şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hakkında bir şey yazılmamış olmasına afalladığım merhum beste fabrikatörü.

  türkiye arabesk müzik piyasasının tabiri caizse yönetim kurulu üyelerindendir.

  bugün arabesk müzik piyasasından ekmek yemiş pek çok meşhur isim birçok şeyi kendisine borçludur. arabeskin ağır topları olarak bildiğimiz müslüm gürses, kibariye, bülent ersoy, yunus bülbül, ibrahim tatlıses, hüseyin altın, muhittin seçen, gökhan güney vesaire gibi büyük isimlerin bestecisiydi. ali tekintüre ile beraber bu kişilerin en güzel şarkılarına aimzasını attı.

  fakat ben bugüne dek bir kez bile bu büyük isimlerin ağzından yavuz taner lafı işitmedim. kimsenin rahmetliyi tanımamasını ancak buna borçlu olabiliriz. yoksa bu saydığım büyük isimler bu adamın tırnağı bile olamazlar. o derece kudretli bir sanatçı idi. dünya çapında bir yeteneği vardı. türklerin abdulhalim el hafız'ı olarak tanınırmış eskiden. işi mektebinde okumuş, hatasız icraalarda bulunabilen aynı zamanda da yaratabilen içli bir sanatçı idi.

  en iyilerin hep erken öldüğü müzik piyasasında bizi şaşırtmamıştır....!

  kendisini anlatan en güzel video ve açıklamasında yazanlar için;
  https://youtu.be/yna7dgtikyo

  hazırlayanın emeğine sağlık.
 • sadece sesinden ve sesinin hissettirdiklerinden çok değerli olduğunu düşündüğüm ve allah'tan rahmet dilediğim sanatçı abimiz.
 • topraktan bedene'nin bestesi de kendisine aittir.
 • arabesk müzikte, önemli çalışmalara imza atmış,özgün ve çok değerli bir müzik adamı...özellikle müslüm gürses birçok eserini seslendirmiştir..."aklı yok" "gitme" ve "haberimiz yok" isimli şarkıları çok etki uyandıran bestelerindendir..ne yazık ki 1990 senesinde henüz 41 yaşındayken vefat etmiştir.
 • (bkz: underrated)

  80'lerde estirmiş abimiz, oldukça fazla katkısı olmuş ve kimse hatırlamıyor. piyasanın nankörlüğü ve tüketicinin maymun iştahı hakkında bir fikir veriyor.

  https://www.youtube.com/…l/ucdy0cfm1tf6rbyhxprzt3qg

  bu da deneme kaydı sanırım. müslüm gürses'e verilen şarkılardan derleme.
 • orhan gencebay, ferdi tayfur gibi hem icraci hem kompozitörlerin yanında ali tekintüre ve burhan bayar ile birlikte arabeskin ideologları, arabeski arabesk yapan adamlardan biridir. arabesk namına yapılmış efsane eserlerinin hangi birinin altına baksanız zaten bu üç isimden birine rastlarsınız. bu üçlü arasında yegane mekteplidir. değeri bilinmeyendir.
 • arabesk dinleyişimi yabancı muzik zevkimin mevcudiyetiyle meşrulamak niyetinde değilim ama serge gainsbourg'un jean claude vannier'i gibi birşeymiş lan bu adam galiba müslüm baba için. bir esrarı çözmüş gibi hissettim keyiflendim. ben youtube'a gidiyorum beyler.

  aranjeye bak amık breh breh breh: https://www.youtube.com/watch?v=baalepwaoam

  ama tabii müslüm ossurtmuş gene: https://www.youtube.com/watch?v=2u3urr5_fpm
 • bestelerini dinlediğimde zamanında çokça dinlediğim şarkıların birçoğunu bestelediğini fark ettiğim kıymetli insan.
 • onno tunç ve uzay heparı ile birlikte ülkenin müzik anlamındaki en büyük kaybı. belki kulvarları farklı ama bu adamlar yaşasaydı şimdi türkiye'de pop ve arabesk müzik çok farklı yerlerde olacaktı. bu 3 adamın yaptığı aranjeler şimdiki teknoloji ile bile yapılmıyor. belki bu adamlar yaşasaydı pop müzik kraliçesi demet akalın, arabesk müziğin babası alişan olmazdı.
 • allah mekanını cennet etsin arabesk'in en kral bestecilerinden birisi imiş kendisi. ali tekintüre gibi bir ustanın şarkılarını bu kadar bestelemek büyük yetenek. keşke bu kadar lüzumsuz varken şarkıcı diye geçinen, besteci diye avunan kendisi yaşasaydı