şükela:  tümü | bugün
 • karsıdan karsıya geçmek için kullanılan aslında adı ustunde yayalara ayırılmıs ama memleketim trafiginde ısık yesil de olsa birsey tarafından kovalanıyormuscasına nefes nefese gecilen paralel beyaz cizgilerden olusan alan.
 • turkiyede araclarin yol uzerine desen olsun diye cizilidigini sandigi beyaz $eritler.
 • bilimum lise ve ortaokullara gelip trafik hakkında bilgiveren polislerin hakkında soru sorupta madara olmalarına sebep olan hede.
  - evet çocuklar eğer yaya geçidi olmayan bir yerden geçiyorsak ne yaparız?
  - biz çizeriz.
 • yaya geçidi üst geçit vs nin yanlış yerlere yapılması ve kullanılabilirliğinin az olması sebebiyle,insanların genelde kullanmayı seçmediği fakat nedense doğru yerde yapılanlarında insanlar tarafından rabet görmediği bir gerçektir. bu gerçeklerin ışığında yaya geçidinin tanımı türkiye için ve gelişmiş ülkeler için ayrı ayrı yapılmalıdır kanaatindeyim. türkiye için yaya geçidi birtakım halktan kopmuş aklı çalışan insanların kullandığı gerisinin ise "bu ne la büle çizigler felan var yolda" perspektifinden baktığı,araçların yayalara karşıdan karşıya geçmeleri için mutlak suretle yol vermeleri gereken yol kesitleridir ki türkiyede araç sürücüleride (gene halktan kopuk olan bir kesmi ayırıyorum) yaya geçidinden geçmeye çalışan yayalara yol vermezler birde gaza basarak onlardan önce geçmeye çalışırlar.yurtdışıda ise yaya geçidi araçların yayalara karşıdan karşıya geçmeleri için mutlak suretle yol vermeleri gereken yol kesitleridir başka birşey değildir. siz ayağınızı yola koyarken daha trafikteki araçlar dururlar.
 • türk yayaları için tanımı "bütün sokak boyu" olan şey. yayalarımız her yerden ve yönden geçmeye çalışmakta, sürücüler her zaman potansiyel yaya atlamasına dikkat ederek gitmek zorunda kalmaktadırlar
 • yayanın üzerine adım attığı anda trafikteki araçların durarak yol vermesi gereken kutsal bölge. ancak bu kuralı türkiye'deki sürücülerin %1'i bile bilmemektedir maalesef. bilseler de uymazlar.
 • ülkemizde yayaların kullanmaya teşebbüs ettikleri anda üzerinde büyük hayati tehlikeler atlattıkları,yoldaki motorlu araç sürücülerinden yemedikleri küfür kalmadıkları ööööölesine çizgiler bütünü. olması gerekense yaya geçidinden geçmek istendiğinde araba geliyor mu diye bakmaya bile gerek kalmaması ve de motorlu araçların yaya geçidinden geçen bir yaya gördüklerinde ayaklarını fren pedalına dayamasıdır.
 • türkiyede dogmus büyümüs biri olarak yurtdisinda sürekli madara olmama sebep olan trafik biseysi. zira yaya gecidinin yaninda karsikli olarak birbirimizin gecmesini beklerken ben soföre, o bana bön bön bakakaliyor. o benim, ben onun salak oldugunu düsünürken sonunda gercegi anliyor ve utancla yolun karsina geciyorum.
 • karşıya geçebilmek için sürücülere yalvarma noktasi.