şükela:  tümü | bugün
  • başlık sınırı sebebiyle kısaltılmış, asıl hali "yayanın kırmızı ışıkta geçmesi vs aracın kırmızı ışıkta geçmesi" olacak versus.
    bir genelleme yapmak gerekirse türkiye'de yayaların çoğu -beklemesi gereken süre 10-15 saniye bile olsa- yolun boş olduğu kanaatine vardığı anda karşıya geçiyor. hatta şayet bir grup insan yolun karşısına geçmek için niyetlendiyse ilk adımı tek kişinin atması bile yeterli oluyor bütün bir grubun kırmızı ışıkta karşıya geçmesi için (bkz: sürü psikolojisi) ve bu oldukça tehlikeli bir durum.
    aynı şekilde bir aracın da kırmızı ışıkta durmaması kimi zaman başka araçlar için, kimi zaman yayalar için, kimi zaman da hem yayalar hem araçlar için büyük tehlike oluşturmakta.
    elbette araçların kural ihlali konusunda hemfikir olmayan yok iken işler yayalara geçince çok daha esnek bakan insanlar çıkıyor ve bence bu sayı hiç az değil zira öyle olsaydı en başta yapmış olduğum genellemeye ulaşma aşamasında gözlemlerim aksini gösterirdi diye düşünüyorum.
    şahsi görüşüm bu versus için herhangi bir üstünlük kurulmaması ve günlük hayatta iki koşul için de aynı ciddiyetle ve özveri ile davranılması gerektiğidir.
  • yol daima yayalara aittir, yaya geçidinin oldugu yerde ışık beklemek saçmalıktır.
  • aracın kırmızı ışıkta durmasıyla ve yayanın kırmızıda beklemesi ikilisiyle karşılaştırılabilecek versus.

zira kırmızıda geçmek kadar bazı yerlerdeki insanların trafik anlayışlarından dolayı kırmızı ışıkta yapılması gerekeni yapmak (durmak) garipsenebiliyor.
  • "yol benim hakkım amk. hem ışık da bana yanmış" diyerek yola atlayacak kadar aptal olmamanız gerektiğni tekrar tekrar yazın kafanıza. en cüsseli erkeğimiz 100 kilo olsa en hafif araba 1 ton ve böbreği karaciğeri yok parçalanacak.

bi de bunun sosyopatından alkollüsüne. her tipi var trafikte. rabbim verdikçe veriyor yani.

benim çocuğum var arkadaş. ilk sıradakiler nizami olarak durmayınca adımımı atmam yola. öte tarafta -inanıyorsan o da- "aslında ben haklıydım" diye istediğin kadar anlat dur. burda ölmüşsün işte. çocuk kalmış arkada
  • yayaların çarparak araçları öldürme ihtimali olmadığı için pek de mantıklı olmayan versus, ha ben geçmem beklerim orası ayrı.
  • ölür müsün, öldürür müsün?
  • gelişmiş ülkelerde her ikisine de ceza kesilir.
    geri kalmış ülkelerde ise ciddi bir kaza olmadığı sürece hiçbir şey olmaz.