şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık 3 senedir yalnız başıma yürüttüğüm farkındalık operasyonunu sizlerle de paylaşmanın zamanı geldi. ey ekşi sözlük ailesi! çaylak dostlarım, yazar kardeşlerim, romalılar! bir çok kez karşılaşmışsınızdır. hatta bizzat içinde bulunmuşsunuzdur, yaya geçidinde araçlara yol veren yayaların. bu bazen hızlı gelen bir araca yapılırken, bazen ise neredeyse durmuş trafikte ilerlemeye çalışan araçlara yapılıyor. bakın bugün, 20 ile giden araçtan çekinen hatta araca yol veren yaya dostlarımız var. bu ezilmişliği üzerimizden atmalı ve buna bir son vermeliyiz. şimdi sizlere bu kampanyanın manifestosunu ilan etmek istiyorum. önerilen ve kabul gören maddeler olursa ekleyebiliriz sonradan.

  1. madde : her aracın freni vardır! bunu unutmayın. ya beni görmezse demeyin, sizi görmeyen önündeki aracı da görmez, görmemeli. korkmayın.

  2. madde : koyun psikolojisinde hareket etmeyin! 10'larca yayanın yaya geçidi önünde araçların geçiş merasimlerini izleyişine kapılıp siz de onlara dahil olmayın. kalabalığı yarın ve öncü olun. bakın bunu bir çok kez yaptım ben. ve inanın her birinde ardımda o onlarca kişi yaya geçidini geçtiler. lider olun!

  3. madde : temkini elden bırakmayın. her ne kadar amacımız yaya geçidi üstünlüğünün yayalarda olduğu farkındalığını yaratmak olsa da, geçitten geçerken bir gözünüzle araçları kesmeye çalışın. bir kaza riski karşısında sıçramaya hazırlıklı olun. sonuçta burası türkiye!

  4. madde : geçidi geçerken yavaşlayan araç sürücülerinin gözlerinin içine bakın. bu onların yaptıklarını sorgulamalarını ve sizin hakkınızı onaylamalarını sağlayacaktır.

  5. madde : eğer korna çalıp küfür eden olur ise olduğunuz yerde bekleyin ve aracın arkasından gözlerinizi ayırmayın. yine bu, sürücünün sizi ve sizinle birlikte yaya geçidini görmesini sağlayacak, kendini sorgulamasına yol açacaktır.

  karayolları trafik yönetmeliği ilgili bölüm;

  madde 74 - görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

  unutmayın bu süreç kolay olmayacak. bugün ben 3 senedir bu davranışı sergiliyorsam, inanın o bir sürücünün kendini sorgulaması ve bir sonraki yaya geçidinde yavaşlayıp yayalara yol vermesi içindir. sıhhatli ve bilinçli kalın!

  edit : imla.

  edit 2 : çok güzel dönüşler alıyorum. bu hareketi benimseyen ve farkında olan tüm neferlere selam olsun! başaracağız umudunuz diri olsun!

  edit 3 : bazı arkadaşlar amacımızın kuralları çiğneyip bütünüyle üstünlük kurmak olduğunu düşünmüş. hayır biz yalnızca yaya geçitlerindeki geçiş hakkımızı istiyoruz. bu nettir.

  edit 4 : karayolları trafik yönetmeliği ilgili maddesi eklendi.
 • arac durmaz size carpar soforun ifadesi alinip serbest birakilir siz de artik ölür musunuz, sakat mi kalirsiniz bilemem. kasim ayinda enisteme yolun kenarinda yururken arkadan bir arac carpti, adam inip bakiyor sonra kaciyor kameralardan tespit edildi aracin plaka da sahte. baska ulkede olsa bu adam gunes goremez. hem birine carpacan hem birakip kacacaksin hem plakan sahte ama bura muz cumhuriyeti. suan adam disarda dava acildi mahkeme gunu bekleniyor. 5000lira verim davadan vazgecun diyor. enistem hala kendini toparlayamadi. gozleri bulanik goruyor, cok ayakta kalamiyor.
  kanunlarin uygulanmasi sart, ben yaya gecidinde duruyorum arkamdaki korna caliyor el kol yapiyor niye durdun diye. oyle bir ulke bura. dikkat edin yol hakkina sahip olmaniz ölmeyeceginiz anlamina gelmez.
  edit:imla
 • 6.madde : gelen tofaşsa, yemişim kampanyasını deyip kıçınızı kurtarın.
 • yaya geçidinde durma zaten!

  yürüyerek karşıya geç.

  duracak olsan adı yaya durağı olurdu yaya geçidi değil.
 • helvacı ahmet usta viralidir.
 • ekşisözlük'te yer alan belki de en faydalı kampanyalardan biri.

