şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni dışişleri bakan yardımcısı. faruk kaymakçı ve sedat önal ile birlikte bugün atanan 3 dışişleri bakan yardımcısından birisidir.
 • şöyle bir özgeçmişe sahiptir:

  01.01.1985 ünye doğumlu olan yavuz selim kıran, anafarta ilkokulu’nun ardından ortaokul ve lise öğrenimini ünye anadolu lisesi’nde tamamladıktan sonra orta doğu teknik üniversitesi(odtü) uluslararası ilişkiler bölümü’nü kazanarak eğitimine ankara’da devam etti. bölümünü 1 yıl erken şekilde şeref derecesiyle bitiren kıran, bu süre zarfında farklı sertifika ve eğitim programlarına katıldı. yavuz selim kıran, lisans eğitiminin hemen ardından başbakanlık basın ve halkla ilişkiler müşavirliğine atanarak cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın başbakanlığı döneminde konuşmalarını hazırlayan ekibin içerisinde yer aldı. daha sonra avrupa birliği genel sekreterliği genel sekreterlik müşavirliği, avrupa birliği bakanlığı bakanlık müşavirliği, tübitak başkan danışmanlığı, tüsside yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunan yavuz selim kıran, dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu ile birlikte uzun yıllar devam eden birlikteliğini dışişleri bakanı başdanışmanlığı ile sürdürdü. yavuz selim kıran 2008 yılında abd dışişleri bakanlığı tarafından düzenlenen geleceğin liderleri eğitim programına seçildi. temmuz 2008-nisan 2009 arasında bosch vakfı sponsorluğunda transfuse derneği ve avrupa koleji tarafından düzenlenen liderlik geliştirme programı’na seçilen tek türk katılımcı oldu. kıran, 2012 yılında harvard üniversitesi tarafından düzenlenen “güneydoğu avrupa’da liderlik programı’nın da katılımcıları arasında yer aldı. iyi derecede ingilizce bilen kıran, evli ve 1 çocuk babasıdır.
 • " lisans eğitiminin hemen ardından başbakanlık basın ve halkla ilişkiler müşavirliğine atanarak " dan sonrasını okumadım.

  görevinde başarılar.
 • torpilin vücut bulmuş hali.

  rte'nin 'vicdan, dürüstlük, kul hakkından kaçınma' temalı konuşmalarını da hazırlayan ekipten olması, mevcut konumuna cuk oturmasını sağlamıştır.
 • kim ne derse desin bulunduğu makama hakkı ile gelen kişi.
 • dışişleri bakanlığı tarihinde meslek memuru olmadan merkez teşkilatında bakan yardımcılığı gibi üst bir idari makama "dışarıdan" siyasi atama yoluyla gelen yegane kişidir. bazıları için tartışmalı olmakla beraber, bu atamanın bürokratik oligarşinin yok edilmesi bağlamında önemli ve olumlu bir mesaj içerdiğini düşünüyorum.