şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu, yazar, yönetmen, güzel insan.
  bogaziçi universitesinin havuzunda yüzerken kalp krizi geçirdiğinde çocuktum, üzülmüştüm. şimdi özlüyorum.
 • meral cetinkaya'nin esi idi kendisi
 • 1948'de izmir'de dogmus, 1992'de hayata gozlerini yummustur. aslen psikoloji bolumunden mezun olup bir donem darussafaka lisesi'nde psikoloji ogretmenligi de yapmistir.

  aralarinda pehlivan, amansiz yol, bir avuc cennet, gurbetci saban, kurbagalar, asiye nasıl kurtulur, deli deli kupeli, yer demir gok bakir, ask filmlerinin unutulmaz yonetmeni de bulunan 17 sinema filminde rol almis, 1987 yapimi deniz kizi isimli filmi yonetmistir.

  yilanlarin ocu'nun (1985 versiyonu olan) senaryosunu yazmistir...
 • (bkz: yavuz çetin)*
 • sinema doktoruydu...
  cezmi ersöz onu son yüzler adlı kitabında da anlatmıstı...
 • robert kolej mezunudur
 • bizimkiler dizisinin kedi asigi doktoruydu kendisi.yaman okayla beraber meteliksiz,dibe vurmus iki loser kankayi canlandirirlardi.erdal ozyagıcların evine yamanırlardı para kalmayınca.
  ansizin olunce diziye de bi huzun cokmustu nedense.olumunden sonra dizide bi yere yolladılardı senaryo geregi doktoru yurtdısına sanırım.
  yaman abi kedilere bakip bakip doktor yok artik,gelmiyecek doktorunuz kedicikler gibisinden laflar ederdi arada sırada uzerdi bizleri.
  hatta pedere boyuna sorardim ben,doktor nerde,niye oynamiyo diye,öldu o derdi peder,hayir gelecek o derdim.karekterle kendisini ozdeslestirdiyim herhal.o da gercek hayatta yurtdısına gitti zannediyodum.
 • ölümünün ardından milliyet çocukun posterini verdiğini hatırlarım o gazete kağıdına. mehmet açarın bir edito yazısında da bahsi geçmiş, hayali türkiyede iyi sinema yapmak olan usta oyuncu ve hoca.
 • sinema doktorasını paris'te jean rouch'un öğrencisi olarak tamamladı. boğaziçi üniversitesi'nde sinema derslerini james monaco'nun "how to read a film" kitabından kimi bölümleri müfredat yaparak anlatırdı. kieslowski - godard atışması yapardık. kieslowski'yi çok severdi. istanbul film festivali'nde antonioni toplu gösterimlerinde emek'ten çıkıp, otobüse atlayıp koşa koşa gazi'ye giderdik. gazi sineması'nda eskiden çilekli gazoz satarlardı. bir kez chaplin üzerine milliyet sanat'a çok duygulu bir yazı yazmıştı. defalarca okumuştuk arkadaşlarla. atilla dorsay bindokuzyüzseksenli yılların sonunda cumhuriyet gazetesi'nden aşağılamıştı onu. lanet etmiştik, kişiliğine saldırdığı için. üzülmüştü kendisi de.
  bir yılbaşı sabahı ortaköy'de iskelede dev gibi cüssesiyle onu görmüştüm. yanına gidince o yıl ilk gördüğü insanın ben olduğumu söyleyip sarılmıştı bana...
  çok özledim seni. hala ne zaman istiklal'e çıksam gözlerim seni arar. umarım izliyorsundur olanları, kardeşim benim...
 • beyoglu hayal kahvesinin barin kisa kenari mudavimi imis sagliginda. bu nedenle, beyoglu hayal onun olumunun sene-i devriyelerinde kapali olurdu bir zamanlar, hala oyle mi bilmiyorum..