  ülkemizde maalesef insanın bir kıymeti yok. kuralların bir kıymeti yok. her şey bir kaos içerisinde denge buluyor. sistemin koşulları kaosun dengesi üzerine inşaa edilmiş bir halde.

  şuan bulunduğum ülkede yaya geçidi gördüğümde eğer yol üzerinde ışık yoksa trafiğe bakmıyorum. istediğim anda yolun karşısına geçebiliyorum. ve eylemim sonucunda ne acı fren sesi ne korna ne de homurdanan bir sürücü görüyorum.

  uygarlık gelişmişlik elit olmak akp mhp chp hdp seçmeni olmak ile ilgili değil. trafikte, sokakta, insan ilişkilerinde gösterdiğimiz performans ile ilgili bir durum.

  türkiyede karşıdan karşıya geçerken boş sokakta bile caddeyi kol açan etmeden karşı kaldırıma geçemiyorsam kimse başkasını çomarlıkla görgüsüzlükle suçlamasın. bu foseptikte her birimizin tuzu var.
 • bu ulkede o kadar cok hayvanoglu hayvan var ki yaya gecidi mecidi dinlemez ezer gecerler, bu yuzden bu kampanyaya katilmayin.

  bir hikaye;

  usa den tr e gelmisim, yaya gecidini kullanip karsidan karsiya gecicem arabalar vizir vizir.

  bi ara bosluk oldu geceyim dedim hizli adimlarla ama ingiltere kraliyeti üyesi akcomar hayvani beni gormesine ragmen bastikca basiyor gaza, neyse ben karsiya gectim camdan kafasini cikarmis hayvan bana bagiriyor 'onune baksana ayi' diye. (iri yari oldugum icin)

  ben de hayvanin evladi yaya gecidinden geciyorum dememle okuzun trene baktigi gibi bi bakisla siktir olup gitmistir orospucocugu. ( inse yanindaki adamla birlikte siker atardim)

  trafikte cahil, koylu kurnazi ve saygisiz cok insan var, bu konjunkturde trafikte bi bok olmaz.

  edit bonus hikaye:
  bildiginiz gibi donel kavsaga girmeden once durmaniz ve kavsakta arac geliyorsa onceligin onun gecisi olmali. saka lan saka nereden bileceksiniz? video yu izleyin de ne oldugunu anlayin.

  simdi yavsagin biri ben kavsaga girmisim cikacakken durmadan uzerime surdu neyse son dk bana carpmadan arkamda takili kaldi. kornaya basmalar bagirmalar takmadim bu hiyari evime 1 km kalmis.

  bu serefsiz beni takip ediyor tam sokaga giricem yandan isaret yapiyor actim pencereyi ne var dedim. gene tirsti bu da abicim ana yoldayim bana neden yol vermedin diyor. yol hakki donel kavsaktakinindir dedim yanlis soyluyon diyor. neyse yoluma devam ettim.

  bunlara ehliyet verenin...

  edit 2: karikatur duzeltildi.

  edit 3: yogun olarak akçomar olduğunu nereden anladın diye içerleyenlerden mesajlar aldım, sanırım haklılar ingiltere kraliyeti üyesi olabilir belki. kimsenin minnoş kalbini kırmak istemem. düzelttim.
 • 6. madde: gelenler 34 plaka ise kılıcını kuşanıp lordların geçişine izin ver. aksi halde gözlerinde o uzun hayatını bir saniyede izlersin ve son.

  tanım: iç burkan kampanyadır.
 • bir araç sürücüsü olarak kesinlikle desteklediğim kampanyadır..

  nedendir bilinmez ama arabanın direksiyonuna geçince kendini kaybeden insanlarla dolu bi ülkede yaşıyoruz.. a noktasından b noktasına bi an önce gitme telaşı bünyelerini ele geçiriyor, bu durum gizli bi psikolojik sorun olabilir bilemiyorum..

  trafik denilen şey zaten şehir içinde "dur-kalk" içeren bi aktivite.. öndeki araç biraz yavaşladığı anda sinirlenen sürücüler, hemen bi dünya afra tafrayla öndekini sollamalar, acemi sürücü aracını stop ettirdi diye küfürlerin havada uçuşması, kırmızı ışıkta keyfekeder duran durmayan sürücüler..

  olm manyaklıkta sınır tanımıyorsunuz anladık, arabaların içindeyken de daha kendi aranızda anlaşamıyorsunuz farkındayım.. bari karşıdan karşıya geçen yayalara biraz anlayış gösterin..

  edüt :

  yaya için yeşil ışık yandığı halde arabaların geçmesini bekleyecek kadar bi eziklik sarmış bünyeleri, yaya geçidinde beklemeden direkt yürümek nedir..