şükela:  tümü | bugün
  • odtu'deki trafik sisteminin bir kurali. butun yollarda yayalarin geciste onceligi vardir. motorlu araclar yayalara yol vermek icin beklemelidir.
  • öncelik vardır elbet, ama eğer ki sürücü hız limitleri dahilinde seyir halindeyken yaya kendini riske atacak şekilde (sürücünün duramayacağı veya güçlükle durabileceği) yola atıyorsa bu yayanın hakkı değil, tecavüzüdür. yaya geçidinde veya herhangi bir noktada insan gibi geçmek için (diyagonal veya absürt bir pozisyonda değil, nasıl karşıdan karşıya geçileceği öğretilmiştir herhalde herkese) pozisyon aldığı takdirde sürücü kati surette yol vermelidir.

    bu noktada en büyük sorun, yayaların dümdüz geçmek yerine saçma salak rotalar izlemesi, (yaya geçidi dışındaki geçişlerde) sahilde yürür gibi hareket etmesi veya kendinden emin / ne yapacağı kestirilemez bir pozisyonda sürücüyle göz teması kurmaksızın kenarda durmasıdır. yayaları tereddüte sürükleyen sebeplerden birisi de muhtemelen daha önceki tecrübelerine flashback yaparak sürücünün yol vermeyeceği algısıdır.

    neyse konuyu çok dağıttık, tanım: odtü'de olduğu gibi bilkent ve hacettepe'de (beytepe) de uygulanan (uygulanmaya çalışılan) bir kuraldır. esasen kampüs üniversitelerindeki sistemin bir parçasıdır. yayalar ve sürücüler tarafından ne kadar özümsenmiş ve uygulanıyor orası tartışılır.