şükela:  tümü | bugün
 • yatağın yaylısı..

  (bkz: zıp zıp)
 • çelik yayları sayesinde omurgaya destek veren uyku makinesi.
 • oha nasıl yazılmamış, bir emir sevinç şarkısı

  https://www.youtube.com/watch?v=z2ofwl7h6me
 • bu süper teknolojiden önce hayatımızda yün yataklar vardı, koyun kokarlardı, yattıkça deforme olurlardı, baharda içini açıp yünleri dağıtmak gerekirdi, eşek ölüsü kadar da ağır olurlardı. o nedenle harika bir teknolojidir.
 • hangi kalitede olursa olsun hassas bir sirtiniz varsa yatıldıği zaman yaylarini hissetmeniz munkun. bu yuzden yünden vazgecmemek gerekir. tabi zahmeti cok ama keyfide bunlarda yok.
 • yerini visco yataklara bırakan teknoloji.

  "sert yatak iyidir" yanılgısıyla yıllardır yanlış yatak seçimleri ile birçok kişinin sabahları dayak yemiş gibi uyanmasına neden olan yatak türüdür aynı zamanda. özellikle yeni evliler yatak alırken kalitesini araştırmadan yatak odası takımı satan yerin insafına bırakır yatak seçimi işini. bu arkadaşlara ikisini aynı yerden alma zorunluluğu olmadığını hatırlatırım. mobilyayı gidin mobilyacıdan alın yatağı yatakçıdan alın. mobilyacıdaki eşantiyon ucuz yatak aslında en pahalı yataktır. ayrıca yatak odası takımı lükstür; yatak ihtiyaçtır. bütçe probleminiz varsa da yatağın kalitelisini alın mobilya bütçesini kısarak. hayatınızın ortalama üçte biri yatakta geçiyor. yatağa ve ayakkabıya vereceğiniz paraya acımayın. yoksa sağlık masrafları ve kötü bir hayat kalitesi gerçekten pahalıya patlıyor.

  yaylı yatakların ömrü 2 ila 5 yıldır. garanti süresi ne kadarsa oradan çıkarımda da bulunabilirsiniz. "ama bizim yatak yeni, hiçbirşeyi yok" demeyin. o yaylar mekanik zımbırtılar ve bir ömürleri var. ayrıca içinde mayt güve ve bakteri üreyebiliyor. bir de ne kadar teknolojik olursa olsun döndükçe alttan ittirerek vücuda bir baskı veriyor ve zamanla acı vermeye başlıyor bu baskı. (bkz: sabahları dayak yemiş gibi uyanma hissi.) ayrıca vücuttaki statik elektiriği de muhafaza ettiği söyleniyor. yaysız yataklarla bunun önüne geçilebilir belki.

  peki yatak seçerken ne yapmalıyız? illa visco mu alacağız?

  hayır. öncelikle neye ihtiyacınızın olduğunu belirleyeceksiniz. skolyoz gibi omurga rahatsızlığı olanlar, gelişim çağında olan gençler ve çocuklar için visco yatak tavsiye edilmiyor. 18 yaşından sonra gelişimini tamamlamış sağlıklı bireyler için visco yatak tercih edilebilir. bu tercihte de önemli olan kriter dansitesidir. visco malzemenin * bir metreküpte kullanılan kütle miktarı yani yoğunluğudur. dansitesi 80 kg/m3 idealdir. kilolu kimseler 100+ ya kadar çıkarabilir.

  bel fıtığı olanlar için de yarı visco ve yarı yaylı modeller idealdir. bel fıtığı olan babama o şekilde bir yatak aldım 5 yıldır memnuniyetle kullanıyor. ben yaysız, altı lateksli 9 cm kalınlıkta visco yatak kullanıyorum. yarısı yaylı visco yatakların da garantisi genelde 5-7 yıldır. ömürleri de 10 yıl falandır. yaysız visco yataklara 10 yıl garanti veriliyor ömrü de 15-20 yılı buluyor. tabi kişinin kilosuna uygun dansitede ve visco kalınlığına bağlı kalındıkça. yaysız yatak alacaksanız 5-7 cm den aşağı olmasın zayıf biriyseniz. kiloluysanız da en az 9-10 cm visco kalınlığı olsun derim. kılıfı çıkarılıp yıkanabilir ve anti bakteriyel kumaşa sahip açık hücre teknolojili yataklar tercih edilmelidir. birlikte uyuduğunuz kişi ile kilo farkınız var ise 2-3 ayda bir ayak kısmı başa gelecek şekilde saat yönünde çevirebilirsiniz. bu iki tarafın da eşit deforme olmasına neden olur. sakın altını üstüne çevirmeyin altı kısmı lateks olur çünkü. yazlık kışlık yoktur visco yataklarda. üzerine alez gibi malzemeler koymayın yatağın hava almasını engelleyip terletir. siz döndüğünüzde yaylı yataklardaki gibi yanınızdaki etkilenmez. ölçü standardı da genelde 150x200 dür. yer sorununuz yoksa 160x200 tercih edin. özel yaptırabilirsiniz ya da 200x200'e kadar standart tablodan fiyat farkıyla alabilirsiniz. tabi nevresim ölçüsü ayarlamak biraz daha zor.

  viral gibi olmasın ama marka soracak olursanız da bu işin piri tempurdur. bu teknoloji ilk nasa tarafından astoronotlar için geliştirilmiş olup patentini alarak ilk üreten firma tempurdur. türkiye'de yatsan distribütörlüğünde satılmaktadır ve gereksiz pahalıdır. işbir ona kıyasla daha ekonomiktir ve işi bilen firmalardan biridir. yine de piyasanın üzerindedir fiyat olarak. yataşla kıyaslanmaz çünkü işbir'in olayı viscodur. yaylı yatakta da yataş'ı tercih edebilirsiniz. fiyat-kalite performansı iyidir. eskiden medline/bedline vardı o da kaliteliydi ama battılar. taç'în sattığı visko love 65-70 dansite olduğundan pek tavsiye edilmezdi ama son durumunu bilmiyorum. çok çeişitli yatak markaları türedi internette gayet hesaplıları da var. bunun fiyatı neden bu kadar düşük diye de işkillenmeyin yatak piyasasında kar marjı %100'den fazladır. üzerinde yatıp 5-10 dakika denemeden yatak almayın. hemen çöküp gömülmesin, yavaş yavaş vücudunuzun şeklini alsın. kalkınca da yavaşça eski haline dönebilsin. o izi iyi izleyin. hafıza özelliği dedikleri o iz. "mağazada yatılır mı?" falan da demeyin. ayakkabıyı denemeden almak gibi birşey olur yoksa. işbir'den alırsanız miles and smiles hesabınıza mil de yüklenir. gerçi ablamlara önerdim ordan aldılar 6 ay oldu yükledikleri yok onların da. kalitesi iyi ama bu tip konularda duyarsızlar.

  velhasıl kelam yatak önemli iş, alırken en az bir kaç gün mesai harcayın araştırıp denemeye. hele yeni evlenecekler. ailelerin yanında oldu bittiye getirmeyin, çünkü çoğu kişi yıllarca kullanıyor o yatağını. bel ağrısı çekene kadar da değiştirmiyor. aman dikkat!