• ekşi sözlük'te başıma bela olmuş yöntemlerden biridir. bugüne kadar hiçbir türkçe dersinde, hiçbir türkçe öğretmeni tarafından "bakın çocuklar, kelimelerin ayrı ya da bitişik yazımında ikilemde kalırsanız* yaygın kullanım yöntemini kullanın. kulağınıza hangisinin söylenişi hoş, akıcı geliyorsa, kelimeleri de ona göre ayrı ya da bitişik yazın." denmedi. bundan dolayı, birkaç hacivasyon üyesine fırçalar attım desem yeridir. kendilerinden özür diliyorum ama kendileri de ukalalık yapmadan, karşısındaki insanı kırmayacak, tahrik etmeyecek bir üslup ile izah yolu seçerlerse gayet iyi olur.*
  • dilbilimcilerin ba$larinin slkl$tigi noktada ba$vurabilecekleri cok guzel bir karde$imizdir yaygin kullanim.

yabanci dil ogrenmi$, veya en azindan dersini almi$ olanlar bilirler; bir sure sonra tereddute du$tugunuzde (maskulen miydi feminen miydi ay of) ogretmenlerin soyledikleri "cogu zaman kulaginiza dogru gelen dogrudur" cumlesidir. tabi cogu zaman diyecek, daha ogrencisiniz..

yargi bile cogu onemli karari vermeden once bu yola ba$vurur. yasalarin yetersiz/eksik/eski kaldigi durumlarda gelenek gibi ozunde gayet goreceli olmaya musait yaygin kullanimlarin, o da yoksa ictihat gibi zamaninda herifin tekinin verdigi kararin belirleyici olmasi, hatta yasal olarak uygulanmasi da bunu desteklemiyorsa ben bir$ey bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap