*

şükela:  tümü | bugün
  • samanyolu'nun yutmakta oldugu eliptik, cüce, uydu gökadası. aynı zamanda galaksimizin (evde yaşayan bakterilerin evi sahiplenmesi gibi) en yakın komşusu. çoğunlukla yaşlı yıldızlardan ibarettir. bir kaç yüz milyon yılda tamamlanacak yutma sırasında herhangi bir atraksiyon olması da beklenmiyormuş. oysa gönül isterdi ki şöyle yıldızlar çarpışsa, karadelikler oluşsa. lakaytlık resmen.
  • kendisi samanyoluna dahil olma aşamasında olmasından ziyade samanyolundan önceki evimiz olmasından dolayı önemlidir bizim için.
  • sagittarius dwarf spherodial/elliptical galaxy.

    samanyolu galaksisinin uydusu olan bir cüce eliptik galaksidır. ana küme, 1994 yılında keşfedilmiştir. çapı yaklaşık 10.000 ışık yılı olan galaksi, dünya'dan 70.000 ışık yılı uzaklıktadır ve samanyolu çekirdeğine 50.000 ışık yılı uzaklıktaki bir yörüngede seyahat etmektedir.

    biliminsanları bizim güneşimizin de bu cüce galaksiden koparak samanyolu galaksisine katıldığını gösteren modellemeler yapmaktadırlar. bunun dellerinden birisi de güneşimizin (yani dünyamızın da) dönüş ekseni ile galaksinin ekseninin farklı olmasıymış.

    kaynak : viewzone