şükela:  tümü | bugün
  • içten içe hep farkında olduğum durum.. öndeki araç kırmızı ışıkta durdu diye kavga edenleri, öndeki araç nasıl olsa durmaz diye fren yapmayıp kırmızı ışıkta durana arkadan geçirenleri gördü bu gözler..

yaya geçidi gibi (ülkemizde) belli belirsiz, tabelası olmayan, saçma sapan virajlarda, kör noktalarda bulunan yapıları son derece tehlikeli görüyorum.

örnek: http://www.hurriyet.com.tr/…irbirine-girdi-40955825

burda yine iyi, maddi zarar ile atlatılmış..

tehlikeli dememin sebebi ise yukarıdaki haberde sol şeritte duran araçlar değil. sol şeritteki araçları keyiflerinden durduğunu sanarak sağ şeritten tam gaz giden hödüktür. işte o hödük yayayı ezerek öldürendir.. ondan sonra gelip kamera görüntülerinden kimin suçlu olduğunu tartışıyoruz.

buradan açık açık söylüyorum, aynı yukarıdaki haberdeki gibi iki şeritli yolda yaya geçidinde yaya gördüğümde aynama bakıyorum, arkadan gelen herhangi bir araç varsa durmayıp, yol vermiyorum.

biri gelip bana vurur falan gibilerinden değil, kesinlikle arabasında değilim olayın. bagaj kapağımdan içeri girip "kör noktamdaydın görmedim seni" diyebilen kamyon şoförleri nefes alıyor bu ülkede. benim derdim insan. ben yol verdikten sonra, yaya soluna sağına bakmadığı için, arkamdaki araç şerit ihlali yapıp kendini sola attığı için veya sol şeritten gelen araç trafik kurallarından bihaber olduğu için bir kaza olabilir. allah göstermesin böyle bir kazada durup yayaya yol veren kişi olsam, "ben suçsuzum" diyebileceğim bir vicdana sahip değilim.

varsın olsun yaya geçidinde yol vermeyen yavşak sürücü olayım ben. ama o yaya yaşasın.

not: benzer bir tehlike kontrolsüz kavşaklarda, ada içindeki araca yol verme durumlarında da mevcut ama çoğunlukla maddi ve hafif yaralanmalı kazalarla sonuçlandığı için bunun kadar önemli görmüyorum.
  • hürriyet'teki haberin başlığı bile ne kadar saçma bir ülkede yaşadığımızı gösterir.

"adıyaman’da sinyalizasyon olmayan yaya geçidinde yayaya yol veren sürücünün neden olduğu zincirleme kaza kameralara yansıdı."

evet, doğrudur. bu ülkede yayaya yol vermek hem kendi güvenliğiniz hem de yayanın güvenliği için tehlikelidir.

arkadaki trafiği gözleyip tehlikesiz olduğunu düşündüğünüz durumlarda yayaya yol veriniz.
  • kıpkırmızı canım jazz'ımı aldığım ilk gün. hatta bayide kırmızı yoktu, "illa kırmızı olsun" dedik, kırmızısı gelene kadar 500 lira zamlandı araç, "'kırmızı olsun beş lira fazla olsun' demek böyle oluyormuş" deyip gülüştük. "şöyle yeni arabayla kenti bir dolaşalım" diyoruz, bir yaya geçidinde bir teyze ve küçük oğlu yola adım atıyorlar, frene basıp duruyorum, arkadan "küüt" diye bir ses geliyor. sonra da arkadan bindiren hacı amcaya yaya geçidinde neden durulması gerektiğini sakin sakin anlatıyorum. eşim yanımda kriz geçiriyor filan.
  • aynı durumda bir diğer tehlike de, siz yol verdiniz diye size gülümseyip karşıya geçmeye çalışan yayayı, size küfrederek frene dokunmadan yanınızdan geçen başka bir aracın (büyük ihtimalle hafif ticari araç) altına almasıdır. aman diyim...
  • hep düşündüğüm ve bir kaza olmasından korktuğum olay.

eğer arkamda, yakın mesafede gelen bir araç varsa bazen durmamak durmaktan daha iyi.

