şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: motosikletleri fark edin) başlığında bir kaç sayfa okuduktan sonra açılması elzem olan başlık.

motosiklet sürücüleri "arabalar şöyle arabacılar böyle bizi fark edin siz kötüsünüz" derken araç sürücüleri de aynı şekilde "motosikletler şöyle motosikletçiler böyle bizi fark edin siz kötüsünüz" diyor. olayın en büyük problemi ise milyonlarla ifade edilen bir grubu genellemenin yanlış olması.

ben olaya farklı bir yerden bakıyorum. motosikletçinin gideceği yere daha az yürümek için motorunu park ettiği kaldırımın yayaların olduğunu hatırlatmak istiyorum. aracını 100 mt ilerdeki ispark'a bırakmayıp (peşin edit: ispark ın orada olmaması sizin kaldırıma park etmenizi haklı kılmaz) kaldırıma araç park edenlere de iki çift lafım var.

düşünün ki bir gün siz aracınıza tam dönerken bebek arabalı bir bayan kaldırımdan indi, halbuki sizin aracınız orada olmasa düzgün gidecekti, o sırada bir motorlu araç geldi ve kadına vurdu. anne öldüyse çocuğu öksüz bıraktınız, bebek öldüyse bir anne ile evladını ayırdınız. umarım bu sahne her araç park edişinizde gözünüzün önüne gelir de, aklınız belki başınıza gelir.

sağa dönüşte yol yayanındır, unutmayın!
    herhangi bir araç bize yol verdiyse onun sağından veya solundan geçmeyin, bizi ezersiniz!
    kaldırıma araç park etmeyin!
  • kaldırımdan gelen motosikletinin aniden arkanızda bitmesi; siz önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bakıp karşıya geçerken ters şeritten gelen bir motosikletlinin dibinizden hızla geçerek ödünüzü b.kunuza katması gibi hususlardan can bulan slogan.

güçsüzü ezmek türkiye trafiğinde adeta moda.
    bu yüzden biz de yayalar olarak sokak hayvanlarını fark ederek yürüyelim. onlar bizim kaldırımdaki hoyrat yürüyüşümüzden kaçarken bir taşıtın altında kalıp ölecek kadar narinler.

(bkz: sokak hayvanlarını fark edin)
  • motosikletleri fark edin başlığını görünce aklıma geldi.
    bundan en müzdarip bizler yayalarız.

hele motorlar abi allah aşkına şu otobüsten inerken sizle göz göze gelmeyeyim ya. özel olarak dikkat etmeme rağmen yanımdan hayvan gibi geçiyorsunuz. daha geçen yıl ben tabi dikkat ettiğim için fark ettim ama önümdeki kadına çarptı bir motor.
    sağdan hızlıca gitmeyi düşünüyorsunu ama yayaları yok sayıyorsunuz tehlikeye atıyorsunuz.

ha bir de ters ince yollara motorların hızlıca girmesi var ki. allah binbir türlü belanızı versin.

yani kısaca
    araba motoru,
    motor yayayı,
    herkes yayaya...

bunun motorları yok saymakla alakası yok. bunun kafa yapınızla alakası var.
    allah aşkına azıcık dikkat edin ya.
    ibneler.
  • türkiye’de yayalar da ayrı bir cins değil mi? ben trafik kurallarına uyan yaya görmedim. herkes hakettiğini yaşar.