şükela:  tümü | bugün
  • çok can sıkıcı bir durumdur. derslerden dolayı zevkle kitap okuyacak zaman bulamazsın. her şeyi yaza itelersin fakat mevsim geldi mi hiçbir şey yapamazsın. kötü bir durum.

(bkz: yaz sıcakları)
    (bkz: çöl sıcakları)
    (bkz: bunaltıcı sıcaklar)
  • ''acaba bunun başlığı var mıdır'' diye düşünürken aratayım dedim ve evet varmış...

gerçekten okunmuyor. bunun başlıca sebepleri var:

1- aşırı sıcaklardan evlerde durulmuyor, ev harici bir yerde de ben kitap okuyamıyorum pek. bana çok sessiz ve sakin bir ortam gerek.

2- yaz aylarında herkes akın akın arabasına atlayıp uzak ya da yakın bir yerlere gittiği için etrafta aşırı gürültü oluyor. ev çevre yolunun dibinde olunca da gürültüden hiçbir şeye odaklanamıyorsunuz, tüm camları kapatsanız bu sefer -yine- sıcaktan durulmuyor.

3- gürültülü ortamı da geçtim, yazın ortam cıvıl cıvıl olup herkes kordona, iskeleye, caddelere vesaire aktığından dolayı siz evde kapalı kalmak istemiyorsunuz doğal olarak. ''ben de dışarı çıkayım'' diyorsunuz. kış olsa gir sıcacık odana, al çayını-kahveni sukunet içinde oku kitabını... ama böyle bir ortam yaz aylarında olmuyor maalesef.
  • kuzey-güney doğrultusunda uzun bir dairenin sessiz bir köşesinde bir uçta balkon kapısı diğer uçta oda penceresi açıldığında koridorda dans eden rüzgar eşliğinde özellikle edebiyat eseri okumak, insana hayal dünyasının kapısını ardına kadar açıyorsa da, kitap okuma eylemi yerini uykunun sarıcı kollarına bıraktığında o rüzgarların çok da masum olmayıp uzun koridorda beraberinde minik kanatlılarla geçit töreni yapıp onları ışığı açık odaya da yerleştirdiğini gecenin en tatlı yerinde kanat çırpma sesiyle uyandığınızda fark edince, ister istemez gündüz sessiz bir anı kollayıp sonbaharı da iple çekiyorsunuz.