken terk etmek zorunda kalabiliyorlar. böyle bir yavruya denk gelirseniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız sözlük üzerinden bana ulaşın. her türlü desteği verebilecek deneyimim var. hatta kısaca bulur bulmaz yapmanız gerekenleri özetleyim:

  1- yuvaya geri koyabiliyorsanız yuvaya koyun.
  2- yuvayı görüyorsanız ama ulaşamıyorsanız;
  a) eğer balkon ya da yüksek herhangi güvenli bir yerdeyseniz basitçe bir dondurma kabı içine tuvalet kağıtlarını şerit halinde kesip yavruyu kağıtların içine yerleştirin. elinize fazla almayın ki kokunuz sinmesin. kaybettiği enerjiyi geri alabilmesi için %5lik şekerli su hazırlayıp pamuk yardımıyla 2 buğday tanesini geçmeyecek şekilde bu sudan verin. yavrunun diğer kuşlar tarafından zarar görmemesi için yaşam üçgeni gibi bir yer oluşturup hazırladığınız yuvayla birlikte kuşu buraya yerleştirin. ebeveynler sizden ürkeceği için içerde bekleyin. kuşun dışkısından ailesinin onu besleyip beslemediğini takip edin. dışkı yoksa o an doyurmak için bebe bisküvisiyle mama hazırlayıp aynı ölçüde besleyin, sonra bana ulaşın.
  b)balkon vs ebeveynin göremeyeceği bir yerdeyse petshoplardan tahta yuva alın. yine tuvalet kağıdı ile yuvanın içini düzenleyin. yavruyu yukarda tarif ettiğim gibi şekerli su ile besledikten sonra kağıtların içine yerleştirin. yuvanın yanında size ortası delik bir aparat daha verecekler. buna güzelce bir file sarıp yuvanın ağzına yapışrırın. böylece hem yavru aşağı düşmez, hem de ailesi gelip onu besleyebilir. bu yuvayı da insanların vs ulaşamayacağı ama ailenin ulaşacağı bir yere asın. baktınız yavruları besleyen yok 5-6 saat filan, yine o bisküvili mamadan verip sözlük üzerinden bana ulaşın.

  bu bahsettiğim çözümler geçici çözümlerdir. kuşu sürekli böyle beslerseniz bir süre sonra ölür. her duruma göre ayrı bir yol izleyeceğimiz için bakımın geri kalanı kuşun durumuna göre belirleyeceğiz. bu kısım önemli :) yavru kuş yaşamaz diye bir şey yok. biraz özveriyle her durumun üstesinden gelebiliriz. hadi sağlıcakla.
 • geçen hafta bisikletle eziyordum bir tanesini, son anda fark ettim. durup yanına gittim uçmadı, yuvadan yeni düşmüştü herhalde. serçeler konusunda kör cahil olduğumdan ne yapacağımı bilemedim, aldım elime bunu, bir elimde yavru, bir elim gidonda eve doğru koyuldum. hemen google amcaya danıştım doğal olarak*.

  tam 7 gündür beraberiz şehriban'la. iki saatte bir olmak üzere ekmek, yumurta, su karışımı ile besliyorum. "kafese koyma ölür" dediler, ben de evdeki kuş kafesinin içine kutudan yuva yaptım. gündüzleri de iş yerine getiriyorum ayakkabı kutusu içinde*. ufaktan uçmaya başladı, elimden kafama doğru uçuyor, arada rotayı şaşırıp başka yerlere doğru alçalarak devam ediyor, iş yerinde dolapların altına kaçıyor ama çağırınca hemen geri geliyor.

  ben ona alıştım, o bana alıştı maalesef, nasıl salacağım diye kara kara düşünüyorum*. kedim juno'ya ise alıştırmaya çalışmıyorum, zira çok saldırgan tutumlar içinde kendisi şehriban'a karşı. uçmayı ve kendi kendine yemeyi azıcık öğrenirse, hafta sonu bulduğum yere götürüp salacağım doğaya tekrar.

  tanım: çok şirin, çok sempatik, çok tatlı bir kuş türünün henüz büyümemişi.
 • genel olarak yarı yırtıcıların bakımı aynıdır, sadece verilen miktar değişir. mühim olan bebekleri protein ağırlıklı ve kıvamı ketçap-mayonez kıvamına getirilmiş mamalarla beslemek. konserve kedi maması, iyi haşlanmış yumurta sarısı vs verilebilir. işin yolunda gidip gitmediği kuşların dışkısından takip edilir. dışkı süresi ve kıvamı normalse her şey yolundadır. bir de yavruyu sıcak tutmak gerekir. kuşlar 40 derece sıcaklığı dahi tolere edebilir fakat soğuğa gelemez. entride`:(bkz: #43054936)` belirtildiği gibi bir sistem oluşturursanız kuş kuvvetle muhtemel yaşar. bir de serçe-kırlangıç-baştankara-sığırcık gibi kuşların kursağı 2 buğday tanesi alacak kadardır. 20 dakikada bir beslersiniz. bu miktardan fazlasını vermemelisiniz. kargalara, martılara ve o boyuttaki diğer kuşlara önceden ıslatılıp yumuşatılmış kedi maması verebilirsiniz 7-8 tane. 2-3 saatte bir besleyebilirsiniz.