şükela:  tümü | bugün
 • 1994 yılında doğu karadeniz silah projesi kapsamında makina kimya endüstrisi kurumu ve kosgeb desteği ile, silahlı kuvvetlerin ve emniyet güçlerinin ihtiyacı olan silah ve teçhizatları kaliteli, güvenilir yerli üretimle beraber bölgede istihdam yaratmak için kurulan girsan silah sanayi tarafından üretilen tabanca modeli.

  http://www.yavuz16.com/

  ukteyi veren: crescendo (26.02.2007 20:04)
  notu: "türk malı bir tabanca, sanırım beretta kopyası... nedir, ne değildir? midir? :)"
 • emniyetin ve kuvvet komuntanlıklarının ve son olarak da jandarma genel komutanlığının personeli için tercih ettiği silahtır. berettaya benzerliği ile dikkat çekmektedir. iddialara göre ise jandarma genel komutanlığı tarafından, yapılan testlerde beretta vb. markalar olumlu sonuç vermediği için tercih edilmemiş, yavuz16 ise aksine olumlu sonuç verdiği için tercih edilmiştir.

  berettaya benzemesine rağmen biraz daha küçük ve hafiftir. atışlarında şahlanması fazladır, fakat şahsi kanaatimce yerli tabancalar içinde en iyisidir.
 • kalibre : 9 mm x 19 parabellum
  sarjör kapasitesi : 15+1 mermi
  namlu uzunlugu : 110 mm
  nişan hattı uzunluğu : 145 mm
  etkili menzili : 70 m (+- %10)
  ilk hizi : 363 m/sn
  tabancanin uzunlugu : 200.50 mm
  tabancanin yüksekligi : 137 mm
  tabancanın genişliği : 38 mm
  ağırlık (şarjörsüz) : 800 gram çalisma sistemi :
  kısa geri tepmeli atesleme sistemi : yari otomatik , çift hareketli nişan düzeni : sabit düz arpacık,
  yarıklı gez namlu yivleri : soğuk dövme teknolojisi ile üretilmiştir.
  emniyet sistemi : emniyet mandali, igne emniyet blogu , horoz emniyeti, tirnak üzeri isareti çalışma sıcaklığı : -40 c ile + 60 c arası
  namlu atış ömrü : 30.000 adet

  emniyet mandali görevi :

