• japonya'nın yaşayan en büyük sanatçılarından biri kabul edilen yayoi kusama , tam elli yıldır takıntılarını,halüsinasyonları (bkz: puantiye)lerle anlatıyor.feminizm,minimalizm,sürrealizm,art brut,pop ve soyut ifadecilik akımlarıyla anılıyor ama, o kendini sadece ''takıntılı bir sanatçı'' olarak tanımlıyor.
  • 1977 yilindan beri kendi istegiyle tokyo'daki bir akil hastanesinde yasamaktadir.
  • resmi sitesi için (bkz: http://www.yayoi-kusama.jp/)
  • hezeyanlarını polka-dot ile savuşturan japon sanatçı.
  • eserlerinden biri 2008 yılında new york’taki christie’s müzayede evi’nde 5.1 milyon dolar gibi rekor fiyata satılmıştır.
  • kendisine takıntılı demek istemiyorum, zira ara sıra da olsa kendisini anlayabiliyorum:

http://www.youtube.com/…vtby8ygyki&feature=youtu.be
  • 1929 doğumlu japon artist ve yazar.
    çocukluğundan beri gördüğü halüsinasyonlar varmış. genellikle ağ, çiçekler ama en çok da noktalar ve puantiyeler görüyormuş. genellikle canlı renklerde gördüğü bu noktalarla başa çıkabilmek için resim yapmaya başlamış. takıntılı olduğunu kabul ediyor. eserleri feminizm, minimalizm, sürrealizm, art brut, pop-art ve soyut ekspresyonizm akımı içinde yer alıyor.

şahsımın da puantiye sevgisi çok fazla olduğundan, başta kendime yakın hissetsem de, onun puantiye takıntısının gördüğü halüsinasyonlar sebebiyle olduğunu öğrenince yanıldığımı anladım.

ancak hâlâ ne zaman yine bir puantiyeli elbise, tişört, fular, saç bandı, şemsiye, ıvır zıvır alsam, aklıma bu uçuk sanatçı kadın gelir. hastalığıyla bu şekilde başa çıkabildiği için severim onu.
  • sadece en ünlü eserlerini ve hayatının özetini incelerseniz, delinin biri işte avrupa'da yüceltilmiş bizim köyde de var bir deli pek bir farkı yok diyebilirsiniz.

fakat yaptığı eserleri baştan sona incelediğinizde nasıl bir evrim geçirdiğini, bütün aşamaları hakkıyla geçtiğini görebilirsiniz. zaten bu aşamadan biraz delilik size zıplama sağlıyor ama yetenek olmadan asla.
  • puantiyelerin kadını.
    ilk gördüğümde kavramsal bir sebebi olduğunu düşünmüştüm puantiyelerin fakat gerçekte gördüğü dünyasını yansıttığını öğrenince daha da çok sevdim kendisini.
hesabın var mı? giriş yap