şükela:  tümü | bugün
 • google'ın yazın ilk günü için hazırladığı doodle'ın başlığı. şuradan görülebilir: https://www.google.com.tr/…mmer_2013-1536005-hp.gif

  google.com'da olmayıp sadece google.com.tr'de oluşu ise akıllara duran adam'ı getiriyor.

  edit: kuzey yarım küreden girenlere bu doodle görünüyormu meğer http://www.milliyet.com.tr/…z_gundonumu/1725587.htm . ama duran adama selamlı olsa ne güzel olurdu lan
 • summer solstice'in türkçesi.
  kutlu olsun! ^^
 • yarın yaz gündönümü. tam saati gmt 04.24 (türkiye için +3).

  21 haziran ve pagan geçmişi hakkında film burada:
  https://vimeo.com/169520295

  filmin içeriği:
  - 21 haziran’ın astronomik anlamı.

  - 21 haziran’ın aslında pagan bayram olduğu: yaz gündönümü, bir pagan tanrı olan summanus’a ait summanalia adlı bayramdı. hıristiyanlık tarafından aziz yahya günü’ne (st john’s day) çevrildi.

  - summanus: pagan tanrı şummanus hakkında bilgiler.

  - hz. yahya ve salome: hz. yahya başlı başına garip bir kimlik; örneğin çekirge yiyip, bakımsız gezmesi ile ünlü. hz. yahya pop kültürde ise en çok salome ve yedi tül dansı ile tanınır. kral 2. herod karşısında üzerindeki yedi adet tülü tek tek düşürerek sonunda çırılçıplak kalan ve kraldan yahya’nın başını isteyen prenses aracılığı ile...

  - etrüskler: summanus’un kökeni -kadına üstünlük veren, seksin serbest olduğu, ulu önder atatürk’tarafından araştırılmasının emredileceği kadar türklerle bağlantılı görülen- etrüsklerdi.

  - astarte: ana tanrıça astarte’ye içine uyarıcı otlar konulan kek ve çöreklerle tapılırdı; yahudilik tarafından şeytan astaroth’a, hıristiyanlık tarafından easter’a (paskalye’ye) çevrildi.

  - nabatlar, petra ve el hazne: salome'nin üvey babası 2. herod'un babası büyük herod’un annesi anaerkil, tacir, zengin ve çok gelişmiş bir uygarlığı yaratan nabatlardandı.

  - uzza: nabatların baş tanrıçası kuran’ın lanetli tanrıçasıydı. uzza, islam öncesi mekke şehrinin üç baş tanrıçasından biriydi ve bereketi yönetirdi.

  gündönümü kutlu olsun.