şükela:  tümü | bugün
 • öncelik vardır elbet, ama eğer ki sürücü hız limitleri dahilinde seyir halindeyken yaya kendini riske atacak şekilde (sürücünün duramayacağı veya güçlükle durabileceği) yola atıyorsa bu yayanın hakkı değil, tecavüzüdür. yaya geçidinde veya herhangi bir noktada insan gibi geçmek için (diyagonal veya absürt bir pozisyonda değil, nasıl karşıdan karşıya geçileceği öğretilmiştir herhalde herkese) pozisyon aldığı takdirde sürücü kati surette yol vermelidir.

  bu noktada en büyük sorun, yayaların dümdüz geçmek yerine saçma salak rotalar izlemesi, (yaya geçidi dışındaki geçişlerde) sahilde yürür gibi hareket etmesi veya kendinden emin / ne yapacağı kestirilemez bir pozisyonda sürücüyle göz teması kurmaksızın kenarda durmasıdır. yayaları tereddüte sürükleyen sebeplerden birisi de muhtemelen daha önceki tecrübelerine flashback yaparak sürücünün yol vermeyeceği algısıdır.

  neyse konuyu çok dağıttık, tanım: odtü'de olduğu gibi bilkent ve hacettepe'de (beytepe) de uygulanan (uygulanmaya çalışılan) bir kuraldır. esasen kampüs üniversitelerindeki sistemin bir parçasıdır. yayalar ve sürücüler tarafından ne kadar özümsenmiş ve uygulanıyor orası tartışılır.
 • bu sabah gözümün önünde yaşanan durumu anlatayım da işin saçmalığı algılansın;

  sabah saat 8 civarı üç şeritli, hız limiti 70 olan, trafik akışı kesilmesin diye trafik akışı alt ve üst geçitlerle hızlandırılan yolda, ankara büyük şehir belediyesinin işgüzarlığı sayesinde yapılmış olan kontrolsüz yaya geçidinden vatandaş yolun karşısına geçmeye çalışıyordu.

  ben orta şeritte gidiyordum, önümde de araç bulunmuyordu. sol şeritte benden takribi 50 metre önde giden araç vatandaşı ara refüjde görünce durdu, arkasından gelen 6-7 araç tabi ki vatandaşı göremediği için aniden önlerinde duran araca zincirleme olarak çarptılar. vatandaş kazayı görmesine rağmen elini kolunu sallaya sallaya gelmeye devam etti, ben bildiğim tüm duaları okuyup dörtlüleri açarak durdum, ancak benim sağımdan gelen, olayı algılayamamış bir araç bu sefer 60-70 km hızla vatandaşa girdi. adam rahat bir 10 metre savrulup yerde kaldı.

  şimdi burada suçlu kimdir? bu yola üst geçit yapmayıp yaya geçidi yapan belediye mi? araçlar sizin için duracak yok onların anasını zikicez diyen yönetim mi? iki şerit üzeri, akan yolda bu kuralların uygulanabileceğini sanan vatandaş mı?
 • ya duracaksın arkandan gelen araba seni fark etmeyip arkadan bir güzel geçirecek ya da durmayacaksın karşıya geçmekte olan vatandaşa bir güzel çarpacaksın.
  tabi başka olası durumlarda var.
 • ne sürücü olarak ne de yaya olarak trafik bilincimiz yok. yayalar trafiği aksatmayacak şekilde davranmasını bilmedikleri gibi sürücüler de trafiği tehlikeye atmamasını bilmiyorlar. trafikle ilgilenen kurumlar ise düzgün bir trafik sisteminin ne olduğunu da bilmiyorlar.

  genelde yayalara hep öncelik veririm ama arkadan hızlı gelen araç varsa yayayı korumak adına durup yol vermiyorum. versem arkadaki araba yayaya çarpacak. bir de yol verdiğim yaya öyle bir havaya giriyor ki o yol onun ve isterse yolda çadır kurup kamp yapabilir. yahu sen de trafiği aksatmadan hızlıca geç git.
 • öncelikle yaya çizgilerini baştan düzenlemeleri lazım, eski hali ile araba 100 metre gitmeden devamlı yaya çizgisi hepsinde dursa trafik nasıl akacak ??
 • dün her zaman ki gibi metrodan indim eve yürüyorum. bir göbek var dört yol ağzı. tam geçeceğim karşıdan bir araba geliyor ama nasıl hızlı. bende bilerek yavaş yavaş yürüyorum. baktım hiç yavaşlama falan yok basmış geliyor üstüme doğru. yolun ortasında durdum, karşıdan; ne ayaksın lan sen? diye el kol yaptım. geçtim yürümeye devam ettim. bu durdu arabanın içinden bana bağırmaya başladı. döndüm nereden aldın lan sen ehliyeti? dedim. arkamı döndüm yürümeye devam ettim. el frenini çekti indi arabadan bu bana saydırıyor. zaten cuma günü, yorgunum ve açım sikerler lan seninle mi uğraşıcam dedim döndüm gittim.

  velhasıl sikleyen olduğu gibi siklemeyenleri de mevcut. siz yine de önceliğe güvenip yola atlamayın malum türkiye'de yaşıyoruz her an her şey olabilir.

  edit: düzeltme.