• dünya gençler şampiyonasında performansını yetersiz bulduğum futbolcu.

hızlı olmaması, topu kaptırdıktan sonra tekrar kapmasının çok zor olması, gol vuruşlarında yeterince iyi olmaması gibi sebepler yüzünden arsenal'in işinin zor olduğunu düşünüyorum. görünen köy, kılavuz istemez...
  • (bkz: yaya sanogo/@ceyar i kim vurdu)

--- yaya sanogo bölüm 2 ---

toulouse'da forma giyen 1993 (25) fransa doğumlu ex wonderkid, beş para etmez forvet.

zamanında (2012/13 - yaş 19) auxerre formasıyla fransa 2.liginde parlamıştı. tabii fransız düşkünü arsene wenger bu duruma dayanamadı ve hemen elemanı kadroya kattı.

arsenal'den sonra, yıllar yılı crystal palace, ajax ve charlton athletic'a kiralandı ve bir nane yiyemedi.

iki sene önce (2016/17 - yaş 24) baldır kasının yırtıldı ve sezonu komple kaçırdı. geçtiğimiz sezon (2017/18 - yaş 25) ise güçsüz fransız takımı toulouse'a transfer olup, yeşil sahalara geri döndü. tamı tamına 6 gol atıp, üst düzey liglerdeki kariyer gol rekorunu kırdı*. harika performansı sayesinde takımı ligde 18. olup, play out maçlarıyla anca kümede kalabildi.

---------- bonus ----------
    arsene wenger'in fransız düşkünlüğü:
    (bkz: arsene wenger/@ceyar i kim vurdu)
  • 27 ocak 1993 doğumlu, fildişi sahili asıllı fransız futbolcu. auxerre'in djibril cisse'den sonra dünya futboluna yeni armağanı olacak gibi gözüküyor. genç yaşına rağmen fiziğiyle, üstün tekniği ve gol yollarındaki becerisi ile daha çok mario balotelli'yi anımsatıyor. auxerre'a gelmeden önce altyapısından thierry henry gibi bir devi çıkaran les ulis takımında üç yıl kadar forma giydi. sonrasında henüz 13 yaşında iken auxerre scoutları tarafından keşfedildi ve 2006 yılında bu kulübe katıldı. o yıldan beri de özellikle uluslararası platformda gösterdiği performanslar sayesinde kendisiyle ilgilenen takımlar gün geçtikçe arttı. şimdi ise geleceğin en gözde oyuncularından biri. o ise gün geçtikçe kendini geliştirmek ve idolü olarak gördüğü didier drogba ve emmanuel adebayor'un seviyesine gelmek istiyor.

kontratı 2011 yılında sona erecek. auxerre kontratı bitmeden önce ona zaten teklif yapacak; ama başta arsenal, tottenham ve chelsea olmak üzere ingiliz kulüpleri de kesenin ağzını açmış sırada beklemekteler. iyi bir teklif geldiği takdirde fransız kulübü büyük ihtimalle onu elinden çıkaracak. fransa'nın 16 yaş altı milli takımında 18 maçta 18 gol attıktan sonra 17 yaş altı milli takımında da 10 maçta 7 gole ulaştı. 2010 yılında düzenlenecek olan uefa 17 yaş altı futbol şampiyonasının elemelerinde fransa'nın 7 golünden 4'üne imza attı. önümüzdeki mayıs ayında liechtenstein'da düzenlenecek turnuvanın yıldızlarından biri olması bekleniyor.
  • kendisine karşı anlayamadığım bir sempatim var*. football manager serilerinde de ilk belirdiği oyundan itibaren istisnasız kadroma ilk katmaya çalıştığım kişi bu eleman oluyor. bir de kendisiyle beraber romelu lukaku vardı fakat chelsea'ye transfer olduğu için artık benim için bir hayalden ibaret.
  • ben bu adamı geleceğin yıldızı sanırdım; çünkü fm'de drogba'dan da iyi bir hale geliyordu 5-6 sezonda. bildiğin tırt adam, büyük hayal kırıklığına uğradım. tahminim bir, ama maksimum iki sezon arsenal'de debelenir daha sonra türkiye'ye kadar yol alır.
  • fm2012'nin tartışmasız en iyi "komple forvet" oyuncusudur. newcastle united'a aldığım ilk sezonda 29 maçta 41 gole imza atmış, demba ba, obertan, ameobi gibi isimler satılık listesine koydurmuştur. ileriki senelerde abarmış fransız oyuncular gibi olmamasını ve gerçekte de böyle goller atmasını dileriz. zira (bkz: henri saivet)
  • bir kaç sene önce football manager'da efsaneydi kendisi. hala büyük takımların ilgisini çekemediyse klasik fm abartmasıdır diyordum. (her ne kadar senede 60 gol atsa da)

arsenal'de de fena gitmiyor. hayırlısı.
  • ispanya-fransa u20 maçında canlı izledim kendisini, çoğu zaman topu sanogo'ya ulaştıramadılar, ulaşanları da harcadı falan. bi kontrol edemedi topu. takımda da genel olarak bi sıkıntı var belli, tabi karşıdaki de ispanya olunca..

fm2012'de benim en büyük hayal kırıklığımdı. paraya kıyıp almıştım, verim alamamıştım. o güden beri bi gıcığım zaten kendisine.

şu an potansiyelinin çok altında bence. ama arsene wenger 2 seneye adam eder, çatır çatır gol atar diye düşünüyorum. arsenal'e hayırlı olsun bakalım.
  • denizlispor ilgileniyormuş.fm 12'de adam top class futbolcu oluyordu.gerçekte 27 yaşında denizlispor ilgileniyor *
  • 2013’te türkiye’de düzenlenen u-20 dünya kupası’nda şampiyon olan fransa’nın forveti. tüm maçlarda ilk onbirde başlamıştır.

kadrodaki diğer oyuncular gibi beklenen gelişimi gösterememiştir.

alphonse areola ( real madrid)
    lucas digne (everton)
    paul pogba (m.united)
    geoffrey kondogbia (valencia)
    florian thauvin (marsilya)
    kurt zouma (chelsea)
    samuel umtiti (barcelona)
    jordan veretout (roma)

yedek oyunculardan ise bazı isimler daha önce türkiye liginde forma giymişti.

mario lemina (galatasaray)
    axel ngando elessa (göztepe)
    polomat (gençlerbirliği)
hesabın var mı? giriş yap