şükela:  tümü | bugün
  • karsıdan karsıya geçmek için kullanılan aslında adı ustunde yayalara ayırılmıs ama memleketim trafiginde ısık yesil de olsa birsey tarafından kovalanıyormuscasına nefes nefese gecilen paralel beyaz cizgilerden olusan alan.
  • turkiyede araclarin yol uzerine desen olsun diye cizilidigini sandigi beyaz $eritler.
  • bilimum lise ve ortaokullara gelip trafik hakkında bilgiveren polislerin hakkında soru sorupta madara olmalarına sebep olan hede.
    - evet çocuklar eğer yaya geçidi olmayan bir yerden geçiyorsak ne yaparız?
    - biz çizeriz.
  • yayanın üzerine adım attığı anda trafikteki araçların durarak yol vermesi gereken kutsal bölge. ancak bu kuralı türkiye'deki sürücülerin %1'i bile bilmemektedir maalesef. bilseler de uymazlar.
  • ülkemizde yayaların kullanmaya teşebbüs ettikleri anda üzerinde büyük hayati tehlikeler atlattıkları,yoldaki motorlu araç sürücülerinden yemedikleri küfür kalmadıkları ööööölesine çizgiler bütünü. olması gerekense yaya geçidinden geçmek istendiğinde araba geliyor mu diye bakmaya bile gerek kalmaması ve de motorlu araçların yaya geçidinden geçen bir yaya gördüklerinde ayaklarını fren pedalına dayamasıdır.
  • türkiyede dogmus büyümüs biri olarak yurtdisinda sürekli madara olmama sebep olan trafik biseysi. zira yaya gecidinin yaninda karsikli olarak birbirimizin gecmesini beklerken ben soföre, o bana bön bön bakakaliyor. o benim, ben onun salak oldugunu düsünürken sonunda gercegi anliyor ve utancla yolun karsina geciyorum.
  • karşıya geçebilmek için sürücülere yalvarma noktasi.
  • ne kadar önemli bir şeymişki bu sevgili polislerimiz karşıdan karşıya geçerken bu beyaz çizgileri kullanmadığınız zaman size 41.200.000 tl ceza yazabiliyormuş.* cezayı bir güzel yedikten sonrada boşu boşuna vereceğin onca paraya mı yoksa bu inanılmaz olayın size nasıl dalga olarak döndüğüne mi yanarsınız?!
    (bkz: insaf be kardeşim)
    (bkz: daha neler görecez bakalim)
  • sınırlarımızdan batıya dogru çıktıgınızda anlam ifade eden, sınırlarımızda varlığıyla yokluğu bir olan trafik noktası.
  • araba kullanirken gordugum an eger yol kenarinda bekleyen yaya gorursem durdugum gecit. ama neredeyse her durdugumda arkamdaki arabalar deliler gibi korna calmaya baslarlar, kufretmeye baslarlar, yayalar da korkup sanki her an uzerlerine surecekmisim gibi yaya gecidinde (ki gecme hakki %100 onlarindir) kosusturmaya baslarlar, yandan arkadaki siradan kurtulan bir araba * zort diye gecer, yayalar ortada kalir... *fade out*
    kisacasi yayalar icin de, yaya gecidinde duran arabadaki soforler icin de stres yaratan, aninda kaos ortamina donusmesi kesin bir gecittir.