özellikle sol şeritte giderken durduğunuzda, yayanın da görüş açısını kapatacağınızdan olası bir trafik kazasına sebep oluyorsunuz.

daha geçen gün benzer olay yaşadım, 2 şeritli ama nispeten geniş yolda araçlar durarak yayaya yol verdi, yolun dışına taşıp herkesi geçmeye çalışan sürücü yayayı eziyordu. bir de inip yayaya ''neden yola atlıyosun'' diye kızıyo amk.
  • yaya geçidi olan şehiriçi yollarda kimsenin hız sınırını takmadığı, takip mesafesini koruma bilinci olmadığı için doğrudur.
  • maalasef haklı tespit.

yaya olarak zaten yol verildiğinden emin olamıyoruz tam yolu yarılamışken o çok bilen sürücü diğer şeritten son gaz önümüze çıkıyor.
  • eger sehir icinde 60-70 km/s hizla giderken laaap diye duruyorsaniz yayaya yol vermek icin, evet, kazaya sebebiyet verir. ama yaya gecidine yaklastiginizda hizinizi azaltir (30 km/s civari) ve mesafe alan bir durus yaparsaniz normal sartlarda kimse kimseye vurmaz.

bizim yollarimiz, yol uzerindeki seritler, trafik isaretleri, yol kenarindaki park usulleri cok kotu, pratikte sehir ici seyredilen hizlar cok yuksek. o yuzden yukarida tarif ettigim sekilde sartlar olusabildigi her zaman yayaya yol veriyorum. hatta bu yuzden sadece trafikteki diger araclardan degil, yanimda oturandan hatta ve hatta yol verdigim yayanin kendisinden bile tepki goruyorum ama bu umrumda degil acikcasi. baskalari okuz diye onlarin okuzlugune uyacagima elimden geldigince dogru olani yapmaya calisirim. ancak oyle duzelir bazi seyler.

edit: birkac arkadastan tepki aldim. iste soyle kaza oluyor boyle bilmem ne, sen ne diyon lan degisik gibilerinden. risk yaratan kuralsizliklar, farkli bir kuralsizlikla telafi edilemez. ben zaten her durumda yol verin demedim. fiziki sartlar zaten patates, kendinize bunu bir bahane yapmayin. uygun oldugu zaman kurallara uyun. istisnalar tabii ki olacak. dunyanin gelismis ulkelerinde de bircok aptal saptal kaza yasaniyor ama yayalara gerekli yerlerde yol vermek de bircok baska kazayi onluyor. once kendinizin kurallara uygun gittiginden emin olun. mesela ben bugune kadar bir tek vatandasin, donel kavsak kuralini dogru uyguladigini gormedim. bak tek kisinin. her kavsakta kavga ediyorum. neden? cunku, kurslar ogretmiyor, sinavda bakilmiyor, polis ceza yazmiyor. kimse dogru uygulanisin farkinda degil. tipki yaya gecidinde oldugu gibi. polisin kendi uymuyor zaten kurala. ama dedigim gibi bunun yolu uyulmasi gereken kurali kendi kafandan iptal etmek degil.

birilerine zarar gelmesin diye kurala uymayalim demek, baska riskleri getirir. mesela kurala aliskin bir turiste carpabilirsiniz. ayrica yaya gecitleri genelde farkindaligi yuksek yerler oldugu icin mesela bir cocuk icin tam yola atlanacak yerlerden biridir. kapali dusunce iyi bir sey degil. cok yonlu dusunmekte fayda vardir.
  • türkiyede yayalar da sürücüler de trafik kurallarını bilmiyor. çünkü yıllardır ehliyet sınavlarında araca binip 2. vitese atan adamları tamam in diyerek ehliyet verdiler, hatta hiç sınava girmeden insanlar ehliyet aldılar, sahte sağlık raporlarıyla ehliyet aldılar. kurallar, kanunlar zaten yetersiz, ortalık kasap şöför ve kör yaya kaynıyor. dün bir kadın gördüm karşıdan karşıya bebek arabasıyla geçiyor bir eliyle araç sürüyor gözü telefonda diğer eliyle bişeyler yazıyor. resmen kalkan s2n üstüne donsuz gitmek bu.
    enazından direksiyonun sol tarafında bir kol var sağa sola dönerken sinyal verin lan, aynalara bakın çok mu şey istiyoruz.
  • daha da kötüsü için

(bkz: ambulansa yol vermenin tehlikeli olması)