şükela:  tümü | bugün
  • seviyorum bu kelimeyi, hatunumuna yavrum demek, telefonu açınca yavru napıyorsun bakayım demek hem benim hissini uyandırıyor aynı zaman da o kadar da ciddi değil.
  • agzina yakisip yakismama durumu var bu hitabin.

kimisi der nasil egreti durur, kimisi der icin kimil kimil olur, salak salak mutlu olursun, kendini yavru ceylan gibi hissedersin, tekrar desin diye beklersin, oy.
  • yaşı sizden küçük sevgiliden duyulduğunda çok hoş hissettiren kelime.
  • eski turk filmlerinde cuneyt arkının sevdiceklerine hitap şekli*
  • 1970 yapimi bir aysecik filmi. reji orhan aksoy, senaryo hamdi degirmencioglu. (gerçi ayse artik aysecik ebatlarinda degildir.) güzel insanlarin oynadigi güzel bir türk filmidir. konusu kisaca söyle:
    emine'nin * kocasi ali * askere gider. emine de kundaktaki bebesiyle * ile bir basina kalir. kizini da alip bir evde hizmetçi olarak çalismak üzere sehre gider . iste bu noktada kader aglarini örmeye baslar. çünkü ev sahibi kötü kalpli kadin suzan avci ve kumarci kocasi önder somer'dir. bir dalavereyle ayse'yi annesinden alirlar ona da kizin öldü derler. aradan uzuuun yillar geçer. kader durdugu yerde sikilmis olacak ki tekrar aglarini örmeye karar verir ve dagilan aile birlesir.

güzel insanlardan bazilari için:

(bkz: semra sar/@wunsch vertrauen)
    (bkz: önder somer/@wunsch vertrauen)
    (bkz: münir özkul/@wunsch vertrauen)
  • eğer karıştırmıyorsam bu filmde bir "bağrına taş basma" olayı vardır ki, aslında filmin teması budur.

filmin elementlerinden birisi 40cm e 10 cm boyutlarında, grimsi lacivertimsi ve hatta siyahımsı bir taştır. yavrusundan ayrı kalan anne yıllarca bağrına hakikaten taş basar (yahu!). özünde korku filmi bu, aklıma geldikçe ürperiyorum.
  • diyenine gore kulaga cok cok farkli gelen bir kelime, hitap. hakkini vererek deniliyorsa; ay bi sn. kendimden geciyorum.
  • super trajikomik ve eglenceli bi film. ki asil komik olan durum filmin son sahnesinde yer alan bi repligin yanlis anlasilmasiyla yillar yili -zaten turlu $oklar yasayarak filmin sonuna kadar gelip de- son darbeyi en sarsici sekilde yemis olmam.

--- spoiler ---
    $oyle ki, filmin sonunda ayse gercek anne ve babasina kavusur, bunlar kayaliklarin tepesinde sarmas dolas olurlar ve bizler de mutlu sonla derin bi nefes aliriz. o esnada ayse kayaliklarin en kenar kismina giderek annesinin onu karsiladigi anda orda biraktigi ta$i alir ve ona sarilir (ta$in hikayesi yukarda anlatilmis ama her turlu silinme ihtimaline karsi ben bi daha yazayim: yavrusunu kaybeden annenin bos kalan bagrina yillarca bastigi dikdortgenimsi siyah bi mermer bu, semra sar surekli kucaginda tasiyo falan) .. bu esnada 4-5 yasimdan beri filmi izledigim her defa* yanlis anladigim replikleri sarfeder ve kucagindakinden farksiz bi sekilde ta$ kesilmemi saglar. aysecik sarildigi tasa "canim karde$im" demektedir; kardesi yerine koydugu tasa yillar yili anasini yalniz birakmadigi icin tesekkur eder ve sonra onu baska bir bicarenin yardimina kosmasi icin suya firlatir (dogal olarak tas dibe coker ve orda kalir. yillar sonra antalya'ya gelen dertli bi alman turistin falan onu ordan alarak derman bulup bulmadigi merak konusudur) .. sonra annesine gider sarilir ve "artik o ta$a ihtiyacin yok annecim, artik beni bagrina basacaksin" der.
    filmdeki butun kli$elerden ve yetiskin bir kadinin bir mermer parcasina yillar boyunca cocuk muamelesi yapmasindan cok ay$e'nin ta$a kardesim diye hitap etmesi cocuk beynimde $ok etkisi yaratmis ve turk filmi izlemeyi ekstrem sporlar arasina koyma sebebim olmustur. taa ki gecen hafta bi arkadasimin evinde yesilcam tv de bu guzel filme tekrar rastlayana kadar. haftalardir gormedigim arkadasimi falan sallamayip tv basina oturarak gunde en az 1 kez yesilcam tvde oynadigini ogrendigim ve dondurulup durmaktan artik seslerin goruntulerin kaydigini gorup huzunlendigim bu muhtesem yapiti bir kez daha izleyip gordum ki; ayse aslinda ta$a canim karde$im degil canim karata$im demektedir. bu durum hayallerimin falezlerden asagi ucmasina sebep oldugu icin ta$a canim diye hitap etmesinin sacmaligini bile gozlerim gormedi ve yavrum filminin o muhte$em dokunulmazligi bi anda yitip gitti..
    demek ki neymis? sadece yanlis anlasilmis sarki sozleri degil, yanlis anlasilmis film replikleri de insan psikolojisinde onemli yapitaslari olusturabiliyomus.
    ama boyle bir filmin sonuna ta$a karde$lik huviyetinin verilmesi gibi harikulade bi fikir daha cok yakisirdi hic suphesiz ki. (bu da fikir-zikir paralelindeki bilincalti oynamalarindan mi yoksa fazla hamdi degirmencioglu senaryosu izleyince olusan ruh hastasi alter egodan mi kaynaklandi bilemiyorum.)
    --- spoiler ---
  • ben bu hitap seklini cok seviyorum ama cocuklar icin. böyle karsimda boncuk boncuk gözlerle bakan bi velet gördügüm zaman, kndimi tutamadan:
    ' allahim, yavrum ya, yerim ben seni' diyerek salya akitiyorum, aninda mincirarak gididan kokulu bi öpücük, onlardan da yanaga bi öpücük aliyorum, deli gibi neseleniyorum.
  • bir orhan gencebay hitabeti.