şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kıbrıs barış harekarında, türk silahlı kuvvetlerinin adaya ilk çıktıkları plaja verilern isimdir.
 • (bkz: zafer anıtı)
 • 20 temmuz 1974 kıbrıs barış harekatı’nın başlangıç noktası olan plajdir. girne’nin 8 km batısındadir. çevresinde, bu bölgede şehit düşen askerlerin anısına yaptırılmış bir anit vardir ayrica karaoglanoglu sehitligide bu bolgede bulunmaktadir.
 • aynı yer saçma bir biçimde escape adlı kamuya açık olmayıp, para bastırıp girdiğiniz plajdır. anıtın hemen arka tarafında hemen hemen bütün plaj escape'e ait kılınmış. geçen yaz anıtı ziyarete gittiğimde, bu tarihi yere hakkının bu şekilde verilmesinden dolayı bir türk olarak utanç duydum.

  entrynin asıl sebebi şu ilgili haberdir;

  çıkarma plajına otel

  diyecek bişey yok, çünkü bişeylerin içine etmede, sonra sıvamada en son da üstüne tüy dikmekte üstümüze yok...
 • girne-alsancak belediyesi tarafından işletmecilere peşkeş çekilmiş kutsal plaj.

  ilk türk askerinin kıbrıs toprağına çıktığı, karaoğlanoğlu gibi nice değerli askerin kanının döküldüğü, hemen yanında şehitlikte dedelerimizin yattığı bu kutsal plaj günümüzde bir beach club. giriş ücretli. öyle atalarınızın topraga düştüğü koya bedava girebileceğinizi mi sandınız?

  alsancak belediye başkanı fırat bey de 8 haziranda rekor oyla yine seçildi. yani şikayetçi olan da yok bir nevi.

  türk halkı! bilin ki bir daha kıbrıs'ı rum çetelerden kurtarmaya gelir ve burada ölürseniz, cesedinizin düştüğü yerde beach clublar açılacak, köpük partileri yapılacaktır. torunlarınız da ancak ücreti mukabilinde o toprağa ayak basabilecektir.