  tabancaya manevra yaptirarak hazneye mermi aldiginizda horoz kurulu olarak geride kalir. haznede mermi var iken emniyet mandalini kapattiginizda horoz düser ancak igneye vurmaz patlama olmaz . emniyet mandali kapali iken tetik bir veya birden fazla çekilse dahi atesleme olmaz.
  igne emniyet blogu görevi :
  haznede mermi var, horoz kurulu durumda ( geride) herhangi bir sebepten tetigi çekmediginiz halde horoz düsmüs olsa bile atesleme olmaz. tetik çekip igne emniyet blogu yukari dogru kalkmadigi sürece atesleme olmaz.
  tirnak üzeri isareti :
  tirnak üzerindeki kirmizi lak ( boya ) ; haznede mermi var ise görülür, yok ise görülmez.
  double action (çift hareket / tek hareket) mekanizma özelligi :
  tetik mekanizmasi hem tek, hem de çift harekette atis yapar. bundan dolayi tabancanin horozu hem kapali iken, hem de kuruluyken atis yapabilme özelligi vardir.( sagmali tetik
 • tasarımcısı vecdi gönül'dür.
 • ismi ile müsemma olmaktan çok öte bir yerli silahtır.
  hammaddesi itibariyle beş para etmez ekipmanları aradaki ihracaatçı/ithalatçıları da zenginleştirerek dövizle yurt dışından almak yerine yerli sanayii ve mühendislik ile daha uygun maliyetle (velev ki ayni maliyet bile olsa en azından dövizimiz içeride kalır) kendi ülkemizde üretebileceğimize inanan/inanmak isteyen birisi olarak yavuz-16 gibi yerli silah sanayiini geliştirecek bir girişimi ilk başta çok anlamlı bulmuştum.
  lakin her zaman oldugu gibi bunda da şark kurnazlığımız ağır bastı ya da başka nedenler vardı bilemiyorum kendimize has özgün bir proje üretmek yerine beretta 92 modeli bire bir kopyalanıp adına yavuz-16 dendi.
  beretta 92 tüm dünyada adı sanı duyulmuş ve pek çok ülkede asker-polis teşkilatında tercih edilen makul bir silahtır. ancak böyle bir silahı hem bire bir kopyalayıp hem de kaliteden bu kadar ödün verebilme başarısını herhalde bizden başka kimse gösteremezdi!
  8-9 yıl kadar önce bir vesile ile yavuz-16 atışlarına bizzat tanık olmuştum (kıçımdan uydurmuyorum yani). bir silahı poligon ortamında test ederken insan faktöründen kaynaklanacak hataları minimuma indirgemek için hedefe 25m mesafede silah mengene benzeri bir düzeneğe sabitlenir ve atış yapılır. bu mesafede makul kabul edilen sapma çapı en büyük madeni paradan biraz daha geniş olabilir. ancak benim gördügüm yavuz-16'lar daha geniş bir çapta sapma göstermişti.
  gördüğüm tutukluklar:
  - kovanın yatağa sıkışması,
  - dikme tabir edilen arıza, yani atım yapılan boş kovanın çıkarılırken tırnak veya çıkarıcı vb. problemlerle dışarı atılamayıp sürgü ile namlunun yatak kısmı arasına dik konumda sıkışması.
  - atış esnasında sarjörün kendiliğinden yuvasından çıkarak yere düşmesi.

  poligondaki bu atışın haricinde gördügüm bir diğer tutukluk ise özellikle compact modelinde arazide çok fazla atış yapılması halinde sürgünün hareketlerinin yavaşlaması hatta ara sıra geride takılı kalması. toz, toprak vb. ortamlarda elbette ki her silah belli bir atımdan sonra temizlenmediği taktirde tutukluk yapma riski taşır lakin yavuzlar ile aynı şartlarda atış yapan diğer elemanların farklı markalardaki silahları şakır şakır çalışırken yavuzların kronik bir şekilde tutukluk yapması normal karşılanacak bir durum değildi.

  yukarıda saydığım tutuklukların sebebi her ne olursa olsun bir çatışma ortamında ölümcül sonuçlar doğurabilir.

  sonuç olarak; güvenlik güçlerimizin yabancı menşeili silahlar yerine yerli sanayii üretimi silahları tercih etmesi/kullanması her ne kadar gurur kaynağı olsa da güvenlik hizmetlerinde taviz verilemeyecek tek bir kriter vardir o da önce personelin can güvenliğidir ve hiç kimse yerli sanayiciyi desteklemek için asker-polis'in can güvenliğini tehlikeye atma lüksüne sahip değildir.
  bir de şunu belirtmeliyim ki son bir kaç yıldır üretilen yavuz silahları hakkında pek bilgim yok. umarım ar-ge çalışmalarına daha çok kaynak ayırıp kalite çıtalarını makul bir seviyeye yükseltmişlerdir.

  edit: anlaşılan yıllardır değişen bir şey olmamış takvim yapraklarından başka! işte atış esnasında dağılan yavuz-16'lar. bunları mecburen görev silahı olarak taşıyacak güvenlik görevlilerine yazık değil mi?
  http://www.tabancatufek.com/…howthread.php?tid=2222
 • kronik mermi dikme sorunu olan yerli tabanca. peş peşe atılan 3 şarjör mühimmatla yaptığım gözlem sonucu 2 kere atım yatağında kovan sıkışması yaşanmıştır.
 • cumhubaşkanının sig sauer kullanmayacağız açıklamasından sonra büyük ölçüde emniyetin tercih edeceği yerli silah gibi duruyor.

  çok da iyi oldu güzel oldu.